Oderwany fragment lodowca w Dolomitach. Zginęło co najmniej 7 osób

W niedzielę (03.07.2022) we włoskich Alpach, a dokładniej w Dolomitach doszło do tragicznego w skutkach osuwiska lodowca.

Jak się okazało, oderwał się bardzo sporych rozmiarów fragment, który momentalnie zsunął się po zboczu. Niestety po drodze spadających mas lodu znalazły się osoby, które wspinały się szczyt.

Oderwany fragment lodowca. Źródło: CNSAS

Jak na razie informuje się, że zginęło co najmniej 7 osób i ponad 10 zostało rannych. Poza tym trwa akcja poszukiwawcza zaginionych osób.

Ekipa ratunkowa poszukuje 13 osób, jednak całemu przedsięwzięciu towarzyszy zła pogoda w postaci burz i deszczu.

Szacuje się, że w chwili gdy blok lodowca się odłamał, to w tym rejonie znajdowało się aż 30 osób, choć dokładna liczba nie jest znana. Wstępnie zakłada się, że przyczyną tego zdarzenia była bardzo wysoka w tym obszarze temperatura. Na wysokości 3300 m n.p.m. w ostatnich dniach dochodziła do nawet 10oC.

Bliższa fotografia oderwanego fragmentu lodowca. Źródło: Soccorso Alpino

Co istotne ze względu na podwyższającą się temperaturę, najpewniej ten lodowiec nie będzie już istniał za około 30 lat, jak twierdzi włoski glacjolog Roberto Colucci.

Z kolei skutkiem zanikania lodowców we Włoszech może być zmniejszenie ilości wody w rzekach, co może negatywnie wpłynąć na rolnictwo.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Prognoza na tydzień 25-31.03.2024. Nadchodzi duże ocieplenie i sporo słońca

W nadchodzącym tygodniu czekają nas duże zmiany w pogodzie. Po chłodnym jego początku z przelotnymi opadami różnego rodzaju zacznie się wyraźnie ocieplać, dodatkowo niebo rozpogodzi się, a opadów będzie mniej. Będziemy mogli …

Pogoda na tydzień 18-24.03.2024. Zmienna temperatura i sporo opadów

W prognozie na nadchodzący tydzień nie mamy dobrych informacji. Czekają nas wahania temperatury, będzie mało słońca i często będzie padać. Początkowo może być to śnieg. Poniedziałek (18.03.2024) z dominacją chmur i przelotnymi …

Pogoda na tydzień 08-14.04.2024. Nadchodzi ochłodzenie. Wystąpią przelotne opady

W nadchodzącym tygodniu czeka nas zmienna pogoda. Wystąpi duże wahania temperatury, a miejscami wystąpią opady deszczu. W poniedziałek (08.04.2024) dużo słońca i tylko trochę chmur piętra wysokiego. Większe zachmurzenie tylko na północy. …

Obserwuj nas

Najnowsze artykuły

Pogoda na tydzień 08-14.04.2024. Nadchodzi ochłodzenie. Wystąpią przelotne opady

W nadchodzącym tygodniu czeka nas zmienna pogoda. Wystąpi duże wahania...

Prognoza na tydzień 25-31.03.2024. Nadchodzi duże ocieplenie i sporo słońca

W nadchodzącym tygodniu czekają nas duże zmiany w pogodzie. Po...

Pogoda na tydzień 18-24.03.2024. Zmienna temperatura i sporo opadów

W prognozie na nadchodzący tydzień nie mamy dobrych informacji. Czekają...