Dynamiczna pogoda w kolejnych dniach. W niedzielę nawet 25 stopni

aral tasher 138576 unsplash1 aral tasher 138576 unsplash1

Tegoroczny maj nie rozpieszcza nas wysokimi temperaturami. Jest też znacznie więcej opadów deszczu, co w kontekście suszy jest dobrą informacją. W dniu dzisiejszym w górach oraz miejscami na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu poranek przyniósł białe krajobrazy. Co prawda w następnych dniach ociepli się, ale niestety na krótko.

Obszar kraju jest obecnie między ośrodkiem wyżowym z centrum nad Wyspami Brytyjskimi a niżem znad wschodniej części Europy. Nad wschodnimi regionami kraju zaznacza się front atmosferyczny przynoszący umiarkowane, okresami intensywne opady deszczu. Takie ułożenie ośrodków barycznych sprawia, że napływa chłodne powietrze polarne o cechach morskich znad wód północnego Atlantyku.

W czwartek (07.05.2020) już cały kraj znajdzie w zasięgu wspomnianego wyżej ośrodka wyżowego. Jego centrum do jutra przemieści się nad północno zachodnie Niemicy i swym zasięgiem obejmie znaczną część kontynentu. Stopniowo zacznie napływać nieco cieplejsze powietrze polarno morskie.

Jutro rano w prawie całym kraju dużo chmur, tylko na północy i wschodzie więcej pogodnego nieba. W kolejnych godzinach zachmurzenie zmaleje do umiarkowanego i małego, tylko na południu oraz na zachodzie utrzyma się dużo chmur. Po południu na Podkarpaciu przelotne opady deszczu. Na termometrach zobaczymy 7-9oC na krańcach południowych, 11-12oC w głębi regionów południowych, 12-13oC na północy i zachodzie, 13-14oC na wschodzie oraz 14-16oC w centrum. Wiał będzie umiarkowany, okresami nieco silniejszy północno zachodni wiatr.

Noc z czwartku na piątek (07/08.05.2020) z małym z zachmurzeniem, jedynie w pasie od północnego zachodu po południowy wschód miejscami nieco więcej chmur oraz początkowo większe zachmurzenie na krańcach wschodnich. Wzdłuż wschodniej granicy w pierwszej części nocy możliwe przelotne opady deszczu.

Temperatura minimalna od 0-1oC na północnym wschodzie i 1-2oC na wschodzie, przez 2-4oC w centrum do 4-5oC na północy, zachodzie oraz na południu. Na wchodzie i północnym wschodzie przy gruncie możliwe przymrozki. Wiatr słaby i umiarkowany ze zmiennych kierunków.

W piątek (08.05.2020) zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Po południu zacznie ubywać chmur. Nigdzie nie będzie padać. Temperatura wzrośnie do 13-14oC na wschodzie i nad morzem, 15-17oC w większej części kraju oraz 17-18oC na zachodzie. Powieje słaby i umiarkowany wiatr ze zmiennych kierunków.

Nadchodzący weekend jeszcze cieplejszy. W niedzielę w prawie całym kraju powyżej 20oC, miejscami do 25-26 stopni.  Pojawią się także burze.

Natomiast początek kolejnego tygodnia, który pokryje się z zimnymi ogrodnikami przyniesie duże ochłodzenie i kolejną porcję opadów deszczu, a miejscami również śniegu. Nie jest wykluczone, że lokalnie krajobrazy na krótko się zbielą. Nocami pojawią się przymrozki.

Należy mieć na uwadze to, że do tego terminu zostało jeszcze kilka dni i prognozy mogą ulegać zmianą. O wszelkich zmianach będziemy informować w kolejnych prognozach.