Jak ciepła jest woda w Bałtyku i w polskich jeziorach?

Czerwiec to już czas, kiedy wielu Polaków postanawia wypoczywać nad jeziorami oraz nad morzem. Zwłaszcza podczas tak pięknej pogody jak w tym roku, gdzie temperatura powietrza bardzo często osiąga i przekracza 30ºC. Temperatura wody to sprawa pierwszorzędna w wypoczynku nad akwenami, dlatego sprawdźmy jak ciepła jest aktualnie woda. 

Jeśli chodzi o jeziora, tam temperatura niemal wszędzie jest wyższa niż 20ºC, z reguły wynosi ona 21-22ºC. Jednymi z najcieplejszymi akwenami są jezioro Morzycko (Przyjezierze, 24ºC), jezioro Sławiankowskie (Buntowo, 24ºC) i jezioro Jeziorak (Iława, 25ºC). Poprzez ciągłe wysokie temperatury, jeziora będą się cały czas ocieplać i w lipcu mogą być jeszcze cieplejsze

Co do Bałtyku, nad naszym morzem, temperatura wody wynosi od 14ºC przy Kołobrzegu i Władysławowie, przez 15ºC w Międzyzdrojach, 17ºC w Świnoujściu i Ustce do 18ºC w Helu. W Zatoce Gdańskiej jest 19-21ºC. Jak widać temperatura jest znacznie zróżnicowana. Czy są to wysokie wartości jak na początek czerwca? Zobaczmy jak to wyglądało w poprzednich latach.

W 2011 w pierwszej dekadzie czerwca było na ogół 15-17ºC, a w rejonie Świnoujścia nawet 19ºC. Jeśli chodzi o Zatokę Gdańską, najcieplej było w Pucku, bo około 22ºC. Do końca czerwca, woda zdążyła się już znacznie ocieplić. 30 dnia tego miesiąca, jej temperatura osiągała od 19ºC do 20-21ºC, co jest bardzo znaczną wartością jak na polskie morze. Rok później, w 2012 na początku czerwca było trochę chłodniej. Stacje notowały temperaturę wody rzędu 14-16ºC. Pod koniec tego miesiąca ociepliła się ona do 17-20ºC. W 2013 roku było nieznacznie zimniej w pierwszej dekadzie czerwca, bowiem notowano temperaturę wody rzędu 15-16ºC. W trzeciej dekadzie miesiąca było na ogół 17-19ºC.

W 2014 temperatura wody na początku czerwca była jeszcze niższa niż rok wcześniej, bo około 13-15ºC. Ciekawa sytuacja wydarzyła się wówczas w lipcu. Woda ociepliła się szybko do 18-21ºC, by potem oziębić się w krótkim czasie do zaledwie 10-15ºC! W dodatku nad polskim wybrzeżem panował upał. Pojawiło się wtedy zjawisko upewllingu, czyli unoszeniem się chłodniejszej wody z niższych warstw. Było to spowodowane ciągłym wiatrem wiejącym wzdłuż wybrzeża (ze wschodu), tym samym cieplejsza woda odpływała w kierunku północnym. W 2015 w pierwszej dekadzie czerwca woda miała temperaturę 14-15ºC, by pod koniec miesiąca ocieplić się do 15-18ºC. Również w tym roku pojawiło się zjawisko upwellingu. Podczas upałów lokalnie woda miała tylko 10-12ºC. W 2016, na początku szóstego miesiąca w roku, woda miała zaledwie 10-14ºC.  Pod koniec czerwca znacznie się ociepliła, bo do 17-19ºC. Z kolei rok temu temperatura wody analogicznie najpierw wyniosła 14-16ºC, a kilkanaście dni później miała 16-18ºC.

Jak widać, aktualnie woda w Bałtyku jest dość ciepła jak na początek czerwca. W najbliższych dniach ma się jeszcze lekko ocieplić. Należy pamiętać, że temperatura wody w Bałtyku nie zależy tylko i wyłącznie od temperatury powietrza, ale również od kierunku wiatru. Zarówno w 2014, jak i w 2015 podczas zjawiska upwellingu, wiał cały czas wiatr ze wschodu, co dało bardzo znaczne oziębienie wody. W najbliższym tygodniu wiatr ma być bardzo zmienny, co w połączeniu z wysoką temperaturą powietrza, woda powinna się ocieplać dość szybko.

Warto dodać, że przez cały maj i w pierwszych dniach czerwca, wiatr cały czas wiał właśnie ze wschodu, przez co temperatura wody nie mogła zbytnio wzrosnąć. Za to w kwietniu wiatr był zmienny. Oba miesiące były bardzo ciepłe. Marzec był bardzo mroźny i na początku kwietnia temperatura wody wynosiła zaledwie 2ºC. Pod koniec kwietnia już 7-8ºC. Za to przez maj temperatura wody praktycznie nie wzrosła, właśnie przez wiatr wschodni. W ostatnich dniach kierunek wiatru zaczął być zmienny i już mamy do czynienia ze znacznym ociepleniem.

Podsumowując, patrząc na prognozowane kierunki wiatru i temperaturę możemy łatwo wskazać tendencję temperatury na najbliższy tydzień. Tak więc już niedługo uruchomimy dla Państwa mapy z aktualnymi warunkami nad morzem (m.in. temperatura wody i wysokość fal), które będą zawierały też prognozę na najbliższe dni. Poza tym dodamy informację o możliwym upwellingu, który często potrafi płatać figle nad naszym morzem.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Pogoda na tydzień 04-10.03.2024. Znaczne ochłodzenie i więcej opadów deszczu oraz śniegu

W nowym tygodniu czekają nas duże zmiany. Pogoda sprawi nam niemiłą niespodziankę. Wyraźnie się ochłodzi, wystąpi też więcej opadów, głównie deszczu, choć miejscami możliwy będzie także śnieg. Lokalnie wystąpić mogą też burze. …

Pogoda na tydzień 11-17.03.2024. Dość ciepło, ale sporo opadów

Nadchodzący tydzień rozpocznie się deszczowo i umiarkowanymi temperaturami. Pod jego koniec nadejdzie większe ocieplenie, będzie też więcej słońca oraz mniej opadów. Poniedziałek  (11.03.2024) z dominacją chmur i opadów deszczu, w Tatrach opady …

Prognoza na tydzień 25-31.03.2024. Nadchodzi duże ocieplenie i sporo słońca

W nadchodzącym tygodniu czekają nas duże zmiany w pogodzie. Po chłodnym jego początku z przelotnymi opadami różnego rodzaju zacznie się wyraźnie ocieplać, dodatkowo niebo rozpogodzi się, a opadów będzie mniej. Będziemy mogli …

Pogoda na tydzień 18-24.03.2024. Zmienna temperatura i sporo opadów

W prognozie na nadchodzący tydzień nie mamy dobrych informacji. Czekają nas wahania temperatury, będzie mało słońca i często będzie padać. Początkowo może być to śnieg. Poniedziałek (18.03.2024) z dominacją chmur i przelotnymi …

Obserwuj nas

Najnowsze artykuły

Prognoza na tydzień 25-31.03.2024. Nadchodzi duże ocieplenie i sporo słońca

W nadchodzącym tygodniu czekają nas duże zmiany w pogodzie. Po...

Pogoda na tydzień 18-24.03.2024. Zmienna temperatura i sporo opadów

W prognozie na nadchodzący tydzień nie mamy dobrych informacji. Czekają...

Pogoda na tydzień 11-17.03.2024. Dość ciepło, ale sporo opadów

Nadchodzący tydzień rozpocznie się deszczowo i umiarkowanymi temperaturami. Pod jego...