Erupcja wulkanu Etna. Mieszkańcy Sycylii mogli podziwiać niesamowitą fontannę lawy

W nocy z czwartku na piątek (10/11.02.2022) doszło do erupcji bardzo popularnego wulkanu, mianowicie Etny. Fakt, że wybuch miał miejsce po zmroku sprawił, że był on doskonale widoczny.

Mieszkańcy miast położonych na Sycylii mogli dostrzec wysoki słup lawy, który sięgał blisko 500-600 metrów ponad wulkan.

Sam popiół wyniósł się na wysokość aż 10 kilometrów i rozprzestrzenią ją wiatr w kierunkach zachodnich co jest sporym zagrożeniem dla ruchu lotniczego. Jednak loty na Sycylię cały czas się odbywają i nie powinno się to zmienić.

Co ciekawe z wulkanu magma spłynęła nawet kilkaset metrów. Jak twierdzą wulkanolodzy z Etny, erupcja oznaczała się bardzo dużą siłą.

CATANIA, ITALY - FEBRUARY 10: A photo shows a new eruption at Etna Volcano in Catania, Italy on Febr????ary 10, 2022. (Photo by Salvatore Allegra/Anadolu Agency via Getty Images)
Wybuch Etny w nocy z czwartku na piątek. Źródło: metro.co.uk

Warto zaznaczyć, że ten wulkan jest najwyższy oraz najaktywniejszy w Europie. Do erupcji dochodzi tu dość regularnie, choć nie zawsze są one tak silne. Ostatni taki incydent wystąpił w maju 2021. W tym roku na szczęście nikt nie ucierpiał, a także nie odnotowano żadnych strat materialnych.

Dla porównania największe erupcje oznaczały się wysokością wyrzutu popiołu do kilkunastu kilometrów, z kolei magma spływała z wierzchołka na sąsiadujące obszary nawet do około 15-16 km.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Spóźniona „Zimna Zośka”. Najbliższe noce przyniosą przymrozki. Gdzie wystąpią?

Tegoroczny maj póki co zapisuje się jako ciepły, chociaż nie wszędzie. Odchylenie od średniej wieloletniej wskazuje nawet na 2oC na południowym zachodzie. Z kolei na północnym wschodzie około -1oC, więc jest tam …

Prognoza długoterminowa. Czeka nas przelotny deszcz i lokalne burze. Kiedy nastąpi kolejne ocieplenie?

Z załamaniem pogody, które miało miejsce w piątek wieczorem i w nocy z piątku na sobotę związany był niż atmosferyczny, który będzie wpływał na pogodę w Polsce jeszcze w niedzielę. Jak się …

Prognoza pogody na tydzień 09-15.05.2022. Przed nami silne ocieplenie i gwałtowne burze

Nowy tydzień przyniesie zróżnicowaną aurą. Będą zarówno dni słoneczne, jak i deszczowe, chłodne oraz ciepłe, a lokalnie może być gorąco. W najbliższych dniach będzie dużo słońca i ciepło, jednak już końcówka tygodnia …

W czwartek i piątek pojawią się burze z gradem. Gdzie powinny wystąpić?

Wiosna to czas, kiedy nie tylko wzrasta temperatura i zazwyczaj pojawia się więcej słońca, ale także pojawia się coraz więcej burz. W marcu oraz w kwietniu było ich bardzo mało porównując do …