Erupcja wulkanu Etna. Mieszkańcy Sycylii mogli podziwiać niesamowitą fontannę lawy

W nocy z czwartku na piątek (10/11.02.2022) doszło do erupcji bardzo popularnego wulkanu, mianowicie Etny. Fakt, że wybuch miał miejsce po zmroku sprawił, że był on doskonale widoczny.

Mieszkańcy miast położonych na Sycylii mogli dostrzec wysoki słup lawy, który sięgał blisko 500-600 metrów ponad wulkan.

Sam popiół wyniósł się na wysokość aż 10 kilometrów i rozprzestrzenią ją wiatr w kierunkach zachodnich co jest sporym zagrożeniem dla ruchu lotniczego. Jednak loty na Sycylię cały czas się odbywają i nie powinno się to zmienić.

Co ciekawe z wulkanu magma spłynęła nawet kilkaset metrów. Jak twierdzą wulkanolodzy z Etny, erupcja oznaczała się bardzo dużą siłą.

CATANIA, ITALY - FEBRUARY 10: A photo shows a new eruption at Etna Volcano in Catania, Italy on Febr????ary 10, 2022. (Photo by Salvatore Allegra/Anadolu Agency via Getty Images)
Wybuch Etny w nocy z czwartku na piątek. Źródło: metro.co.uk

Warto zaznaczyć, że ten wulkan jest najwyższy oraz najaktywniejszy w Europie. Do erupcji dochodzi tu dość regularnie, choć nie zawsze są one tak silne. Ostatni taki incydent wystąpił w maju 2021. W tym roku na szczęście nikt nie ucierpiał, a także nie odnotowano żadnych strat materialnych.

Dla porównania największe erupcje oznaczały się wysokością wyrzutu popiołu do kilkunastu kilometrów, z kolei magma spływała z wierzchołka na sąsiadujące obszary nawet do około 15-16 km.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Pogoda na tydzień 11-17.09.2023. Nadchodzą zmiany. Pojawią się opady i burze

W nadchodzącym tygodniu czekają nas zmiany w pogodzie. Pojawi się nieco więcej chmur i opadów, wystąpią też wahania temperatury. Tylko na początku tygodnia utrzyma się jeszcze pogodna aura i gorąco. W poniedziałek …

Pogoda na tydzień 18-24.09.2023. Duże wahania temperatury i możliwe burze

W nowym tygodniu czeka nas zmienna pogoda. Wystąpią spore wahania temperatury, a także ulewy i miejscami burze. W najcieplejsze dni lokalnie może być w pobliżu 30oC. W poniedziałek (18.09.2023) rano dużo chmur …

Bardzo ciepła środa i czwartek. Na termometrach nawet 28 stopni

W środę oraz czwartek pogodę w kraju będzie kształtował ośrodek wyżowy znad wschodniej części kontynentu. Napływać będzie powietrze polarne kontynentalne. Dziś (27.09.2023) rano dużo chmur piętra niskiego na północy, w centrum i …

Prognoza na tydzień 04-10.09.2023. Powrót letniej pogody. Wystąpi upał?

Po ochłodzeniu na przełomie sierpnia i września w kolejnych dniach czeka nas powrót prawdziwie letniej aury. Temperatury będą wysokie, a na niebie dominować będzie słońce. Opadów będzie niewiele. Mimo, że wraz z …