Oderwany fragment lodowca w Dolomitach. Zginęło co najmniej 7 osób

W niedzielę (03.07.2022) we włoskich Alpach, a dokładniej w Dolomitach doszło do tragicznego w skutkach osuwiska lodowca.

Jak się okazało, oderwał się bardzo sporych rozmiarów fragment, który momentalnie zsunął się po zboczu. Niestety po drodze spadających mas lodu znalazły się osoby, które wspinały się szczyt.

Oderwany fragment lodowca. Źródło: CNSAS

Jak na razie informuje się, że zginęło co najmniej 7 osób i ponad 10 zostało rannych. Poza tym trwa akcja poszukiwawcza zaginionych osób.

Ekipa ratunkowa poszukuje 13 osób, jednak całemu przedsięwzięciu towarzyszy zła pogoda w postaci burz i deszczu.

Szacuje się, że w chwili gdy blok lodowca się odłamał, to w tym rejonie znajdowało się aż 30 osób, choć dokładna liczba nie jest znana. Wstępnie zakłada się, że przyczyną tego zdarzenia była bardzo wysoka w tym obszarze temperatura. Na wysokości 3300 m n.p.m. w ostatnich dniach dochodziła do nawet 10oC.

Bliższa fotografia oderwanego fragmentu lodowca. Źródło: Soccorso Alpino

Co istotne ze względu na podwyższającą się temperaturę, najpewniej ten lodowiec nie będzie już istniał za około 30 lat, jak twierdzi włoski glacjolog Roberto Colucci.

Z kolei skutkiem zanikania lodowców we Włoszech może być zmniejszenie ilości wody w rzekach, co może negatywnie wpłynąć na rolnictwo.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

W najbliższych dniach pojawią się burze. Lokalnie mogą być dość gwałtowne

Przez długi czas nad naszym krajem panowała gorąca, ale także sucha aura. Burze w tym roku są wyjątkowo rzadkie, co choć przekłada się to na mniej zniszczeń, to niestety także na suszę. …

Prognoza pogody na tydzień 18-24.07.2022. Wraca silny upał i dużo słońca. Burze tylko lokalnie

W nadchodzącym tygodniu czekają nas duże zmiany w pogodzie. Do kraju zacznie napływać gorące zwrotnikowe powietrze.  W wielu regionach zrobi się upalnie, będzie też mniej opadów, a także więcej pogodnego nieba. Poniedziałek …

Pogoda. Nadchodzi upał i dużo słońca. Na zachodzie nawet 36 stopni

Jutro i pojutrze pogodę w kraj kształtował będzie ośrodek wyżowy przemieszczający się znad Litwy nad Łotwę. Dopiero w czwartek od zachodu zacznie się zbliżać pofalowany front związany z niżem znad Morza Norweskiego. …

Uwaga! W sobotę i niedzielę przez Polskę przejdą ulewy. Możliwe zalania i podtopienia

W tym roku pogoda z pewnością daje się we znaki na różne sposoby. W styczniu i lutym mieliśmy do czynienia z wieloma bardzo silnymi wichurami, a nawet liniami szkwału. Tegoroczna zima przyniosła …