Nadchodzą kolejne burze. Możliwe również pierwsze upały

Od ostatniego weekendu włącznie mieliśmy tylko jeden dzień burzowy w Polsce. Było też ciepło, bowiem termometry codziennie pokazywały wartości wyższe niż  20ºC w przeważającej części kraju. Nadchodzące dni przyniosą nam stopniowe ocieplenie, a lokalnie już temperaturę bliższą 30ºC. Pojawią się również burze.

Dzisiaj mamy do czynienia z bardzo ciepłą i spokojną pogodą. Wszędzie jest niemal bezchmurnie, a temperatura maksymalna wzrosła do 22-25ºC. W piątek (25.05.2018) czeka jak nas na razie nieznaczne ocieplenie. Na zachodzie Polski stacje meteorologiczne zanotują na ogół 24-26ºC. Na wschodzie oraz w centrum temperatura będzie oscylowała w granicach 23-25ºC. Najzimniej będzie na Mazurach, bo 22ºC.  Na terenie całego kraju pojawią się korzystne warunki do rozwoju burz, największe szanse wystąpią w centrum i na wschodzie Polski. Przemieszczać się będą ze wschodu na zachód.

Zachmurzenie związane z resztkami po burzach, ale także z aktywnymi burzami w nocy z piątku na sobotę (25/26.05.2018) spowoduje mniejszy spadek temperatury. Najchłodniej będzie na zachodzie naszego kraju, bo 12-13ºC. W centrum 13-14ºC, a najcieplej na wschodzie. Tam termometry pokażą minimalnie 14-16ºC.

Sobota (26.05.2018) przyniesie nam już większe ocieplenie, ale również lepsze warunki burzowe. Burze mogą już powstawać rano, zwłaszcza na wschodzie. Efektem tego będzie niższa temperatura maksymalna w niektórych rejonach. Wyniesie ona od 20ºC w obszarach, gdzie wcześniej zdążyły rozwinąć się burze, przez 23-24ºC na wschodzie, 24-27ºC w centrum i 26-30ºC na zachodzie. Komórki burzowe z biegiem dnia będą coraz liczniejsze i będą powstawać coraz bardziej na zachód. Burze będą występować również w godzinach nocnych. Lokalnie będą gwałtowne.

Kolejne dni będą przynosić minimalne, ale stopniowe ocieplenie – o tym w kolejnych prognozach na naszej stronie. Zachęcamy do śledzenia prognoz burzowych, aby dokładniej wiedzieć, gdzie i w jakiej intensywności pojawią się burze. Poza tym warto obserwować ostrzeżenia, aby nie dać się zaskoczyć burzom.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Pogoda na tydzień 06-12.11.2023. Umiarkowane temperatury i dużo przelotnych opadów

Przed nami tydzień z umiarkowanymi temperaturami jak na początek listopad i ze zmienną pogodą. Często będzie się chmurzyć i padać. Może też nieco mocniej wiać. Poniedziałek (06.11.2023) z dominacją chmur i opadów …

Pogoda na tydzień 20-26.11.2023. Dużo opadów deszczu i śniegu. Wystąpi też silny wiatr

W przyszłym tygodniu czeka nas zmienna pogoda, wystąpią duże i częste wahania temperatury. Będzie często i obficie padać zarówno deszcz, jak i śnieg. Wystąpi również silny wiatr. Poniedziałek (20.11.2023) będzie pochmurnym dniem z …