Erupcja wulkanu Etna. Mieszkańcy Sycylii mogli podziwiać niesamowitą fontannę lawy

W nocy z czwartku na piątek (10/11.02.2022) doszło do erupcji bardzo popularnego wulkanu, mianowicie Etny. Fakt, że wybuch miał miejsce po zmroku sprawił, że był on doskonale widoczny.

Mieszkańcy miast położonych na Sycylii mogli dostrzec wysoki słup lawy, który sięgał blisko 500-600 metrów ponad wulkan.

Sam popiół wyniósł się na wysokość aż 10 kilometrów i rozprzestrzenią ją wiatr w kierunkach zachodnich co jest sporym zagrożeniem dla ruchu lotniczego. Jednak loty na Sycylię cały czas się odbywają i nie powinno się to zmienić.

Co ciekawe z wulkanu magma spłynęła nawet kilkaset metrów. Jak twierdzą wulkanolodzy z Etny, erupcja oznaczała się bardzo dużą siłą.

CATANIA, ITALY - FEBRUARY 10: A photo shows a new eruption at Etna Volcano in Catania, Italy on Febr????ary 10, 2022. (Photo by Salvatore Allegra/Anadolu Agency via Getty Images)
Wybuch Etny w nocy z czwartku na piątek. Źródło: metro.co.uk

Warto zaznaczyć, że ten wulkan jest najwyższy oraz najaktywniejszy w Europie. Do erupcji dochodzi tu dość regularnie, choć nie zawsze są one tak silne. Ostatni taki incydent wystąpił w maju 2021. W tym roku na szczęście nikt nie ucierpiał, a także nie odnotowano żadnych strat materialnych.

Dla porównania największe erupcje oznaczały się wysokością wyrzutu popiołu do kilkunastu kilometrów, z kolei magma spływała z wierzchołka na sąsiadujące obszary nawet do około 15-16 km.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Pogoda na tydzień 18-24.03.2024. Zmienna temperatura i sporo opadów

W prognozie na nadchodzący tydzień nie mamy dobrych informacji. Czekają nas wahania temperatury, będzie mało słońca i często będzie padać. Początkowo może być to śnieg. Poniedziałek (18.03.2024) z dominacją chmur i przelotnymi …

Pogoda na tydzień 08-14.04.2024. Nadchodzi ochłodzenie. Wystąpią przelotne opady

W nadchodzącym tygodniu czeka nas zmienna pogoda. Wystąpi duże wahania temperatury, a miejscami wystąpią opady deszczu. W poniedziałek (08.04.2024) dużo słońca i tylko trochę chmur piętra wysokiego. Większe zachmurzenie tylko na północy. …

Niedziela z załamaniem pogody. Pojawią się burze z silnym wiatrem

Po ostatnich wielu dość pogodnych i ciepłych, a niekiedy bardzo ciepłych dniach nadchodzą duże zmiany w pogodzie. Przed nami dłuższy chłodny okres z częstymi opadami.  Zmiany rozpoczną się już w nadchodzącą noc. …

Pogoda na tydzień 15-21.04.2024. Spore ochłodzenie i więcej opadów oraz burz

Zgodnie z naszymi prognozami nad północną, wschodnią oraz południową częścią kraju przeszły burze przynoszące kres ciepłej aurze. W nowym tygodniu czeka nas duże ochłodzenie. Poniedziałek (15.04.2024) rozpocznie się dominacją chmur, rozpogodzenia możliwe …

Obserwuj nas

Najnowsze artykuły

Pogoda na tydzień 15-21.04.2024. Spore ochłodzenie i więcej opadów oraz burz

Zgodnie z naszymi prognozami nad północną, wschodnią oraz południową częścią...

Niedziela z załamaniem pogody. Pojawią się burze z silnym wiatrem

Po ostatnich wielu dość pogodnych i ciepłych, a niekiedy bardzo...

Pogoda na tydzień 08-14.04.2024. Nadchodzi ochłodzenie. Wystąpią przelotne opady

W nadchodzącym tygodniu czeka nas zmienna pogoda. Wystąpi duże wahania...