Gwałtowne załamanie pogody! Możliwe opady śniegu

Ostatnie 3 dni przyniosły krótkie ocieplenie. W piątek w wielu miejscach pojawiły się intensywne opady deszczu, a miejscami także zagrzmiało. W sobotę czeka nas duże załamanie pogody. Dojdzie do zaostrzenia gradientu barycznego między ośrodkami niżowymi wędrującymi znad wód Atlantyku przez Europę północną, a ośrodkami wyżowym z południa kontynentu. Dodatkowo w nocy z soboty na niedzielę w rejonie Danii powstanie wtórny ośrodek niżowy, po czym przewędruje nad północno wschodnią częścią kraju. Do poniedziałku przemieści się nad pogranicze Ukrainy, Białorusi i Rosji, lecz mimo to nadal będzie wpływał na pogodę w kraju. Po jego zachodniej stronie następować będzie adwekcja powietrza arktycznego. Niże oprócz silnego wiatru przyniosą także dużo opadów, głównie deszczu, a od niedzieli do wtorku także deszczu ze śniegiem, śniegu oraz krupy.

Sobota wszędzie z zachmurzeniem całkowitym, a z zachodu na wschód będzie przemieszczać się strefa ciągłych opadów deszczu o natężeniu słabym i umiarkowanym, na wschodzie rano przed strefą ciągłych opadów możliwe są przelotne opady. Po południu nad regiony północne nasunie się kolejna strefa opadów wielkoskalowych. W Tatrach opady śniegu. Nad morzem możliwe są burze. Temperatura maksymalna od 7-8 st. na południu przez 8-9 st. w centrum, na wschodzie i na północnym wschodzie do 9-10 st. na zachodzie i północy oraz 11-12 st. nad morzem. Powieje umiarkowany okresami silny wiatr z sektora zachodniego w porywach do 50-60 km/h na wschodzie, do 65 km/h na przeważającym obszarze kraju i do 70 km/h na zachodzie i północy. Nad morzem w porywach do 80-90 km/h.

Noc z soboty na niedziele z zachmurzeniem całkowitym prawie wszędzie, tylko na północy i północnym wschodzie będzie duże. W całym kraju możliwe są opady deszczu. W drugiej części nocy od zachodu wkroczy rozległa strefa intensywnych opadów deszczu. Temperatura minimalna od 5 st. na północnym wschodzie i na krańcach południowych przez 7-8 st. na wschodzie, północy, południowym wschodzie oraz w centrum do 10 st. na Śląsku i w Wielkopolsce. Wiał będzie umiarkowany okresami dość silny wiatr z południowego zachodu w porywach do 60-65 km/h (w centrum lokalnie do 70 km/h). Silnie powieje w drugiej części nocy na zachodzie i południowym zachodzie: do 80-90 km/h oraz w zachodniej części wybrzeża i w Sudetach: do 110 km/h.

W niedzielę na wschodzie i południu ciągłe intensywne opady stopniowo odsuwające się na wschód, a za nimi przemieszczać się będzie strefa opadów przelotnych, lokalnie możliwe burze. Wieczorem ciągłe opady już tylko na wschodzie i częściowo na południu. A w pasie od Mazur przez Mazowsze po Śląsk przelotne opady deszczu, lokalnie przechodzące w opady deszczu ze śniegiem, śniegu oraz krupy. W górach przez cały dzień opady śniegu. Temperatura maksymalna od 6-7 st. na północy przez 7-8 st. na przeważającym obszarze kraju do 9-10 st. na południowym zachodzie. Wiać będzie silny wiatr z południowego zachodu, skręcający na północno zachodni. Do południa najsilniej wiać będzie na zachodzie, w centrum, nad morzem i częściowo na południu do 80-90 km/h. Na przeważającym obszarze kraju powieje do 60-70 km/h. Po południu silny wiatr już w całym kraju. W górach do 100-110 km/h.

W nocy zachmurzenie duże i umiarkowane (okresami małe), a przelotne opady deszczu, deszczu ze śniegiem, śniegu oraz krupy na północy, północnym wschodzie oraz w centrum. Temperatura minimalna od -2-1 st. na południu przez 1-2 st. na przeważającym obszarze kraju do 3-4 st. na północnym wschodzie oraz na zachodzie i 5 st. w rejonie Zalewu Szczecińskiego i nad morzem. W nocy powieje umiarkowany i dość silny północno zachodni wiatr.

Pierwszy dzień nowego tygodnia nadal z dynamiczną pogodą. Zachmurzenie duże i umiarkowane. Na południu Małopolski i Podkarpacia ciągłe opady śniegu, na wschodzie i w centrum przelotne opady różnego rodzaju. Temperatura maksymalna od 1-2 st. na Południu Małopolski i Podkarpacia przez 4-5 st. na przeważającym obszarze kraju do 6-7 st. na zachodzie. Wiać będzie silny północno zachodni wiatr – w porywach do 60-70 km/h.

Jak widać w nadchodzących dniach czeka nas dynamiczna pogoda. W czasie silnego wiatru trzeba zachować ostrożność. Zalecamy nie parkować samochodów pod drzewami i bilbordami oraz unikać przebywania w tych miejscach. Należy też zabezpieczyć bądź schować przedmioty, które może porwać wiatr.

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Tweetnij
Share on pinterest
Przypnij

Przeczytaj także

Pogoda na weekend. Dużo przelotnego deszczu i burz na wschodzie. Możliwe następne podtopienia

W weekend pogodę w kraju będzie kształtował ośrodek niżowy z centrum nad pograniczem Ukrainy I Białorusi. Napływać będzie chłodna i wilgotna masa powietrza polarnego o cechach morskich. Cieplejsza masa powietrza tego samego …

Pogoda na poniedziałek, 5 lipca. Zrobi się gorąco. W wielu regionach pojawią się burze

Nowy tydzień rozpocznie się ociepleniem. W wielu miejscach pojawiać będą się jeszcze przelotne opady deszczu i burze. Na ogół nie powinny być one gwałtowne, tylko na północnym wschodzie prognozujemy większe natężenie burz. …

Pogoda na sobotę. Wreszcie trochę chłodniej, ale nadal pojawiać będą się burze

Po intensywnych upałach i ekstremalnych burzach czeka nas wreszcie spokojniejsza aura. W sobotę będzie rześko i dość pochmurnie w całym kraju, ale znowu pojawią się zjawiska burzowe, choć już znacząco słabsze. W …

Prognoza pogody na tydzień 19-25.07.2021

Ostatni okres w pogodzie przyniósł silne upały i gwałtowne burze w Polsce. Niestety zjawiska wyrządziły wiele szkód. Taka pogoda utrzymywała się przez dłuższy czas i dopiero nowy tydzień przyniesie uspokojenie w pogodzie, …