Dynamiczny niż nad Polską. W najbliższych godzinach silne ulewy i gwałtowne burze

W najbliższych godzinach w pogodzie będzie się wiele działo. Pogodę w kraju będzie kształtował dynamiczny ośrodek niżowy, który będzie się przemieszczał od Włoch przez centralną Polskę po Białoruś. Przyniesie on znaczny kontrast termiczny, ulewy, miejscami opady deszczu ze śniegiem, burze oraz silny wiatr.

Prognozowane przez model GFS rozlokowanie ośrodków barycznych, 02.05.2021, 17:00

Pierwsze opady deszczu z nim związane już są obecne nad krajem, a w nocy (01/02.05.2021) dotrą kolejne. Po północy od południa zacznie się nasuwać wydajna opadowo strefa ciągłych opadów deszczu. Padać będzie umiarkowanie, okresami intensywnie. Do rana obejmie swym zasięgiem, południe centrum oraz południowy zachód.

Na południu (tereny górskie Małopolski) w ciągłe opady mogą być wbudowane burze. Nie da się wykluczyć, że pojawi się tam jeden bądź dwa większe układy burzowe z ulewnym deszczem, które będą przemieszczały w stronę Lubelszczyzny i Podkarpacia. Z czasem wschodząc w głąb kraju mogą zamienić się w ciągłe opady z wbudowanymi komórkami burzowymi.

Prognozowany przez model UM 1,5 km zasięg opadów oraz burz, 02.05.2021, 3:00
Prognozowany przez model UM 1,5 km zasięg opadów oraz burz, 02.05.2021, 8:00

Temperatura minimalna wyniesie od 2-5oC na północy przez 5-7oC w większości regionów do 9-10oC na Podkarpaciu. Powieje słaby i umiarkowany wiatr z północnego wschodu.

W niedzielę (02.05.2021) na południowym wschodzie okresowo opady ustaną i pojawią się rozpogodzenia, lecz dość szybko zaczną rozwijać się chmury kłębiaste, z których od Ziemi Świętokrzyskiej i Podkarpacia po Lubelszczyznę, a z czasem również południe Podlasia możliwe będą burze.

Początkowo będą to izolowane komórki, które z czasem mogą się organizować w większe układy z wbudowanymi liniami szkwału. Mogą pojawić się także superkomórki burzowe. W czasie trwania zjawisk burzowych możliwe są ulewne opady deszczu do około 20 mm, opady gradu do 1-2 cm (punktowo możliwe 3 cm) i wiatr do 80-90 km/h. Do wieczora burze powinny przemieścić się za wschodnią granicę.

Prognozowany przez model UM 1,5 km zasięg opadów oraz burz na 02.05.2021, 14:00
Prognozowany przez model SWISS zasięg opadów (na czerwono burze), 02.05.2021, 15:00

Natomiast w pozostałej części kraju padać będzie bez przerwy, w miarę upływu dnia ciągłe opady obejmą swym zasięgiem praktycznie całą zachodnią, północną i centralną Polskę. Po południu na zachodzie oraz północy miejscami okresowo możliwe opady deszczu ze śniegiem. Rozpogodzenia możliwe będą początkowo na północy i tak jak wspominaliśmy wyżej, w ciągu dnia okresowo na południowym wschodzie.

Na termometrach zobaczymy 6-9oC w pasie od południowego zachodu przez centrum po północ i północny wschód, 9-10oC na zachodzie, 12-15oC na wschodzie oraz od 15oC w głębi regionów południowo wschodnich do 20-21oC na południu i wschodzie Podkarpacia.

Według niektórych prognoz ciepły sektor niżu z burzami może bardziej ograniczyć się do Lubelszczyzny i Podkarpacia.

Prognozowana przez model UM 1,5 km temperatura na 02.05.2021, 14:00

Wiatr umiarkowany, okresami nieco silniejszy ze zmiennych kierunków w porywach do 40-60 km/h. Silnie powieje na wschodzie: porywy do 60-70 km/h, a także na południowym wschodzie: porywy do 70-80 km/h. W Tatrach natomiast wiać może do 90-100 km/h, a w szczytowych partiach do 110 km/h.

W nocy z niedzieli na poniedziałek (02/03.05.2021) na niebie dominować będą chmury. Na zachodzie, południowym zachodzie, w centrum, a zwłaszcza na północnym wschodzie dużo opadów deszczu. W tym ostatnim regionie miejscami okresowo także opady mokrego śniegu.

Na termometrach zobaczymy 1-2oC na południowym zachodzie, Podlasiu i Suwalszczyźnie, 3-4oC na przeważającym obszarze kraju oraz 4-5oC na południowym wschodzie. Wiał będzie umiarkowany, okresami dość silny wiatr z północnego zachodu w porywach do 40-60 km/h. Silnie powieje na wschodzie: do 70-90 km/h.

Źródło map: mapy.meteo.pl, wxcharts.com

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Tweetnij
Share on pinterest
Przypnij

Przeczytaj także

Prognoza pogody na tydzień 11-17.10.2021

Po chłodnym i pogodnym weekendzie na początku nowego tygodnia czekają nas zmiany w pogodzie. Przybędzie chmur i będzie często padać, a temperatura w ciągu dnia pozostanie bez większych zmian, tylko noce będą …

Prognoza pogody na tydzień 20-26.09.2021

Po chłodnym i w wielu miejscach deszczowym weekendzie na początku nowego tygodnia większego ocieplenia nie widać, lecz będzie mniej opadów. Nieco cieplej zrobi w drugiej jego połowie. W poniedziałek (20.09.2021) rano na …

Pogoda na czwartek, 30 września. Ulewy na wschodzie i w centrum, temperatura do 16 stopni

W dniu jutrzejszym obszar kraju początkowo będzie w zasięgu frontu okluzji i zatoki niżowej związanej z niżem znad Dani. W miarę upływu dnia coraz bardziej zaznaczał się będzie wpływ wyżu znad Alp. …

Pogoda na czwartek, 7 października. Poprawa pogody, ale lokalnie jeszcze przelotnie popada

Wyż znad Rosji ponownie się umocni i rozbuduje w stronę środkowej części Europy, a front atmosferyczny zostanie zepchnięty bardziej na zachód, lecz już tak ciepłe powietrze jak wcześniej nie będzie napływać. Postępować …