W sobotę (16.07.2022) czeka nas duże załamanie pogody. Obszar kraju znajdzie się w obrębie zatoki niżowej związanej z niżem znad Skandynawii. Dodatkowo we wspomnianej zatoce nad Bałtykiem rozwinie się kolejny niż, a przez Polskę wędrował będzie chłodny front z nim związany.
Z północnego zachodu postępować będzie adwekcja chłodnego powietrza polarnego o cechach morskich. Jego napływ najsilniej zaznaczy się w regionach północnych.
Dzień rozpocznie się dominacją chmur na niebie. Więcej rozpogodzeń tylko na południu. W północnej, północno wschodniej oraz centralnej części kraju przelotne opady deszczu. Na północnym zachodzie ciągłe opady.
Nad morzem natomiast lokalnie możliwe burze z deszczem do 10-15 mm, drobnym gradem oraz wiatrem do 60-70 km/h.
W kolejnych godzinach w dalszym ciągu duże zachmurzenie, a więcej pogodnego nieba na południu.
Około południa strefa ciągłych opadów rozciągać się będzie od Pomorza Gdańskiego przez Kujawy i Ziemię Łódzką po wschodnią Wielkopolskę i Dolny Śląsk. Na północnym zachodzie oraz we wschodnich regionach przelotne opady deszczu.
Na wschodzie i północy w tym czasie możliwe są burze o podobnym natężeniu, co do południa nad morzem.
Najsilniejsze burze rozwiną się po południu w pasie od Pomorza Zachodniego przez Ziemię Łódzką i Kujawy po południe Mazur oraz Mazowsze.
Będą one przyjmować formę zarówno izolowanych komórek, jak i układów. Możliwy jest rozwój większego układu w formie liniowej, a także superkomórek.
W czasie ich trwania wystąpią opady deszczu do 10-20 mm i opady gradu do 1-2 cm. Wiatr w porywach osiągał będzie 70-90 km/h. Wystąpią także nieduże szanse na rozwój trąb powietrznych.
W innych regionach kraju również może zagrzmieć, lecz zjawiska burzowe będą miały mniejsze natężenie: opady deszczu do 10-15 mm, opady drobnego gradu do 1-1,5 cm, a wiatr w porywach do 60-70 km/h.
Burze na terenie całego kraju nie powinny być aktywne elektrycznie, tylko niektóre ośrodki mogą okazać się nieco bardziej aktywne. Dodatkowo nad wodami Bałtyku w rejonie wschodniej części wybrzeża możliwy jest rozwój tzw. trąb wodnych.
Najmniejsze szanse na rozwój burz będą w pasie dzielnic południowych i tam też będzie najmniej opadów.
Na termometrach zobaczymy 14-19oC na północy, 20-21oC w większości regionów, a w południowej i południowo zachodniej części kraju 22-23oC.
W czasie opadów deszczu będzie znacznie chłodniej, na północy miejscami zaledwie 11-12oC, a w innych regionach 16-17oC.
Wiał będzie umiarkowany, okresami nieco silniejszy wiatr z kierunków zachodnich. W porywach osiągał będzie 40 km/h na wschodzie, 40-50 km/h w większości regionów, a na zachodzie i północy 50-70 km/h.
W nocy z soboty na niedzielę (16/17.07.2022) pogodna zacznie się uspokajać. Przybędzie pogodnego nieba. Przelotne opady przez całą noc utrzymają się na północnym wschodzie, a początkowo padać może na wschodzie.
Temperatura minimalna od 4-7oC w Karpatach i Sudetach, a także 7-8oC przy granicy z Obwodem Kaliningradzkim oraz w rejonie Gór Świętokrzyskich przez 8-9oC w większości regionów i 9-10oC na krańcach południowo zachodnich, północnym zachodzie oraz Podlasiu do 11-15oC nad morzem.
Wiatr słaby i umiarkowany z północnego zachodu. Nieco silniejszy będzie tylko nad morzem tam porywy do 40-60 km/h.