W czwartek i piątek nad Polską wschodnią i południową prognozowane są ulewne opady deszczu, które mogą doprowadzić do wielu zalań i podtopień. Niewykluczone będą nawet powodzie błyskawiczne. W ciągu tych dwóch dni lokalnie może spaść aż 100 mm deszczu.
Nad Polską w czwartek popołudniu znajdzie się pofalowany front atmosferyczny, który przyniesie długotrwałe i intensywne opady deszczu. Napływać będzie umiarkowanie ciepła i wilgotna masa powietrza polarno morskiego.
W czwartek rano (05.08.2021) opady deszczu dotrą na początek na Śląsk, Opolszczyznę i Małopolskę. Około południa strefa intensywnych opadów deszczu obejmować będzie już wszystkie południowe województwa, Ziemie Świętokrzyską oraz południe Wielkopolski, Mazowsza i Ziemi Łódzkiej.
Po południu strefa ciągłych opadów deszczu, znajdować będzie się mniej więcej na podobnym obszarze (przesunie się jedynie trochę na północ) i ma odrobinę zmniejszyć swoją siłę.
Tymczasem na Podkarpaciu oraz południu i wschodzie Lubelszczyzny mogą rozwinąć się silne burze z opadami gradu do 3 cm i porywami wiatru do 80 km/h.
Rozwój burz na wspomnianych wyżej regionach jest niepewny, ponieważ komórki burzowe mogą rozwinąć się poza granicami naszego kraju. Jeśli jednak dojdzie do pojawienia się burz mogą mieć gwałtowny przebieg.
Wieczorem oraz w pierwszej części nocy padać będzie na Śląsku, Opolszczyźnie, w Małopolsce, Wielkopolsce, Ziemi Łódzkiej, częściowo Mazowszu, częściowo na Podkarpaciu i na Lubelszczyźnie. W tym ostatnim województwie ulewy będą miały największą siłę, poza tym padać ma słabo i umiarkowanie.
W drugiej części nocy z czwartku na piątek (05/06.08.2021) nadal intensywnie będzie padać na Lubelszczyźnie, Mazowszu i Podlasiu. Słaby i umiarkowany, ale ciągły deszcz ma występować również na południowym zachodzie i częściowo w centrum kraju.
W piątek (06.08.2021) strefa ciągłych, umiarkowanych i intensywnych opadów deszczu powoli będzie wycofywać się za nasze wschodnie granice.
Tego dnia intensywnie padać ma jeszcze na Lubelszczyźnie i na północnym wschodzie kraju, tymczasem w południowych i centralnych województwach opady będą stopniowo słabły i zanikały.
Najwięcej deszczu spadnie w pasie od Górnego Śląska, Opolszczyzny, Małopolski i Podkarpacia przez Lubelszczyznę, Ziemie Świętokrzyską, Mazowsze, woj. łódzkie po Mazury i Podlasie.
Według modelu numerycznego GFS na tych obszarach sumy opadowe osiągną nawet 40-60 mm, ale najgroźniej może być na Lubelszczyźnie gdzie punktowo może spaść nawet 70-100 mm deszczu. Tak duże wartości doprowadzą do zalań i podtopień.
Innego zdania jest model ICON, który prognozuje większe sumy opadowe, bo na ogóły 40-70 mm. Według wersji tego modelu numerycznego największe ulewy wystąpiłyby na Mazowszu, gdzie również sumy opadowe mogłyby osiągnąć nawet 80-90 mm.
Według nas największe ulewy wystąpią na Mazowszu i Lubelszczyźnie, choć w południowych województwach również sumy opadowe będą duże. Bieżące położenie opadów i burz można śledzić na naszej stronie internetowej. Radar opadów jest dostępny tutaj, a detektor burz w tym miejscu.