Koniec tygodnia z lekkim ochłodzeniem. W dalszym ciągu niewiele opadów

Ośrodek wyżowy LORIS z centrami ulokowanymi nad Włochami i Bałkanami, który zapewniał nam ciepłą i słoneczną aurę zaczyna słabnąć. Nad krajem przemieszcza się dzisiaj (09.04.2020) zatoka niżowa i mało aktywny front chłodny objawiający się nieco większym zachmurzeniem i miejscami opadami deszczu, a także nasilonym wiatrem. Front i zatoka związane są z niżem SACI wędrującym nad północną Skandynawią.

W kolejnych godzinach natomiast Polska zacznie się dostawać pod wpływ wyżu MAX z nad zachodniej Europy. Przebudowa pola barycznego sprawi że zacznie postępować adwekcja chłodniejszego powietrza polarnomorskiego, natomiast cieplejsza mas polarno morska zostanie „zepchnięta” na południe. Natomiast w sobotę i niedzielę wyż z nad zachodniej Europy przemieści nad Rosję, a nad zachodnią częścią kontynentu znajdzie się niż. Takiej ułożenie ośrodków barycznych sprawie, że ponownie zacznie napływać cieplejsze powietrze z południa. Opadów niestety nadal będzie niewiele, co oznacza, że susza w dalszym ciągu będzie się pogłębiać.

W Wielki Piątek (10.04.2020) początkowo więcej chmur i miejscami słabe opady deszczu na południu kraju. Po południu rozpogodzi się na południu, a przybędzie chmur na wschodzie, północnym wschodzie i w centrum, lecz padać z nich nie powinno. Wieczorem wzrośnie zachmurzenie także na zachodzie. Temperatura wzrośnie do 10-12oC na wschodzie i północnym wschodzie, 12-13oC na wschodzie, 13-14oC na przeważającym obszarze kraju oraz 14-15oC na południowym zachodzie. Wiatr umiarkowany z północy i północnego zachodu.

Noc z piątku na sobotę (10/11.04.2020) z zachmurzeniem przeważnie małym i umiarkowanym. Więcej chmur tylko na wschodzie i północy. Nigdzie nie będzie padać. Temperatura minimalna od -1-0oC na północnym wschodzie, 0-2oC na północy przez 2-3oC w większej części kraju do 4-5oC na południu. Powieje słaby i umiarkowany watr z sektora północnego.

W Wielką Sobotę (11.04.2020) zachmurzenie małe i umiarkowane. Nieco więcej chmur na wschodzie i północnym wschodzie. Nigdzie nie będzie padać. Na termometrach zobaczymy 9-11oC na północnym wschodzie, 11-12oC na północy, 12-13oC w centrum, 13-14oC na południu oraz 14-15oC na Ziemi Lubuskiej. Wiał będzie słaby i umiarkowany wiatr ze zmiennych kierunków.

Wielkanoc (12.04.2020) dużo słońca i trochę niegroźnych chmur piętra wysokiego tylko na północy więcej chmur, ale i tam do wieczora się rozpogodzi. Nigdzie nie będzie padać. Temperatura maksymalna od 11-13oC na Suwalszczyźnie i 14-15oCw głębi regionów północno wschodnich przez 16-18oC w większej części kraju do 18-19oC na południowym zachodzie oraz 19-20oC na Ziemi Lubuskiej. Wiatr umiarkowany, okresami nieco silniejszy z sektora południowego.

W Drugi Dzień Świąt  zmiany w pogodzie. Przez kraj będzie przechodził chłodny front z przelotnym deszczem i burzami. Za frontem zacznie napływać wyraźnie chłodniejsze powietrze. Więcej na ten temat w kolejnych prognozach.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Nadchodzą śnieżyce i marznący deszcz. Miejscami spadnie nawet 30 cm śniegu!

W weekend w południowej i częściowo wschodniej kraju minie pod znakiem śnieżyc, a na krańcach południowych także opadów marznących. Sprawcą załamania pogody będzie ośrodek niżowy, którego centrum w sobotę w południe znajdzie …

Pogoda na tydzień 20-26.11.2023. Dużo opadów deszczu i śniegu. Wystąpi też silny wiatr

W przyszłym tygodniu czeka nas zmienna pogoda, wystąpią duże i częste wahania temperatury. Będzie często i obficie padać zarówno deszcz, jak i śnieg. Wystąpi również silny wiatr. Poniedziałek (20.11.2023) będzie pochmurnym dniem z …

Pogoda na tydzień 06-12.11.2023. Umiarkowane temperatury i dużo przelotnych opadów

Przed nami tydzień z umiarkowanymi temperaturami jak na początek listopad i ze zmienną pogodą. Często będzie się chmurzyć i padać. Może też nieco mocniej wiać. Poniedziałek (06.11.2023) z dominacją chmur i opadów …

Pogoda na tydzień 04-10.12.2023. Mniej opadów śniegu. Nocami spory mróz

Po weekendzie ze śnieżycami, w kolejnych dniach opadów będzie mniej, lecz pogodnego nieba będzie niewiele, a ujemne temperatury utrzymają się w większej części kraju. Nieco cieplej zrobi się dopiero w weekend. W …