Gwałtowne załamanie pogody! Możliwe opady śniegu

glenn carstens peters 120193 glenn carstens peters 120193

Ostatnie 3 dni przyniosły krótkie ocieplenie. W piątek w wielu miejscach pojawiły się intensywne opady deszczu, a miejscami także zagrzmiało. W sobotę czeka nas duże załamanie pogody. Dojdzie do zaostrzenia gradientu barycznego między ośrodkami niżowymi wędrującymi znad wód Atlantyku przez Europę północną, a ośrodkami wyżowym z południa kontynentu. Dodatkowo w nocy z soboty na niedzielę w rejonie Danii powstanie wtórny ośrodek niżowy, po czym przewędruje nad północno wschodnią częścią kraju. Do poniedziałku przemieści się nad pogranicze Ukrainy, Białorusi i Rosji, lecz mimo to nadal będzie wpływał na pogodę w kraju. Po jego zachodniej stronie następować będzie adwekcja powietrza arktycznego. Niże oprócz silnego wiatru przyniosą także dużo opadów, głównie deszczu, a od niedzieli do wtorku także deszczu ze śniegiem, śniegu oraz krupy.

Sobota wszędzie z zachmurzeniem całkowitym, a z zachodu na wschód będzie przemieszczać się strefa ciągłych opadów deszczu o natężeniu słabym i umiarkowanym, na wschodzie rano przed strefą ciągłych opadów możliwe są przelotne opady. Po południu nad regiony północne nasunie się kolejna strefa opadów wielkoskalowych. W Tatrach opady śniegu. Nad morzem możliwe są burze. Temperatura maksymalna od 7-8 st. na południu przez 8-9 st. w centrum, na wschodzie i na północnym wschodzie do 9-10 st. na zachodzie i północy oraz 11-12 st. nad morzem. Powieje umiarkowany okresami silny wiatr z sektora zachodniego w porywach do 50-60 km/h na wschodzie, do 65 km/h na przeważającym obszarze kraju i do 70 km/h na zachodzie i północy. Nad morzem w porywach do 80-90 km/h.

Noc z soboty na niedziele z zachmurzeniem całkowitym prawie wszędzie, tylko na północy i północnym wschodzie będzie duże. W całym kraju możliwe są opady deszczu. W drugiej części nocy od zachodu wkroczy rozległa strefa intensywnych opadów deszczu. Temperatura minimalna od 5 st. na północnym wschodzie i na krańcach południowych przez 7-8 st. na wschodzie, północy, południowym wschodzie oraz w centrum do 10 st. na Śląsku i w Wielkopolsce. Wiał będzie umiarkowany okresami dość silny wiatr z południowego zachodu w porywach do 60-65 km/h (w centrum lokalnie do 70 km/h). Silnie powieje w drugiej części nocy na zachodzie i południowym zachodzie: do 80-90 km/h oraz w zachodniej części wybrzeża i w Sudetach: do 110 km/h.

W niedzielę na wschodzie i południu ciągłe intensywne opady stopniowo odsuwające się na wschód, a za nimi przemieszczać się będzie strefa opadów przelotnych, lokalnie możliwe burze. Wieczorem ciągłe opady już tylko na wschodzie i częściowo na południu. A w pasie od Mazur przez Mazowsze po Śląsk przelotne opady deszczu, lokalnie przechodzące w opady deszczu ze śniegiem, śniegu oraz krupy. W górach przez cały dzień opady śniegu. Temperatura maksymalna od 6-7 st. na północy przez 7-8 st. na przeważającym obszarze kraju do 9-10 st. na południowym zachodzie. Wiać będzie silny wiatr z południowego zachodu, skręcający na północno zachodni. Do południa najsilniej wiać będzie na zachodzie, w centrum, nad morzem i częściowo na południu do 80-90 km/h. Na przeważającym obszarze kraju powieje do 60-70 km/h. Po południu silny wiatr już w całym kraju. W górach do 100-110 km/h.

W nocy zachmurzenie duże i umiarkowane (okresami małe), a przelotne opady deszczu, deszczu ze śniegiem, śniegu oraz krupy na północy, północnym wschodzie oraz w centrum. Temperatura minimalna od -2-1 st. na południu przez 1-2 st. na przeważającym obszarze kraju do 3-4 st. na północnym wschodzie oraz na zachodzie i 5 st. w rejonie Zalewu Szczecińskiego i nad morzem. W nocy powieje umiarkowany i dość silny północno zachodni wiatr.

Pierwszy dzień nowego tygodnia nadal z dynamiczną pogodą. Zachmurzenie duże i umiarkowane. Na południu Małopolski i Podkarpacia ciągłe opady śniegu, na wschodzie i w centrum przelotne opady różnego rodzaju. Temperatura maksymalna od 1-2 st. na Południu Małopolski i Podkarpacia przez 4-5 st. na przeważającym obszarze kraju do 6-7 st. na zachodzie. Wiać będzie silny północno zachodni wiatr – w porywach do 60-70 km/h.

Jak widać w nadchodzących dniach czeka nas dynamiczna pogoda. W czasie silnego wiatru trzeba zachować ostrożność. Zalecamy nie parkować samochodów pod drzewami i bilbordami oraz unikać przebywania w tych miejscach. Należy też zabezpieczyć bądź schować przedmioty, które może porwać wiatr.