Oderwany fragment lodowca w Dolomitach. Zginęło co najmniej 7 osób

W niedzielę (03.07.2022) we włoskich Alpach, a dokładniej w Dolomitach doszło do tragicznego w skutkach osuwiska lodowca.

Jak się okazało, oderwał się bardzo sporych rozmiarów fragment, który momentalnie zsunął się po zboczu. Niestety po drodze spadających mas lodu znalazły się osoby, które wspinały się szczyt.

Oderwany fragment lodowca. Źródło: CNSAS

Jak na razie informuje się, że zginęło co najmniej 7 osób i ponad 10 zostało rannych. Poza tym trwa akcja poszukiwawcza zaginionych osób.

Ekipa ratunkowa poszukuje 13 osób, jednak całemu przedsięwzięciu towarzyszy zła pogoda w postaci burz i deszczu.

Szacuje się, że w chwili gdy blok lodowca się odłamał, to w tym rejonie znajdowało się aż 30 osób, choć dokładna liczba nie jest znana. Wstępnie zakłada się, że przyczyną tego zdarzenia była bardzo wysoka w tym obszarze temperatura. Na wysokości 3300 m n.p.m. w ostatnich dniach dochodziła do nawet 10oC.

Bliższa fotografia oderwanego fragmentu lodowca. Źródło: Soccorso Alpino

Co istotne ze względu na podwyższającą się temperaturę, najpewniej ten lodowiec nie będzie już istniał za około 30 lat, jak twierdzi włoski glacjolog Roberto Colucci.

Z kolei skutkiem zanikania lodowców we Włoszech może być zmniejszenie ilości wody w rzekach, co może negatywnie wpłynąć na rolnictwo.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Prognoza pogody na tydzień 14-20.11.2022 Nadchodzi duże ochłodzenie. Możliwe opady śniegu

W nowym tygodniu czekają nas dużo zmiany w pogodzie. Po ciepłej pierwszej dekadzie listopada nadejdzie duże ochłodzenie. Miejscami mogą się pojawić pierwsze opady śniegu poza terenami górskimi. Poniedziałek (14.11.2022) z przewagą zachmurzenia …

Nadchodzą intensywne opady śniegu. Gdzie wystąpią?

Większa część Europy znajduje się w zasięgu głębokiego i rozległego, wielocentrycznego układu niżowego znad Północnego Atlantyku. Dodatkowo na jego obrzeżach na śródziemnomorskim wybrzeżu Francji wczoraj rozwinął się kolejny ośrodek niżowy. Obecnie znajduje …

Zgniły wyż nad Polską. Pochmurna oraz mglista sobota i niedziela

Obszar kraju jutro i w niedzielę będzie w obrębie ośrodka wyżowego rozciągający się od Morza Czarnego po Bałtyk i Morze Północne. W ostatni dzień weekendu nad krajem zaznaczy się zanikający pofalowany front …

Pogoda. Weekend ze śnieżycami na północy kraju. Niewykluczone również burze

Zgodnie z naszymi prognozami do kraju nadeszło duże ochłodzenie. Temperatura spadła w większej części kraju w pobliże 0oC. Dodatkowo na północy, wschodzie oraz południu pojawiły się opady śniegu. Weekend większych bez zamian …