Nadchodzą kolejne śnieżyce i silny wiatr, lokalnie pojawią się też burze

Pogoda w ostatnich dniach nie daje nam wytchnienia. W najbliższych godzinach ponownie będziemy mieli do czynienia z silnymi wiatrem i burzami śnieżnymi, lecz na szczęście już nie na taką skalę jak ostatnio.

Prognozowane rozlokowanie ośrodków barycznych nad Europą na 20.01.2022, 12 UTC

Obszar kraju dostał się pod wpływ ośrodka niżowego znad Skandynawii. Aktualnie jesteśmy w jego ciepłym sektorze. W nadchodzącą noc nad krajem przejdzie chłodny front atmosferyczny i Polska znajdzie się w jego chłodnym sektorze.

Dodatkowo nad Północnym Bałtykiem powstanie wtórny ośrodek niżowy, co spowoduje zaostrzenie gradientu barycznego między niżem a silnym ośrodkiem wyżowym znad Wysp Brytyjskich, a to z kolei przełoży się na nasilenie poziomego przepływu powietrza.

Napływ mas powietrza nad Polskę w dniu 20.01.2022, 14:00

Nad kraj zacznie postępować adwekcja masy powietrza arktycznego o cechach morskich, która zaznaczy się zwłaszcza w wyższych warstwa atmosfery. Dzięki czemu będziemy mieli do czynienia ze znacznym pionowym gradientem temperatury sprzyjający silniejszemu wypiętrzaniu chmur kłębiastych – możliwość burz.

W czwartek (20.01.2022) początkowo na wschodzie i południowym wschodzie zaznaczać się będzie jeszcze chłodny front atmosferyczny z opadami mokrego śniegu i śniegu z deszczem o umiarkowanym.

Prognozowane przez model UM zachmurzenie i opady na 20.01.2022, 7:00, źródło: mapy.meteo.pl

W kolejnych godzinach za frontem zacznie postępować strefa większych rozpogodzeń i przelotnych opadów śniegu o charakterze śnieżyc.

Poszczególne komórki mogą organizować w liniowe formacje konwekcyjne. A silniej wypiętrzone chmury cumulonimbus mogą generować wyładowania atmosferyczne. W czasie burz i przelotnych opadów śniegu dodatkowo może silnie wiać, w porywach do 90 km/h.

Prognozowane przez model UM zachmurzenie i opady na 20.01.2022, 13:00, źródło: mapy.meteo.pl

Na termometrach zobaczymy -4-(-2)oC w rejonach górskich, -1-0oC na północy, 0-1oC w większości regionów, a na południu 1-2oC.

Wiatr dość silny, z zachodu i północnego zachodu, w porywach do 40-50 km/h na południowym wschodzie, 50-60 km/h w większości regionów, 60-70 km/h na południowym zachodzie, 70-80 km/h nad morzem, w Karpatach do 60-70 km/h, w szczytowych partiach Karpat oraz w Sudetach do 80-90 km/h. W czasie burz i przechodzenia przelotnych opadów śniegu pochodzenia konwekcyjnego może powiać nieco mocniej.

Prognozowane przez model ECMWF porywy wiatru na 20.01.2022, 13:00

W nocy z czwartku na piątek (20/21.01.2022) zachmurzenie duże i umiarkowane, a na zachodzie w drugiej części nocy malejące do małego.

Na terenie całego kraju możliwe są przelotne intensywne opady śniegu, najwięcej opadów na południu i północnym wschodzie.

Prognozowane przez model UM zachmurzenie i opady na 21.01.2022, 3:00, źródło: mapy.meteo.pl

Temperatura minimalna od -12-(-7)oC w rejonach górskich, -5-(-3)oC na południu przez -3-(-2)oC w większości regionów do -2-0oC na północy oraz 1oC nad morzem.

Prognozowana przez model GFS temperatura minimalna na noc 20/21.01.2022

Wiał będzie dość silny północno zachodni wiatr w porywach do 40-50 km/h, na północnym wschodzie, do 50-60 km/h, nad morzem do 60-70 km/h, a w rejonie Zatoki Gdańskiej oraz w Tatrach do 80-90 km/h.

Prognozowane przez model ECMWF porywy wiatru na 21.01.2022, 1:00

Piątek również będzie wietrzny, a nad regionami północno wschodnimi przejdą przelotne śnieżyce, więcej na ten temat w kolejnej prognozie.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Nadchodzące dni z dość wysoką temperaturą. Miejscami przejdą jednak burze z gradem

W dalszym ciągu na pogodę w Polsce oddziałuje wyż atmosferyczny, którego centrum znajduje się aktualnie w okolicach Litwy. Jednak już w czwartek nad nasz kraj od południa przemieści się niż, dzięki któremu …

Pogoda. W kolejnych dniach ciąg dalszy przelotnych opadów. Tylko miejscami będzie słonecznie

Niestabilna sytuacja baryczna w dalszym ciągu jest dość mocno odczuwana w Polsce. Cały czas czekamy na trwałe ocieplenie, ale temperatura choć już wyraźnie wyższa niż w poprzednich dniach to wciąż charakteryzuje się …

Prognoza na piątek i sobotę. Po gorącej i burzowej pogodzie wyraźnie się ochłodzi

Jak na razie możemy cieszyć się naprawdę ciepłą, wręcz gorącą aurą z niemal bezchmurnym niebem. Wszystko jednak zmieni się już w piątek po przejściu frontu atmosferycznego, który przyniesie także miejscami groźne burze. …

Pogoda na weekend. Miejscami przelotny deszcz i burze. Na termometrach do 21 stopni

W weekend początkowo obszar kraju będzie w zasięgu ośrodka niżowego z centrum ulokowanym nad Morzem Barentsa. Nad Polską przejdzie chłodny front z nim związany. Natomiast w niedzielę kraj zacznie się dostawać pod …