Oderwany fragment lodowca w Dolomitach. Zginęło co najmniej 7 osób

W niedzielę (03.07.2022) we włoskich Alpach, a dokładniej w Dolomitach doszło do tragicznego w skutkach osuwiska lodowca.

Jak się okazało, oderwał się bardzo sporych rozmiarów fragment, który momentalnie zsunął się po zboczu. Niestety po drodze spadających mas lodu znalazły się osoby, które wspinały się szczyt.

Oderwany fragment lodowca. Źródło: CNSAS

Jak na razie informuje się, że zginęło co najmniej 7 osób i ponad 10 zostało rannych. Poza tym trwa akcja poszukiwawcza zaginionych osób.

Ekipa ratunkowa poszukuje 13 osób, jednak całemu przedsięwzięciu towarzyszy zła pogoda w postaci burz i deszczu.

Szacuje się, że w chwili gdy blok lodowca się odłamał, to w tym rejonie znajdowało się aż 30 osób, choć dokładna liczba nie jest znana. Wstępnie zakłada się, że przyczyną tego zdarzenia była bardzo wysoka w tym obszarze temperatura. Na wysokości 3300 m n.p.m. w ostatnich dniach dochodziła do nawet 10oC.

Bliższa fotografia oderwanego fragmentu lodowca. Źródło: Soccorso Alpino

Co istotne ze względu na podwyższającą się temperaturę, najpewniej ten lodowiec nie będzie już istniał za około 30 lat, jak twierdzi włoski glacjolog Roberto Colucci.

Z kolei skutkiem zanikania lodowców we Włoszech może być zmniejszenie ilości wody w rzekach, co może negatywnie wpłynąć na rolnictwo.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Prognoza pogody na tydzień 27.03-02.04.2023. Znaczne ochłodzenie. Pojawią się opady śniegu i przymrozki

Po okresie prawdziwie wiosennej aury, który zakończyły wczorajsze weekendowe burze, w nowym tygodniu czekają nas duże zmiany. W jego pierwszych dniach wyraźnie się ochłodzi, wystąpią też opady różnego rodzaju. Druga połowa tygodnia …

Prognoza pogody na tydzień 20-26.03.2023. Ciepło, ale więcej chmur i opadów deszczu

Po ciepłym i pogodnym weekendzie czeka nas również ciepły tydzień, lecz będzie więcej chmur oraz opadów deszczu. Poniedziałek (20.03.2023) z dominacją chmur i przelotnymi opadami deszczu.  Początkowo więcej pogodnego nieba na południowym …

Pogoda na tydzień 06-12.03.2023. Przed nami dynamiczna aura ze sporą ilością opadów

W nadchodzącym tygodniu władze nad pogodą będą sprawować ośrodki niżowe, które przyniosą wahania temperatury, dużo opadów różnego rodzaju, lokalne burze, a także silny wiatr. Czeka nas prawdziwa pogodowa mieszanka. W poniedziałek (06.03.2023) …

Prognoza pogody na tydzień 13-19.03.2023. Przed nami coraz wyższe temperatury

W nadchodzącym tygodniu czeka nas kontynuacja dynamicznej aury z dużymi wahaniami temperatury, lecz opadów będzie nieco mniej, lokalnie możliwe są burze. Może wiać też silny wiatr. Poniedziałek (13.03.2023) z dominacją chmur. W …