Gwałtowne burze w piątek

Dzisiaj w całym kraju jest ciepło, temperatura w wielu miejscach przekroczyła 25ºC. Wystąpiły również burze-na północy kraju. Jutrzejszy dzień będzie jeszcze cieplejszy oraz pojawią się silniejsze burze.

Na początku trzeba wspomnieć, że Polska podzieli się na dwa sektory na zachód od linii Wrocław-Bydgoszcz-Trójmiasto cały dzień będzie pochmurny z opadami deszczu i niską temperaturą. Będzie tam na prawdę zimno, bo termometry pokażą zaledwie 14-16ºC. Zupełnie inaczej sytuacja pogodowa będzie wyglądała na wschód od wspomnianej linii…do czasu. Temperatura bardzo szybko poszybuje w górę i będziemy mieli do czynienia z upałem. Najcieplej na Podkarpaciu, bo 32ºC, reszta cieplejszego sektora z temperaturą oscylującą w granicach 29-31ºC.

Tak więc jak łatwo zauważyć pojawi się znaczna różnica termiczna między wschodem a zachodem; na rozciągłości 100 km temperatura może ulec zmianie z 30ºC do 15ºC, a więc w dniu jutrzejszym będziemy mieli do czynienia z poważnym ochłodzeniem. Sprawcą gwałtownej zmiany aury będzie chłodny front atmosferyczny, który dzisiaj przyniósł burze w północnej części Polski. Co ciekawe wyraźnie zwolni, a w godzinach południowych będzie znajdował się na wyżej wspomnianej linii.

Komórki burzowe mogą rozwijać się bardzo wcześnie. Ich tor przemieszczania się będzie przebiegał wzdłuż frontu-od południa na północ z lekkim odbiciem na wschód. Blisko frontu pojawią się świetne warunki kinematyczne, co za tym idzie pojawia się superkomórki burzowe, toteż nie zawsze burze będą przemieszczały się w jednym kierunku. Ważnym czynnikiem wspomagającym inicjacje burz będzie konwergencja przedfrontowa. Bardzo prawdopodobne jest powstanie układu MCS. Głównym zagrożeniem podczas przechodzenia burz będą nawalne opady deszczu, mogą one prowadzić do podtopień i powodzi błyskawicznych. Pojawi się także grad o średnicy kilku centymetrów. Poza tym komórki burzowe będą generować silne porywy wiatru dochodzące do 100 km/h. Burze będą także aktywne elektrycznie, więc prawdopodobieństwo rażenia piorunem dość wzrośnie.

Obok wyżej wymienionych niebezpieczeństw, możliwe jest również te najbardziej ekstremalne-zejście trąby powietrznej, jednak jej możliwość wystąpienia ściśle zależy od przebiegu sytuacji. Obecnie ryzyko jej pojawienia nie jest duże, ale sam fakt takiego prawdopodobieństwa świadczy o sile jutrzejszych burz.

Z biegiem godzin komórki burzowe będą się przemieszczały się na wschód Polski, zapewne czyniąc lokalne zniszczenia. Zachęcamy Państwa do śledzenia naszej relacji na żywo oraz monitorowania ostrzeżeń pogodowych, by zachować ostrożność.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Pogoda na tydzień 20-26.02.2023. Ciepło, wietrznie i deszczowo. Ochłodzenie możliwe w weekend

W nadchodzącym tygodniu dominować będą ośrodki niżowe, które przyniosą dość wysokie temperatury, ale też częste opady, głównie deszczu oraz silny wiatr. Poniedziałek (20.02.2023) rozpocznie się dominacją chmur. Większe rozpogodzenia tylko na południowym …

Przed nami znaczne pogorszenie pogody. Wystąpią śnieżyce i ulewy. Powieje również silny wiatr

Obszar kraju dostał się obecnie pod wpływ głębokiego ośrodka niżowego, który wędruje nad Skandynawią. Nad Polską przemieszcza się chłodny front z nim związany, który przynosi opady różnego rodzaju i lokalne burze. W …

Prognoza pogody na tydzień 13-19.03.2023. Przed nami coraz wyższe temperatury

W nadchodzącym tygodniu czeka nas kontynuacja dynamicznej aury z dużymi wahaniami temperatury, lecz opadów będzie nieco mniej, lokalnie możliwe są burze. Może wiać też silny wiatr. Poniedziałek (13.03.2023) z dominacją chmur. W …

Prognoza pogody na tydzień 20-26.03.2023. Ciepło, ale więcej chmur i opadów deszczu

Po ciepłym i pogodnym weekendzie czeka nas również ciepły tydzień, lecz będzie więcej chmur oraz opadów deszczu. Poniedziałek (20.03.2023) z dominacją chmur i przelotnymi opadami deszczu.  Początkowo więcej pogodnego nieba na południowym …