Ciepły i miejscami słoneczny weekend

rsz christian joudrey 96208 unsplash rsz christian joudrey 96208 unsplash

Zgodnie z prognozami po mroźnym początku miesiąca nadeszło duże ocieplenie. A co czeka nas w ten weekend? Czy możemy liczyć na wiosenną aurę? Dowiedzą się tego państwo poniżej.

W sobotę obszar kraju będzie w zasięgu rozległego ośrodka niżowego z centrum na zachód od Wysp Brytyjskich. Od południowego zachodu będzie się nasuwał ciepły front. Napływać będzie powietrze polarne morskie. W niedzielę obszar kraju nadal będzie pozostawał pod wpływem wspomnianego wyżej niżu.

Sobota z dużym i całkowitym zachmurzeniem w całym kraju, najwięcej rozpogodzeń na wschodzie, północnym wschodzie, południowym wschodzie, a wieczorem także na południowym zachodzie. Na północnym wschodzie możliwe są początkowo opady deszczu ze śniegiem. Przelotne opady deszczu możliwe są miejscami na południowym zachodzie, zwłaszcza po południu. Temperatura maksymalna od 3-4 st. na północnym wschodzie przez 8-10 st. na przeważającym obszarze kraju do 10-11 st. w centrum do 11-13 st. (lokalnie do 14 st.) na południu. Powieje słaby i umiarkowany wiatr z sektora południowego.

W nocy z soboty na niedzielę zachmurzenie duże na południu, początkowo także na wschodzie. W innych regionach całkowite. Na północy, północnym zachodzie i częściowo w centrum możliwe są umiarkowane i intensywne ciągłe oraz przelotne opady deszczu, na północy lokalnie opady deszczu ze śniegiem. Słabe przelotne opady deszczu możliwe są na południowym zachodzie. Temperatura minimalna od 0-1 st. na północnym wschodzie i 1-2 st. na wschodzie przez 3-4 st. w centrum do 6-7 st. na południowym zachodzie i częściowo na zachodzie. Powieje słaby i umiarkowany południowo wschodni wiatr, mocniej może chwilami powiać na północy (do 40 km/h) oraz w Bieszczadach (do 50-60 km/h).

Niedziela z zachmurzeniem małym i umiarkowanym na południu i południowym zachodzie, dużym i umiarkowanym w centrum, a na pozostałym obszarze kraju z całkowitym. Na północnym wschodzie możliwe są przelotne opady deszczu, stopniowo odsuwające się za wschodnią granicę. Temperatura maksymalna od 6-8 st. na północnym wschodzie przez 11-12 st. na wschodzie oraz 13-15 st. w centrum, na południu i za zachodzie do 16-17 st. na południowym zachodzie. Powieje umiarkowany wiatr z południowego wschodu. Mocniej może chwilami powiać na Podkarpaciu: do 45-55 km/h, w Bieszczadach do 70-80 km/h, lokalnie w szczytowych partiach do 80-90 km/h.

Początek tygodnia z postępującym ochłodzeniem, lecz mimo to ciepły. Więcej na ten temat w prognozie tygodniowej już w niedzielę.