Kolejny niespokojny dzień

Po ostatnich kilku niespokojnych dniach jutro czeka nas kolejny dynamiczny dzień.  Sprawcą niespokojnej pogody będzie ośrodek niskiego ciśnienia i fronty z nim związane. Niż nasunie się  nad Śląsk z południa w drugiej połowie nocy i w ciągu dnia dalej będzie wędrował na północ przez centrum po rejon Zatoki Gdańskiej. Po wschodniej jego stronie nad południowo wschodnią i częściowo wschodnią część kraju będzie napływało powietrze zwrotnikowe, natomiast nad pozostałą część kraju polarno morskie.

W czwartek na przeważającym obszarze kraju zachmurzenie duże i całkowite, tylko na krańcach południowo wschodnich umiarkowane wzrastające do dużego. W chłodnym sektorze na zachodzie, północy oraz w centrum możliwe są silne wielogodzinne opady deszczu mogące powodować podtopienia,  natomiast w ciepłym sektorze na południowym wschodzie i częściowo na wschodzie możliwe są silne burze z ulewnym deszczem do 40 mm, lokalnie do 45 mm, opadami dużego gradu do 5 cm (miejscami nie da się wykluczyć, że większym) oraz wiatrem do 100 km/h. Możliwe są też trąby powietrze. Jednak jeśli wystąpi duże zachmurzenie  należy się liczyć z tym, że może w znacznym stopniu ograniczyć rozwój burz. Temperatura maksymalna wyniesie od 14-15 st. na zachodzie oraz 16-17 st. na północy i południowym wschodzie przez 18-20 st. na północnym wschodzie i  21-23 st. w centrum do 31-32 st. na wschodzie Lubelszczyzny i Podkarpacia. Wiał będzie silny wiatr ze zmiennych kierunków w porywach do 50-60 km/h, a na Dolnym Śląsku do 85 km/h.

W nocy zachmurzenie całkowite w prawie całym kraju, tylko na wschodzie i południowym wschodzie duże i umiarkowane, okresami małe. Na zachodzie, północy oraz w centrum możliwe są intensywne wielkoskalowe opady deszczu, w drugiej połowie nocy opady powinny zacząć słabnąć. Na krańcach wschodnich i północnym wschodzie możliwe są zanikające burze. Temperatura minimalna od 10-11 st. na południu przez 12-13 st. na przeważającym obszarze kraju do 15 st. na południu Mazur.  Powieje silny wiatr ze zmiennych kierunków w porywach do 50-60 km/h, a na Dolnym Śląsku początkowo do 85 km/h.

W piątek i sobotę chłodniej  już na trenie całego kraju, miejscami pojawią się opady deszczu oraz burze. W niedzielę zrobi się cieplej i możliwe będą też burze.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Prognoza na tydzień 04-10.09.2023. Powrót letniej pogody. Wystąpi upał?

Po ochłodzeniu na przełomie sierpnia i września w kolejnych dniach czeka nas powrót prawdziwie letniej aury. Temperatury będą wysokie, a na niebie dominować będzie słońce. Opadów będzie niewiele. Mimo, że wraz z …

Pogoda na tydzień 11-17.09.2023. Nadchodzą zmiany. Pojawią się opady i burze

W nadchodzącym tygodniu czekają nas zmiany w pogodzie. Pojawi się nieco więcej chmur i opadów, wystąpią też wahania temperatury. Tylko na początku tygodnia utrzyma się jeszcze pogodna aura i gorąco. W poniedziałek …

Bardzo ciepła środa i czwartek. Na termometrach nawet 28 stopni

W środę oraz czwartek pogodę w kraju będzie kształtował ośrodek wyżowy znad wschodniej części kontynentu. Napływać będzie powietrze polarne kontynentalne. Dziś (27.09.2023) rano dużo chmur piętra niskiego na północy, w centrum i …

Pogoda na tydzień 18-24.09.2023. Duże wahania temperatury i możliwe burze

W nowym tygodniu czeka nas zmienna pogoda. Wystąpią spore wahania temperatury, a także ulewy i miejscami burze. W najcieplejsze dni lokalnie może być w pobliżu 30oC. W poniedziałek (18.09.2023) rano dużo chmur …