Kontynuacja upalnej i niebezpiecznej pogody w środę. Na zachodzie potężne burze

meteo centrum chmury ciemne burza meteo centrum chmury ciemne burza

W ciągu nadchodzącej doby (12.06.2019) obszar kraju będzie pod wpływem wielocentrycznego niżu znad Niemiec. Wieczorem nad regiony zachodnie zacznie się nasuwać chłodny front. Przed frontem zalegać będzie powietrze zwrotnikowe, natomiast zanim postępować będzie adwekcja masy polarnej o cechach morskich.

Środa rozpocznie się pogodnie. Na niebie tylko trochę niegroźnych chmur piętra wysokiego, a miejscami zupełnie bezchmurnie. W drugiej części dnia na południu, zachodzie oraz punktowo na pozostałym obszarze kraju rozwiną się chmury burzowe, które będą miały na ogół formę izolowanych komórek. Największe prawdopodobieństwo wystąpienia niebezpiecznych burz pojawi się w pasie od zachodniej części Dolnego Śląska przez Ziemie Lubuską po Pomorze Zachodnie. W czasie ich przechodzenia możliwe są ulewne opady deszczu do 30-40 mm, opady gradu do 3-4 cm (na zachodzie możliwe przypadki do 5-6 cm!) oraz wiatr do 90 km/h (lokalnie możliwe porywy powyżej 100 km/h).

Temperatura wzrośnie maksymalnie do 29-30oC na wschodzie i południowym wschodzie, 31-32oC na przeważającym obszarze kraju do 33-34oC na Ziemi Lubuskiej. Wiał będzie umiarkowany wiatr z sektora wschodniego, na zachodzie po południu skręcający na zachodni.

Prognoza burz na środę (12.06.2019)

Screenshot 2019 06 12 Prognoza burz Gdzie przejdą burze Meteo Centrum

W nocy ze środy na czwartek (12/13.06.2019) przez całą noc opady deszczu oraz burze możliwe są na północnym wschodzie, zachodzie i częściowo w centrum, natomiast na południu zanikną w pierwszej połowie nocy. W czasie ich przechodzenia głównym zagrożeniem będą opady deszczu do 30 mm, tylko na zachodzie początkowo także wiatr do 90 km/h i grad. Większe zachmurzenie na zachodzie, a w innych regionach dużo pogodnego nieba.

Temperatura minimalna od 16-17oC na zachodzie i 17-18oC na południu do 19-20oC na pozostałym obszarze kraju. Powieje umiarkowany, chwilami nieco silniejszy wiatr ze zmiennych kierunków.

Bardzo prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności w trakcie środowej doby. Zalecamy na bieżąco śledzić radar opadów i detektor burz na naszej stronie. 

Jak należy zachować się będąc w terenie?

  • Przede wszystkim należy unikać przebywania na otwartej przestrzeni i pod drzewami. Stojąc pod drzewem jesteśmy narażeni także na uderzenie pioruna. Zagrożenie mogą stanowić spadające złamane konary.
  • Nie należy szukać schronienia pod słupami linii energetycznych, wolno stojącymi wieżami oraz masztami;
  • Jeśli burza zastanie nas na otwartej przestrzeni, to najlepiej kucnąć z jednoczesnym maksymalnym zbliżeniem stóp do siebie, gdyż, jeśli piorun uderzy w naszym pobliżu ograniczymy oddziaływanie napięcia krokowego. Jeśli jest to możliwe podłóżmy pod stopy plecak, kurtkę lub coś, co odizoluje nas od podłoża. Nie powinno się także biegać w czasie burzy, ponieważ stawiamy wtedy duże kroki, a to zwiększa napięcie krokowe;
  • W przypadku, gdy jesteśmy w górach i widzimy nadciągającą burzę, należy zejść ze szczytów w niższe partie. W szczyty uderzają często pioruny. W przypadku, gdy burzy towarzyszą nawalne opady deszczu, nie należy zbliżać się także do górskich strumieni, gdyż może dojść na nich do tzw. powodzi błyskawicznej, czyli szybko przemieszczającej się fali powodziowej zabierającej wszystko, co stanie jej na drodze. Najlepiej schronić się w schronisku, jeśli jest to możliwe;
  • Dobrym schronieniem w czasie burzy jest samochód, gdyż tworzy tzw. klatkę Faradaya. Prąd przemieszcza się tylko po zewnętrznej stronie przewodnika, a pole elektryczne nie wnika do wnętrza;
  • Gdy jesteśmy na otwartej przestrzeni, i widzimy, że nadciąga burza nie powinno się czekać do momentu, gdy nadejdzie i zacznie padać, ponieważ piorun może uderzyć także w pewnej odległości od strefy opadu;
  • Widząc nadchodzącą burze należy jak najszybciej skończyć pracę na wysokościach np. na dachu;
  • Jeśli burza zastanie nas nad jeziorem, morzem, czy też rzeką nie powinno się przebywać w wodzie, ponieważ związki chemiczne znajdujące się w wodzie przewodzą prąd. Jeśli piorun uderzy w powierzchnię wody, możemy zostać porażeni;
  • Nie powinno się także żeglować po akwenach. Istnieje wtedy ryzyko powstania nad nimi szkwału.
  • Jeśli prognozy wskazują na możliwość burzy nie parkuj samochodów pod drzewami i bilbordami.

Co robić podczas burzy, gdy jesteśmy w domu?

   • Pamiętaj o zamknięciu okien i poddaszy.
   • Uprzątnij rzeczy znajdujące się na dworze, które mogą zostać zmiecione podczas silnych porywów wiatru.
   • Będąc wewnątrz pomieszczenia w domu nie powinno się korzystać z urządzeń elektrycznych podłączonych do instalacji, nie powinno się też korzystać z telefonu stacjonarnego. Jeśli piorun uderzy w linię komunikacyjną czy też energetyczną może po nich spłynąć do odbiorników.
   • Wartościowe urządzenia elektryczne powinno się odłączyć od sieci. Korzystanie z urządzeń elektrycznych niepodłączonych do sieci np. laptopów czy też telefonów komórkowych nie stanowi zagrożenia.