Ciepły i miejscami słoneczny weekend

Zgodnie z prognozami po mroźnym początku miesiąca nadeszło duże ocieplenie. A co czeka nas w ten weekend? Czy możemy liczyć na wiosenną aurę? Dowiedzą się tego państwo poniżej.

W sobotę obszar kraju będzie w zasięgu rozległego ośrodka niżowego z centrum na zachód od Wysp Brytyjskich. Od południowego zachodu będzie się nasuwał ciepły front. Napływać będzie powietrze polarne morskie. W niedzielę obszar kraju nadal będzie pozostawał pod wpływem wspomnianego wyżej niżu.

Sobota z dużym i całkowitym zachmurzeniem w całym kraju, najwięcej rozpogodzeń na wschodzie, północnym wschodzie, południowym wschodzie, a wieczorem także na południowym zachodzie. Na północnym wschodzie możliwe są początkowo opady deszczu ze śniegiem. Przelotne opady deszczu możliwe są miejscami na południowym zachodzie, zwłaszcza po południu. Temperatura maksymalna od 3-4 st. na północnym wschodzie przez 8-10 st. na przeważającym obszarze kraju do 10-11 st. w centrum do 11-13 st. (lokalnie do 14 st.) na południu. Powieje słaby i umiarkowany wiatr z sektora południowego.

W nocy z soboty na niedzielę zachmurzenie duże na południu, początkowo także na wschodzie. W innych regionach całkowite. Na północy, północnym zachodzie i częściowo w centrum możliwe są umiarkowane i intensywne ciągłe oraz przelotne opady deszczu, na północy lokalnie opady deszczu ze śniegiem. Słabe przelotne opady deszczu możliwe są na południowym zachodzie. Temperatura minimalna od 0-1 st. na północnym wschodzie i 1-2 st. na wschodzie przez 3-4 st. w centrum do 6-7 st. na południowym zachodzie i częściowo na zachodzie. Powieje słaby i umiarkowany południowo wschodni wiatr, mocniej może chwilami powiać na północy (do 40 km/h) oraz w Bieszczadach (do 50-60 km/h).

Niedziela z zachmurzeniem małym i umiarkowanym na południu i południowym zachodzie, dużym i umiarkowanym w centrum, a na pozostałym obszarze kraju z całkowitym. Na północnym wschodzie możliwe są przelotne opady deszczu, stopniowo odsuwające się za wschodnią granicę. Temperatura maksymalna od 6-8 st. na północnym wschodzie przez 11-12 st. na wschodzie oraz 13-15 st. w centrum, na południu i za zachodzie do 16-17 st. na południowym zachodzie. Powieje umiarkowany wiatr z południowego wschodu. Mocniej może chwilami powiać na Podkarpaciu: do 45-55 km/h, w Bieszczadach do 70-80 km/h, lokalnie w szczytowych partiach do 80-90 km/h.

Początek tygodnia z postępującym ochłodzeniem, lecz mimo to ciepły. Więcej na ten temat w prognozie tygodniowej już w niedzielę.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

W piątek i w sobotę przejdą dwa fronty burzowe. Burze przyniosą silny wiatr i grad. Gdzie wystąpią?

Już od dłuższego czasu w okolicach 20 maja prognozowane było dość groźne załamanie w pogodzie ze względu na przejście frontu chłodnego po wcześniejszym solidnym ociepleniu. Do tej pory niewiadome było czy ów …

Pogoda. Po przejściu frontu z burzami ochłodzi się. W piątek zagrzmieć może jeszcze na południu kraju

W końcu temperatura w naszym kraju znacznie wzrosła. Po raz pierwszy w roku przekracza ona 25oC, więc mamy do czynienia z gorącą pogodą. Niestety taki stan rzeczy zakończy się już dzisiaj na …

Prognoza długoterminowa. Duże ocieplenie i burze w następnym tygodniu. Temperatura przekroczy 25 stopni

Początek maja przyniósł dość wysoką temperaturę i sporo słońca. Poza tym wystąpiły lokalne burze, które punktowo okazał się dość silne przynosząc intensywne opady deszczu, opady drobnego gradu oraz silny wiatr. Jak się …

Już za kilka dni czeka nas kolejne ocieplenie. Jak bardzo może wzrosnąć temperatura?

Ocieplenie, które właśnie minęło przyniosło najwyższe do tej pory wartości temperatury. W środę (11.05.2022) w Słubicach zmierzono aż 28,9oC, więc do upału nie brakowało zbyt wiele. Gorąca pogoda zakończyła się punktowymi i …