Do Polski zbliża się silne ochłodzenie. Pojawią się opady śniegu!

Jest już połowa listopada, a jak do tej pory nie mieliśmy żadnego poważniejszego ataku zimy. Pokrywa śnieżna pojawiła się lokalnie jedynie na południowym zachodzie Polski, ale błyskawicznie zniknęła. Jak na razie temperatura cały czas wyraźnie przekracza 0ºC i pada jedynie deszcz. Czy na horyzoncie widać już zimę?

Okazuje się, że od dłuższego czasu modele numeryczne widzą za kilka dni znaczne oziębienie, a pod koniec listopada nawet wyraźny mróz. Termometry miałyby w Polsce nawet w dzień pokazywać mniej niż 0ºC. W dodatku możliwe są opady śniegu. W tej kwestii jednak prognozy są różne, a przewidzenie opadów jest bardzo trudne na dłuższy okres. Spójrzmy jednak jak przedstawia się sytuacja.

Aktualnie mamy do czynienia z temperaturą rzędu 10ºC i przelotnym deszczem. Taki stan rzeczy będzie miał miejsce także w czwartek. W następnych dniach zachmurzenie będzie coraz mniejsze, a opady zanikną. Stopniowo będzie się oziębiać. Już w weekend prognozowana jest temperatura oscylująca w dzień w granicach 3-6ºC. W dodatku w niedzielę od wschodu wkroczy do nas słaba strefa opadów śniegu (położenie opadów można śledzić tutaj).

Od tego momentu spodziewany jest coraz mocniejszy śnieg. Już we wtorek temperatura spadnie od -1 do 4ºC, a w kolejnych dniach strefa mrozu będzie przesuwała się dalej na zachód. W końcu będzie mogła pojawić się trwała pokrywa śnieżna. W całej Polsce będzie ona zmienna i maksymalnie wyniesie 3/4 cm na nizinach.

Następne dni miną pod znakiem przelotnych opadów śniegu wraz z temperaturą bliską zeru. To sprawi, że pokrywa będzie rosła i wyniesie średnio nawet 3-7 cm. Jest to jednak już odległy termin, więc trudno stwierdzić dokładną intensywność  ataku zimy.

Co ciekawe prognozy pokazują dalej cały czas mróz, a nawet silniejsze opady śniegu. W ramach ciekawostki można powiedzieć, że w końcówce listopada widać pokrywy sięgające nawet 10-20 cm.

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Tweetnij
Share on pinterest
Przypnij

Przeczytaj także

Prognoza pogody na tydzień 11-17.10.2021

Po chłodnym i pogodnym weekendzie na początku nowego tygodnia czekają nas zmiany w pogodzie. Przybędzie chmur i będzie często padać, a temperatura w ciągu dnia pozostanie bez większych zmian, tylko noce będą …

Bardzo ciepły wtorek. Na południowym zachodzie zrobi się jak w lato!

W dniu dzisiejszym nad regionami zachodnimi znajdzie się pofalowany front atmosferyczny i powstały na nim ośrodek niżowy. Pozostała część kraju w dalszym ciągu pozostawać będzie w zasięgu rozległego wyżu znad wschodniej części …

Uwaga! Nadchodzą przymrozki. Przed nami zimne noce. Gdzie będzie najchłodniej?

Zgodnie z naszymi prognozami na pogodę w kraju coraz silniejszy wpływ ma ośrodek wyżowy znad Rosji. Zapewnia on coraz więcej pogodnego nieba, ale i napływ coraz chłodniejszej masy powietrza polarnego kontynentalnego. W …

Pogoda na środę, 13 października. Dynamiczna pogoda. Przelotny deszcz, grad i krupa śnieżna. Będzie zimno

Jutro obszar kraju dostanie pod wpływ ośrodka wyżowego z centrum nad Wyspami Brytyjskimi, dodatkowo nad krajem zaznaczy się chłodny front atmosferyczny związany z niżem ulokowanym nad Morzem Barentsa. Napływać będzie chłodna i …