Do wschodniej i południowej Polski nadciągają potężne ulewy. Ryzyko zalań i podtopień

W czwartek i piątek nad Polską wschodnią i południową prognozowane są ulewne opady deszczu, które mogą doprowadzić do wielu zalań i podtopień. Niewykluczone będą nawet powodzie błyskawiczne. W ciągu tych dwóch dni lokalnie może spaść aż 100 mm deszczu.

Nad Polską w czwartek popołudniu znajdzie się pofalowany front atmosferyczny, który przyniesie długotrwałe i intensywne opady deszczu. Napływać będzie umiarkowanie ciepła i wilgotna masa powietrza polarno morskiego.

Rozlokowanie ośrodków barycznych

W czwartek rano (05.08.2021) opady deszczu dotrą na początek na Śląsk, Opolszczyznę i Małopolskę. Około południa strefa intensywnych opadów deszczu obejmować będzie już wszystkie południowe województwa, Ziemie Świętokrzyską oraz południe Wielkopolski, Mazowsza i Ziemi Łódzkiej.

Prognozowane opady deszczu w czwartek rano

Po południu strefa ciągłych opadów deszczu, znajdować będzie się mniej więcej na podobnym obszarze (przesunie się jedynie trochę na północ) i ma odrobinę zmniejszyć swoją siłę.

Prognozowane opady deszczu w czwartek wczesnym popołudniem

Tymczasem na Podkarpaciu oraz południu i wschodzie Lubelszczyzny mogą rozwinąć się silne burze z opadami gradu do 3 cm i porywami wiatru do 80 km/h.

Rozwój burz na wspomnianych wyżej regionach jest niepewny, ponieważ komórki burzowe mogą rozwinąć się poza granicami naszego kraju. Jeśli jednak dojdzie do pojawienia się burz mogą mieć gwałtowny przebieg.

Prognozowane opady deszczu w czwartek popołudniu

Wieczorem oraz w pierwszej części nocy padać będzie na Śląsku, Opolszczyźnie, w Małopolsce, Wielkopolsce, Ziemi Łódzkiej, częściowo Mazowszu, częściowo na Podkarpaciu i na Lubelszczyźnie. W tym ostatnim województwie ulewy będą miały największą siłę, poza tym padać ma słabo i umiarkowanie.

Prognozowane opady deszczu w nocy z czwartku na piątek

W drugiej części nocy z czwartku na piątek (05/06.08.2021) nadal intensywnie będzie padać na Lubelszczyźnie, Mazowszu i Podlasiu. Słaby i umiarkowany, ale ciągły deszcz ma występować również na południowym zachodzie i częściowo w centrum kraju.

W piątek (06.08.2021) strefa ciągłych, umiarkowanych i intensywnych opadów deszczu powoli będzie wycofywać się za nasze wschodnie granice.

Tego dnia intensywnie padać ma jeszcze na Lubelszczyźnie i na północnym wschodzie kraju, tymczasem w południowych i centralnych województwach opady będą stopniowo słabły i zanikały.

Prognozowane opady deszczu w piątek około południa

Najwięcej deszczu spadnie w pasie od Górnego Śląska, Opolszczyzny, Małopolski i Podkarpacia przez Lubelszczyznę, Ziemie Świętokrzyską, Mazowsze, woj. łódzkie po Mazury i Podlasie.

Sumy opadowe według modelu GFS

Według modelu numerycznego GFS na tych obszarach sumy opadowe osiągną nawet 40-60 mm, ale najgroźniej może być na Lubelszczyźnie gdzie punktowo może spaść nawet 70-100 mm deszczu. Tak duże wartości doprowadzą do zalań i podtopień.

Sumy opadowe według modelu ICON

Innego zdania jest model ICON, który prognozuje większe sumy opadowe, bo na ogóły 40-70 mm. Według wersji tego modelu numerycznego największe ulewy wystąpiłyby na Mazowszu, gdzie również sumy opadowe mogłyby osiągnąć nawet 80-90 mm.

Według nas największe ulewy wystąpią na Mazowszu i Lubelszczyźnie, choć w południowych województwach również sumy opadowe będą duże. Bieżące położenie opadów i burz można śledzić na naszej stronie internetowej. Radar opadów jest dostępny tutaj, a detektor burz w tym miejscu.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Pogoda na weekend. Burze już tylko miejscami. W niedzielę znów wystąpi upał

Aktualnie mamy do czynienia z bardzo burzową i upalna aurą. Podczas piątkowej doby termometry wskazywały miejscami nawet 37oC, a burze poczyniły lokalnie na północnym zachodzie znaczne straty. Co prawda, zarówno zjawiska burzowe, …

Pogoda. Weekend ze zmienną pogodą, miejscami możliwe intensywne opady i burze

Weekend minie pod znakiem zróżnicowanej pogody. Początkowo (sobota) nad południową częścią kraju będzie się przemieszczał ośrodek niżowy, który przyniesie intensywne opady deszczu oraz burze. W niedzielę natomiast na pogodę w kraju będą …

Alert pogodowy. W nadchodzących godzinach przejdą silne burze. Możliwe ulewy, gradobicia i silny wiatr

Zgodnie z prognozami ośrodek niżowy znad Skandynawii wraz z wyżem z południowo wschodniej Europy ściągnął do kraju upalne powietrze. W ciągu nadchodzących kilkudziesięciu godzin pofalowany front związany ze wspomnianym niżem rozpocznie wędrówkę …

Przed nami kolejny gorący dzień. Miejscami na południu kraju pojawią się gwałtowne burze

Zgodnie z naszymi prognozami nad Polską zaznaczył się w dniu wczorajszym pofalowany front związany z rozległym ośrodkiem niżowym z rejonu Wysp Brytyjskich. W jego obrębie, jaki i na przedfrontowej zbieżności wiatru doszło …