Oderwany fragment lodowca w Dolomitach. Zginęło co najmniej 7 osób

W niedzielę (03.07.2022) we włoskich Alpach, a dokładniej w Dolomitach doszło do tragicznego w skutkach osuwiska lodowca.

Jak się okazało, oderwał się bardzo sporych rozmiarów fragment, który momentalnie zsunął się po zboczu. Niestety po drodze spadających mas lodu znalazły się osoby, które wspinały się szczyt.

Oderwany fragment lodowca. Źródło: CNSAS

Jak na razie informuje się, że zginęło co najmniej 7 osób i ponad 10 zostało rannych. Poza tym trwa akcja poszukiwawcza zaginionych osób.

Ekipa ratunkowa poszukuje 13 osób, jednak całemu przedsięwzięciu towarzyszy zła pogoda w postaci burz i deszczu.

Szacuje się, że w chwili gdy blok lodowca się odłamał, to w tym rejonie znajdowało się aż 30 osób, choć dokładna liczba nie jest znana. Wstępnie zakłada się, że przyczyną tego zdarzenia była bardzo wysoka w tym obszarze temperatura. Na wysokości 3300 m n.p.m. w ostatnich dniach dochodziła do nawet 10oC.

Bliższa fotografia oderwanego fragmentu lodowca. Źródło: Soccorso Alpino

Co istotne ze względu na podwyższającą się temperaturę, najpewniej ten lodowiec nie będzie już istniał za około 30 lat, jak twierdzi włoski glacjolog Roberto Colucci.

Z kolei skutkiem zanikania lodowców we Włoszech może być zmniejszenie ilości wody w rzekach, co może negatywnie wpłynąć na rolnictwo.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Prognoza na tydzień 04-10.09.2023. Powrót letniej pogody. Wystąpi upał?

Po ochłodzeniu na przełomie sierpnia i września w kolejnych dniach czeka nas powrót prawdziwie letniej aury. Temperatury będą wysokie, a na niebie dominować będzie słońce. Opadów będzie niewiele. Mimo, że wraz z …

Pogoda na tydzień 18-24.09.2023. Duże wahania temperatury i możliwe burze

W nowym tygodniu czeka nas zmienna pogoda. Wystąpią spore wahania temperatury, a także ulewy i miejscami burze. W najcieplejsze dni lokalnie może być w pobliżu 30oC. W poniedziałek (18.09.2023) rano dużo chmur …

Bardzo ciepła środa i czwartek. Na termometrach nawet 28 stopni

W środę oraz czwartek pogodę w kraju będzie kształtował ośrodek wyżowy znad wschodniej części kontynentu. Napływać będzie powietrze polarne kontynentalne. Dziś (27.09.2023) rano dużo chmur piętra niskiego na północy, w centrum i …

Pogoda na tydzień 11-17.09.2023. Nadchodzą zmiany. Pojawią się opady i burze

W nadchodzącym tygodniu czekają nas zmiany w pogodzie. Pojawi się nieco więcej chmur i opadów, wystąpią też wahania temperatury. Tylko na początku tygodnia utrzyma się jeszcze pogodna aura i gorąco. W poniedziałek …