Kolejna erupcja Etny. Mnóstwo lawy i popiołu wyrzuconych w powietrze. Słup pyłu sięgnął 3,5 km

Etna to najwyższy wulkan w Europie, który jest aktywny. Szacuje się, że jej erupcje mają miejsce nawet kilka razy w przeciągu roku, a więc są one częste.

Nierzadko towarzyszą im malownicze widoki, co też wystąpiło w ostatnim czasie. Ponadto w tym roku mamy do czynienia z erupcja drugi raz, bo wcześniej pojawiła się ona w lutym.

Jak widać na nagraniach w atmosferę została wyrzucona bardzo spora porcja popiołu wulkanicznego. Poza tym można zauważyć duże ilości lawy w postaci wręcz tryskającej fontanny.

Obecnie spływa ona ze stożka wulkanu krętymi ścieżkami ku niższym partiom tego regionu.

Warto zaznaczyć, że nie stanowi to zagrożenia dla mieszkańców Sycylii, choć w przeszłości wulkan bywał niebezpieczny dla mieszkańców pobliskich rejonów. Na przykład w 2017 roku na jej skutek zostało rannych kilkanaście osób.

Obecne zjawisko zaczęło się już 12 maja, ale dwa główne wyrzuty lawy i popiołu nastąpiły kolejno 20 oraz 23 maja.

Szacuje się, że wówczas sam słup pyłu sięgał nawet 3,5 km wysokości. W następnych dobach zjawisko powinno ustępować, choć zapewne już za kilka miesięcy znów będzie miało ono miejsce.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Pogoda na tydzień 06-12.11.2023. Umiarkowane temperatury i dużo przelotnych opadów

Przed nami tydzień z umiarkowanymi temperaturami jak na początek listopad i ze zmienną pogodą. Często będzie się chmurzyć i padać. Może też nieco mocniej wiać. Poniedziałek (06.11.2023) z dominacją chmur i opadów …

Pogoda na tydzień 20-26.11.2023. Dużo opadów deszczu i śniegu. Wystąpi też silny wiatr

W przyszłym tygodniu czeka nas zmienna pogoda, wystąpią duże i częste wahania temperatury. Będzie często i obficie padać zarówno deszcz, jak i śnieg. Wystąpi również silny wiatr. Poniedziałek (20.11.2023) będzie pochmurnym dniem z …