Chłodny koniec tygodnia. W niedziele czekają nas zmiany

amber teasley 369443 unsplash amber teasley 369443 unsplash

Zgodnie z naszymi prognozami ostatnie dwa dni przyniosły burze z silnym wiatrem i opadami gradu w wielu regionach kraju. Zaczęło się też ochładzać. A jaka pogoda czeka nas pod koniec tygodnia? Szczegółowa prognoza poniżej. 

W piątek obszar kraju będzie w zasięgu ośrodka wyżowego PETER z centrum nad Ukrainą. Napływać będzie powietrze polarne morskie.

W ciągu dnia wszędzie zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Na północnym wschodzie możliwe są przelotne opady deszczu oraz słabe burze. Po chłodnym poranku w ciągu dnia umiarkowane temperatury. Po wschodzie słońca na termometrach od 3-4 st. na północy do 4-5 st. na pozostałym obszarze kraju, choć lokalnie może być jeszcze zimniej. Miejscami na północy możliwe są przygruntowe przymrozki. W najcieplejszym momencie dnia od 8-10 st. nad morzem i 12-14 st. na północnym wschodzie przez 14-15 st. w głębi regionów północnych oraz 15-16 na terenie prawie całego kraju do 17-18 st. na południu i częściowo na zachodzie. Powieje słaby i umiarkowany wiatr ze zmiennych kierunków. Nieco mocniej może chwilami powiać na północnym wschodzie, w porywach do 40 km/h.

Noc z piątku na sobotę z zachmurzeniem dużym i umiarkowanym prawie wszędzie, tylko na południu z małym i umiarkowanym. Nigdzie nie będzie padać. Temperatura minimalna od 4-6 st. na północnym wschodzie przez 7-8 st. na przeważającym obszarze kraju do 10-11 st. na południowym zachodzie. Wiać będzie słaby i umiarkowany południowo wschodni wiatr, mocniej powieje tylko w Sudetach: do 75 km/h.

Pierwszy dzień weekendu z zachmurzeniem umiarkowanym, tylko na północnym wschodzie początkowo trochę więcej chmur. Na południu, wschodzie, w centrum i na północnym wschodzie miejscami możliwe są przelotne opady deszczu oraz burze, choć szanse są dość niskie. Temperatura maksymalna od 18-19 st. na Suwalszczyźnie i 20-21 st. na północy przez 21-22 st. na zachodzie do 23-24 st. (lokalnie do 25 st.) na południu kraju. Powieje słaby i umiarkowany wiatr z sektora południowego, chwilami może powiać nieco mocniej: do 40 km/h.

W niedzielę zachmurzenie małe i umiarkowane, lokalnie okresami duże. Lokalnie (po za krańcami północnymi) możliwe są przelotne opady deszczu oraz burze. W najcieplejszym momencie dnia od 15-17 st. nad morzem i 21-23 st. w głębi regionów północnych przez 23-24 st. na północnym wschodzie oraz 24-25 st. na zachodzie do 26-27 st. na pozostałym obszarze kraju. Na południu lokalnie do 29 st. Wiał będzie słaby i umiarkowany wiatr ze zmiennych kierunków.