Huragan Dorian przybiera na sile. Już niedługo uderzy we Florydę

Władze Stanów Zjednoczonych przygotowują się na uderzenie silnego cyklonu, które ma nastąpić za kilkadziesiąt godzin. W stanie Floryda w przygotowaniach pomaga około 4000 żołnierzy  Gwardii Narodowej. Zarządzono zamknięcie szkół, a mieszkańcy wykupują zapasy żywności. Jak się okazuje, huragan w chwili dotarcia do wybrzeża ma mieć siłę czwartej kategorii w skali Saffira-Simpsona.

Aktualnie cyklon znajduje się około 600 km od Florydy. Stopniowo przybiera na sile.

Huragan Dorian zbliża się do Florydy. Piątek o 13:20. Źródło: Weatherplaza

Aktualnie generuje podmuchy rzędu 140 km/h. Ciśnienie w jego centrum to 992 hPa. Fale, jakie występują w jego obszarze mają wysokość 6-7 m. Tak więc aktualnie nie jest to jeszcze silny cyklon. Wichury o takiej sile czasami przechodziły także przez Polskę. Ponadto, huragan generuje nawalne opady deszczu. Ich intensywność wynosi w centrum 60 mm w przeciągu 3 godzin.

Jutro o tej samej porze żywioł znacznie się umocni. Porywy wiatru będą osiągały aż 200 km/h. Ciśnienie atmosferyczne spadnie o niemal 20 hPa! Fale będą osiągać wysokość około 10 metrów. Zwiększy się również intensywność opadów deszczu. Padać będzie nawet 70 mm/3 h.

W ciągu kolejnej doby, Huragan Dorian w dalszym ciągu będzie przybierał na sile. W niedzielę wieczorem (według czasu panującego w Polsce) wiatr maksymalnie będzie wiał 210 km/h. Z kolei opady będą miały intensywność nawet 80 mm w ciągu trzech godzin. Ciśnienie w centrum spadnie do 968 hPa, a fale będą nieznacznie przekraczać 10 metrów. W tym czasie cyklon uderzy w Bahamy. Co gorsza, żywioł cały czas będzie rósł w sile i uderzy we Florydę z maksymalnym impetem.

Będzie miało to miejsce we nocy z poniedziałku na wtorek według polskiego czasu. Modele numeryczne wskazują, że może wiać do 250 km/h, a nawet nieznacznie przekraczać tą wartość! Dla porównania, Huragan Katrina generował podmuchy dochodzące do 280 km/h, tak więc Huragan Dorian nie powinien odstawać zbyt mocno od najsilniejszych cyklonów. Ciśnienie atmosferyczne spadnie już do 957 hPa. Fale wówczas będą miały wysokość 10-11 metrów. Intensywność opadów będzie rosła i wyniesie blisko 100 mm/3 h!

W kolejnych dniach cyklon powinien przemieszczać się na północ przechodząc przez całą Florydę. Od momentu uderzenia stopniowo będzie tracił na sile. Co ciekawe, modele widzą że huragan będzie się dalej przemieszczał wzdłuż wschodniego wybrzeża i za tydzień miały dotrzeć aż do Kanady. Jednak jest to odległy termin, więc wyliczenia modeli są obarczone dużą niepewnością.

Źródła map: windy.com

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Prognoza na tydzień 04-10.09.2023. Powrót letniej pogody. Wystąpi upał?

Po ochłodzeniu na przełomie sierpnia i września w kolejnych dniach czeka nas powrót prawdziwie letniej aury. Temperatury będą wysokie, a na niebie dominować będzie słońce. Opadów będzie niewiele. Mimo, że wraz z …

Bardzo ciepła środa i czwartek. Na termometrach nawet 28 stopni

W środę oraz czwartek pogodę w kraju będzie kształtował ośrodek wyżowy znad wschodniej części kontynentu. Napływać będzie powietrze polarne kontynentalne. Dziś (27.09.2023) rano dużo chmur piętra niskiego na północy, w centrum i …

Pogoda na tydzień 11-17.09.2023. Nadchodzą zmiany. Pojawią się opady i burze

W nadchodzącym tygodniu czekają nas zmiany w pogodzie. Pojawi się nieco więcej chmur i opadów, wystąpią też wahania temperatury. Tylko na początku tygodnia utrzyma się jeszcze pogodna aura i gorąco. W poniedziałek …

Pogoda na tydzień 18-24.09.2023. Duże wahania temperatury i możliwe burze

W nowym tygodniu czeka nas zmienna pogoda. Wystąpią spore wahania temperatury, a także ulewy i miejscami burze. W najcieplejsze dni lokalnie może być w pobliżu 30oC. W poniedziałek (18.09.2023) rano dużo chmur …