Dynamiczna pogoda w weekend. Pojawią się śnieżyce i silny wiatr

aditya vyas PzhmEp aDU4 unsplash aditya vyas PzhmEp aDU4 unsplash

Weekend przyniesie nam zróżnicowaną temperaturę, dużo opadów różnego rodzaju oraz silny wiatr. Będzie więc dynamicznie.

W sobotę pogodę w kraju będzie kształtował przemieszczający się z zachodu na wschód ośrodek niżowy powstały z zafalowania na froncie.

Natomiast w niedzielę Polska dostanie się pod wpływ klina wyżowego od wyżu znad północnego Atlantyku. Zarówno w pierwszy jak i drugi dzień weekendu napływać będzie powietrze arktyczne morskie. Wyjątek będzie tylko stanowiła tylko południowa cześć kraju w sobotę, kiedy to znajdzie w ciepłym sektorze wspomnianego wyżej niżu. Napływać będzie tam powietrze polarne o cechach morskich.

full Mapa synoptyczna 3
Prognozowane rozlokowanie ośrodków barycznych nad Europą na 30.01.2021, 12 UTC

Sobota (30.01.2021) rozpocznie się w prawie całym kraju zachmurzeniem całkowitym, tylko na krańcach południowych rozpogodzenia. W pasie od Ziemi Lubuskiej i północy Dolnego Śląska przez Wielkopolskę po Ziemię Świętokrzyską ciągłe opady mokrego śniegu o natężeniu umiarkowanym i dużym. Ciągłe słabe i umiarkowane opady śniegu również na krańcach południowo wschodnich. W Małopolsce, na Podkarpaciu oraz na północy przelotne opady śniegu. Natomiast na południu Dolnego Śląska opady deszczu i deszczu ze śniegiem.

W kolejnych godzinach w większej części kraju bez słońca, tylko na północy i północnym zachodzie zacznie się rozpogadzać. W pasie od Ziemi Lubuskiej po Lubelszczyznę ciągłe opady mokrego śniegu o natężeniu umiarkowanym i dużym.

Na południe od tej strefy opady deszczu i deszczu ze śniegiem. Natomiast na północ od niej przelotne opady śniegu, które mogą mieć charakter śnieżyc. Nad morzem lokalnie możliwe burze.

Temperatura wzrośnie do -2-(-1)oC na wschodzie, -1-0oC na północy i w centrum, 0-1oC na zachodzie oraz nad morzem, 1-2oC na południu i południowym wschodzie, a na południowym zachodzie do 3-4oC.

Wiał będzie słaby i umiarkowany wiatr ze zmiennych kierunków. Silnie powieje tylko na południu: porywy do 50-60 km/h, a Karpatach 80-90 km/h, a w szczytowych partiach Tatr do około 100 km/h. Dość silny wiatr także w rejonie Zatoki Gdańskiej: do 50 km/h

W nocy z soboty na niedzielę (30/31.01.2021) zachmurzenie duże. Więcej pogodnego nieba okresami na północy. Na południowym wschodzie zanikające opady śniegu. W drugiej części nocy przelotne opady śniegu na północy.

Na termometrach zobaczymy od -8-(-7)oC na wschodzie i -7-(-6)oC w centrum przez -6-(-5)oC na zachodzie i południu do -4-(-3)oC na północy oraz 0oC nad morzem. W rejonach górskich -13-(-10)oC. Wiatr słaby i umiarkowany z sektora zachodniego. Nieco bardziej odczuwalny będzie nad morzem: porywy do 40-50 km/h.

Niedziela (31.01.2021) z zachmurzeniem dużym i umiarkowanym, lokalnie okresami małym. Nad północy przelotne opady śniegu, punktowo o charakterze śnieżyc. Nad morzem możliwe są słabe burze.

Temperatura wzrośnie do -3-(-2)oC na wschodzie i południu, -2-(-1)oC w większości regionów, 0oC na zachodzie oraz 0-1oC nad morzem. Powieje słaby i umiarkowany wiatr z sektora zachodniego. Bardziej odczuwalny będzie nad morzem: porywy do 50-70 km/h.