Zgodnie z prognozami niedziela przynosi groźne burze nad Polską. Dzisiejszy poranek przywitał nas na przeważającym obszarze słoneczną pogodą, a w wielu miejscach nawet bezchmurnym niebem. Jedynie na Pomorzu Zachodnim wystąpiły przelotne opady deszczu i burze.
Niedzielne popołudnie (30.06.2024) przynosi bardzo nieprzyjemną pogodę. Na przeważającym obszarze kraju występuje upał. Na południowym zachodzie i w centrum kraju temperatura osiąga nawet 34 stopnie Celsjusza. Lokalnie temperatura może jeszcze wzrosnąć do aż 35-36 stopni.
Gdzie jest burza?
Obecnie (godz. 15:30) w pasie od Dolnego Śląska, przez Wielkopolskę po Pomorze rozwijają się gwałtowne burze związane ze zbieżnością wiatru. Niektóre burze mają cechy superkomórek burzowych i mogą stanowić zagrożenie nawalnym deszczem, opadami dużego gradu i bardzo silnym wiatrem.
W kolejnych godzinach burz będzie coraz więcej. Zjawiska będą łączyć się w bardziej zorganizowane układy burzowe z wbudowanymi superkomórkami burzowymi. Oprócz wyżej wymienionych województw burze w godzinach popołudniowych i wieczornych dotrą także nad Opolszczyznę, Górny Śląsk, Ziemie Łódzką i Kujawy.
W czasie niedzielnych burz prognozowany jest szereg zagrożeń: ulewne opady deszczu (do 20-40 mm), opady gradu o średnicy do 2-4 cm (punktowo w czasie przechodzenia superkomórek burzowych niewykluczone są jeszcze większe gradziny, nawet powyżej 6-7 cm), porywisty wiatr do 90-100 km/h (w przypadku utworzenia się linii szkwału porywy mogą osiągnąć aż 100-120 km/h) oraz niewielkie zagrożenie trąba powietrzną.
Godziny wieczorne i pierwsza część nocy z niedzieli na poniedziałek (30.06/01.07.2024) również będzie niespokojna. Gwałtowne burze mają nadal przemieszczać się w kierunku północno wschodnim obejmując kolejne województwa. W tych godzinach burze możliwe będą w Małopolsce, Świętokrzyskim, Mazowieckiem i na Mazurach. Lokalnie zjawiska nadal mogą być silne i przynosić opady dużego gradu i porywisty wiatr. Nad ranem burze o mniejsze sile mogą dotrzeć nad wschodnie województwa.
Bieżącą sytuację można śledzić na radarach dostępnych na naszej stronie internetowej:
Radar opadów: https://meteocentrum.pl/radar-opadow/
Radar burz: https://meteocentrum.pl/radar-burz/