Nadchodzą intensywne opady deszczu, miejscami może zagrzmieć

Obszar kraju w najbliższych godzinach dostawał się będzie pod wpływ ośrodka niżowego z centrum nad Morzem Północnym oraz systemu frontów z nim związanego. Przyniesie on dużo opadów deszczu, a także burze. Niektóre z nich mogą okazać się gwałtowne.

Prognozowane rozlokowanie ośrodków barycznych nad Europą na 25.05.2021, 12 UTC

W nadchodzącą noc (24/25.05.2021) na niebie dominować będą chmury. W jej drugiej połowie od południa nad Małopolskę i Górny Śląsk wkroczą ciągłe opady o umiarkowanym i dużym natężeniu. Do rana obejmą one swym zasięgiem praktycznie całą wschodnią Polskę. Bez opadów jeszcze od wschodnich krańców Podkarpacia po Suwalszczyznę. Padać może także na Dolnym Śląsku i miejscami na zachodzie.

Nad ranem przez regiony południowo wschodnie może przejść większy układ burzowy z ulewnym deszczem do 20 mm, punktowo opadami drobnego gradu oraz wiatrem do 70 km/h, a lokalnie do 80 km/h.

Temperatura minimalna od 8-10oC na południowym zachodzie przez 10-11oC na większym obszarze kraju do 12-13oC na południowym wschodzie. Wiał będzie umiarkowany wiatr z kierunków południowych. Mocniej może powiać okresami na południu: porywy do 40-50 km/h, a w górach do 80-90 km/h.

Prognozowany przez model UM 1,5 km układ burzowy nad południowo wschodnią Polską, godz. 6:00
Prognozowany przez model UM 1,5 km układ burzowy nad południowo wschodnią Polską, godz. 9:00

Wtorek (25.05.2021) przywita nas praktycznie wszędzie zachmurzeniem całkowitym. Rozpogodzenia możliwe są w centrum i na południowym wschodzie. Początkowo w całej wschodniej części Polski możliwe ciągłe opady o umiarkowanym i dużym natężeniu. Dość szybko będą się one przemieszczać na północny wschód i już do południa ograniczą się na obszar Mazur, Podlasia i Suwalszczyzny. Natomiast na południowym wschodzie może być jeszcze obecny klaster burzowy, który też dość szybko będzie się przemieszczał na północny wschód i opuści kraj. Miejscami może też padać na pozostałym obszarze kraju.

[adinserter block=”11″]

W drugiej części dnia nadal na niebie dominować będą chmury. W pasie od Gór Świętokrzyskich przez Mazowsze dojdzie do rozwoju słabych burz z deszczem do 10-15 mm, opadami gradu: 1-1,5 cm i wiatrem do 60-70 km/h. Do rozwoju burz może również dojść wzdłuż wschodniej granicy na Podkarpaciu i południowym wschodzie Lubelszczyzny. Tutaj w czasie burz możliwe są opady deszczu do 20 mm, opady drobnego gradu, a także wiatr do 70 km/h. Szybko opuszczą one kraj. Scenariusz z rozwojem gwałtownych burz w głębi Lubelszczyzny i Podkarpacia jest na tyle niepewny, że zdecydowaliśmy się go nie uwzględniać. Wieczorem burze mogą wkroczyć znad Niemiec do zachodniej Polski. W czasie ich trwania mogą wystąpić opady deszczu do 10 mm, drobny grad, a także wiatr do 70-80 km/h.

Na termometrach zobaczymy 12-13oC w Małopolsce i Górnym Śląsku, 13-15oC na północy, 14-15oC na zachodzie, 15-17oC w głębi kraju i na wschodzie, 17-20oC na południowym wschodzie oraz 21-23oC wzdłuż wschodniej granicy na Podkarpaciu. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny z sektora południowego w porywach do 40-50 km/h w większości regionów, 50-60 km/h na zachodzie, a w górach do 70-80 km/h.

W nocy w wtorku na środę (25/26.05.2021) dużo chmur na zachodzie i wschodzie, a w głębi kraju więcej pogodnego nieba. Na zachodzie zanikające przelotne opady deszczu oraz burze. Natomiast od Podkarpacia przez Lubelszczyznę po Podlasie i Suwalszczyznę będzie się przemieszczać strefa ciągłych opadów o małym i umiarkowanym natężeniu.

[adinserter block=”11″]

Temperatura minimalna wyniesie 3-5oC na południu, 5-6oC na przeważającym obszarze kraju, 6-7oC na wschodzie oraz 7-8oC na Ziemi Lubuskiej. Powieje umiarkowany wiatr z kierunków zachodnich.