Pogoda w ostatnich dniach nie daje nam wytchnienia. W najbliższych godzinach ponownie będziemy mieli do czynienia z silnymi wiatrem i burzami śnieżnymi, lecz na szczęście już nie na taką skalę jak ostatnio.
Obszar kraju dostał się pod wpływ ośrodka niżowego znad Skandynawii. Aktualnie jesteśmy w jego ciepłym sektorze. W nadchodzącą noc nad krajem przejdzie chłodny front atmosferyczny i Polska znajdzie się w jego chłodnym sektorze.
Dodatkowo nad Północnym Bałtykiem powstanie wtórny ośrodek niżowy, co spowoduje zaostrzenie gradientu barycznego między niżem a silnym ośrodkiem wyżowym znad Wysp Brytyjskich, a to z kolei przełoży się na nasilenie poziomego przepływu powietrza.
Nad kraj zacznie postępować adwekcja masy powietrza arktycznego o cechach morskich, która zaznaczy się zwłaszcza w wyższych warstwa atmosfery. Dzięki czemu będziemy mieli do czynienia ze znacznym pionowym gradientem temperatury sprzyjający silniejszemu wypiętrzaniu chmur kłębiastych – możliwość burz.
W czwartek (20.01.2022) początkowo na wschodzie i południowym wschodzie zaznaczać się będzie jeszcze chłodny front atmosferyczny z opadami mokrego śniegu i śniegu z deszczem o umiarkowanym.
W kolejnych godzinach za frontem zacznie postępować strefa większych rozpogodzeń i przelotnych opadów śniegu o charakterze śnieżyc.
Poszczególne komórki mogą organizować w liniowe formacje konwekcyjne. A silniej wypiętrzone chmury cumulonimbus mogą generować wyładowania atmosferyczne. W czasie burz i przelotnych opadów śniegu dodatkowo może silnie wiać, w porywach do 90 km/h.
Na termometrach zobaczymy -4-(-2)oC w rejonach górskich, -1-0oC na północy, 0-1oC w większości regionów, a na południu 1-2oC.
Wiatr dość silny, z zachodu i północnego zachodu, w porywach do 40-50 km/h na południowym wschodzie, 50-60 km/h w większości regionów, 60-70 km/h na południowym zachodzie, 70-80 km/h nad morzem, w Karpatach do 60-70 km/h, w szczytowych partiach Karpat oraz w Sudetach do 80-90 km/h. W czasie burz i przechodzenia przelotnych opadów śniegu pochodzenia konwekcyjnego może powiać nieco mocniej.
W nocy z czwartku na piątek (20/21.01.2022) zachmurzenie duże i umiarkowane, a na zachodzie w drugiej części nocy malejące do małego.
Na terenie całego kraju możliwe są przelotne intensywne opady śniegu, najwięcej opadów na południu i północnym wschodzie.
Temperatura minimalna od -12-(-7)oC w rejonach górskich, -5-(-3)oC na południu przez -3-(-2)oC w większości regionów do -2-0oC na północy oraz 1oC nad morzem.
Wiał będzie dość silny północno zachodni wiatr w porywach do 40-50 km/h, na północnym wschodzie, do 50-60 km/h, nad morzem do 60-70 km/h, a w rejonie Zatoki Gdańskiej oraz w Tatrach do 80-90 km/h.
Piątek również będzie wietrzny, a nad regionami północno wschodnimi przejdą przelotne śnieżyce, więcej na ten temat w kolejnej prognozie.