Gwałtowne burze w piątek, 28 czerwca. Gdzie jest burza?

Burze w piątek, 28 czerwca Burze w piątek, 28 czerwca
Burze w piątek, 28 czerwca

Piątek przyniesie gwałtowne burze w kraju. Zjawiska możliwe będą w wielu regionach. W czasie przechodzenia burz prognozowane są bardzo silne opady deszczu, grad i porywisty wiatr. Niewykluczona jest również lokalna trąba powietrzna.

Polska obecnie znajduje się w gorącej, ale wilgotnej masie powietrza. Nad krajem przemieszczać będzie się chłodny front atmosferyczny chwilowo wypychając rozgrzaną masę powietrza. Spora chwiejność termodynamiczna i duże nagromadzenie wilgoci w tym przypadku zainicjuje rozwój burz.

burze w polsce 28 06
Radar burz nad Polską (stan na godzinę 12:45)

Gdzie jest burza?

Obecnie (godz. 12:45) burze zaczynają się rozwijać w rejonach górskich, w Małopolsce, na Górnym Śląsku, w woj. Świętokrzyskim, na Kujawach oraz na Pomorzu Zachodnim i Ziemi Lubuskiej. Na szczególną uwagę zasługują te dwa ostatnie województwa, tutaj znad Niemiec przemieszczają się silne burze, które mogą utworzyć linie szkwału.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie radar_opadow_28_06-1100x821.jpg
Radar opadów (stan na godzinę 12:50)

W kolejnych godzinach burze możliwe będą w całej Polsce. Najwięcej burz rozwinie się w strefie zbieżności wiatru w centralnej Polsce oraz w rejonie frontu atmosferycznego w zachodniej i północnej części kraju. Burze przemieszczać będą się kierunkach wschodnich obejmując coraz większy obszar.

burze opady 28 06
Prognozowane opady i burze w kolejnych godzinach w piątek

Najsilniejsze zjawiska wystąpią w strefie frontu atmosferycznego na zachodzie i północny kraju oraz w centralnej Polsce. W czasie burz prognozowane są ulewne opady deszczu (do 20-30 mm, ale lokalnie sumy opadowe mogą być dużo większe, nawet powyżej 40-50 mm), grad o średnicy do 2-4 cm i porywisty wiatr do 90 km/h. Niewykluczone jest również wystąpienie trąby powietrznej, zwłaszcza na północy kraju.

🔴 Bieżącą sytuację można śledzić na radarach dostępnych na naszej stronie internetowej:

🌧 Radar opadów: https://meteocentrum.pl/radar-opadow/

🌩 Radar burz: https://meteocentrum.pl/radar-burz/

Temperatura w piątek

Piątek będzie również bardzo gorącym dniem. W wielu regionach temperatura osiągnie i przekroczy 30 stopni.