Koniec tygodnia z lekkim ochłodzeniem. W dalszym ciągu niewiele opadów

Ośrodek wyżowy LORIS z centrami ulokowanymi nad Włochami i Bałkanami, który zapewniał nam ciepłą i słoneczną aurę zaczyna słabnąć. Nad krajem przemieszcza się dzisiaj (09.04.2020) zatoka niżowa i mało aktywny front chłodny objawiający się nieco większym zachmurzeniem i miejscami opadami deszczu, a także nasilonym wiatrem. Front i zatoka związane są z niżem SACI wędrującym nad północną Skandynawią.

W kolejnych godzinach natomiast Polska zacznie się dostawać pod wpływ wyżu MAX z nad zachodniej Europy. Przebudowa pola barycznego sprawi że zacznie postępować adwekcja chłodniejszego powietrza polarnomorskiego, natomiast cieplejsza mas polarno morska zostanie „zepchnięta” na południe. Natomiast w sobotę i niedzielę wyż z nad zachodniej Europy przemieści nad Rosję, a nad zachodnią częścią kontynentu znajdzie się niż. Takiej ułożenie ośrodków barycznych sprawie, że ponownie zacznie napływać cieplejsze powietrze z południa. Opadów niestety nadal będzie niewiele, co oznacza, że susza w dalszym ciągu będzie się pogłębiać.

W Wielki Piątek (10.04.2020) początkowo więcej chmur i miejscami słabe opady deszczu na południu kraju. Po południu rozpogodzi się na południu, a przybędzie chmur na wschodzie, północnym wschodzie i w centrum, lecz padać z nich nie powinno. Wieczorem wzrośnie zachmurzenie także na zachodzie. Temperatura wzrośnie do 10-12oC na wschodzie i północnym wschodzie, 12-13oC na wschodzie, 13-14oC na przeważającym obszarze kraju oraz 14-15oC na południowym zachodzie. Wiatr umiarkowany z północy i północnego zachodu.

Noc z piątku na sobotę (10/11.04.2020) z zachmurzeniem przeważnie małym i umiarkowanym. Więcej chmur tylko na wschodzie i północy. Nigdzie nie będzie padać. Temperatura minimalna od -1-0oC na północnym wschodzie, 0-2oC na północy przez 2-3oC w większej części kraju do 4-5oC na południu. Powieje słaby i umiarkowany watr z sektora północnego.

W Wielką Sobotę (11.04.2020) zachmurzenie małe i umiarkowane. Nieco więcej chmur na wschodzie i północnym wschodzie. Nigdzie nie będzie padać. Na termometrach zobaczymy 9-11oC na północnym wschodzie, 11-12oC na północy, 12-13oC w centrum, 13-14oC na południu oraz 14-15oC na Ziemi Lubuskiej. Wiał będzie słaby i umiarkowany wiatr ze zmiennych kierunków.

Wielkanoc (12.04.2020) dużo słońca i trochę niegroźnych chmur piętra wysokiego tylko na północy więcej chmur, ale i tam do wieczora się rozpogodzi. Nigdzie nie będzie padać. Temperatura maksymalna od 11-13oC na Suwalszczyźnie i 14-15oCw głębi regionów północno wschodnich przez 16-18oC w większej części kraju do 18-19oC na południowym zachodzie oraz 19-20oC na Ziemi Lubuskiej. Wiatr umiarkowany, okresami nieco silniejszy z sektora południowego.

W Drugi Dzień Świąt  zmiany w pogodzie. Przez kraj będzie przechodził chłodny front z przelotnym deszczem i burzami. Za frontem zacznie napływać wyraźnie chłodniejsze powietrze. Więcej na ten temat w kolejnych prognozach.

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Tweetnij
Share on pinterest
Przypnij

Przeczytaj także

Eksplozja ciepła w weekend. Na niebie dużo słońca i do 22 stopni

W weekend obszar kraju znajdzie się na pograniczu dwóch ośrodków barycznych, a mianowicie silnego i rozległego wyżu znad wschodniej części kontynentu oraz głębokiego i rozległego ośrodka niżowego z centrum ulokowanym między Islandią …

Alert pogodowy. W czwartek i piątek przejdzie wichura, możliwe porywy dochodzące do 90 km/h!

Od jakiegoś czasu jesteśmy pod wpływem niżów atmosferycznych przemieszczających się w północnej części Europy. Już w najbliższy czwartek oraz piątek jeden z nich mocno zbliży się do Polski i przyniesie silne porywy …

Pogoda na piątek, 24 września. Przed nami wietrzny i chłodny, ale pogodny dzień

Nad naszym krajem przechodzi obecnie niż atmosferyczny, który daje nam deszczową i wietrzną aurę. W piątek będzie już opuszczał Polskę, ale wciąż będzie dość mocno wiało, choć w końcu wyjdzie słońce. Mimo …

Pogoda na piątek i noc z piątku na sobotę. Pogodnie, ale chłodno. W nocy przymrozki

W piątek już cały obszar kraju będzie w zasięgu ośrodka wyżowego znad Rosji. Napływać będzie powietrze polarne kontynentalne. Dzień (08.10.2021) rozpocznie się dominacją chmur na niebie na północnym zachodzie oraz krańcach zachodnich …