Nadchodzą śnieżyce i zimne noce. Gdzie spadnie najwięcej śniegu?

Pogodę zarówno w kraju, jak i większej części Europy kształtował będzie wielocentryczny niż. Będzie on sprowadzał do Polski wydajne opadowo strefy opadów, głównie mokrego śniegu.

Ponadto po jego zachodniej stronie z północnego wschodu postępować zacznie adwekcja powietrza arktycznego.

Prognozowane rozlokowanie ośrodków barycznych nad Europą na 10.12.2022, 12:00 UTC

Pierwsza ze stref opadów wkroczy do kraju już dzisiaj wieczorem. W pasie od Górnego Śląska po Małopolskę wystąpią intensywne opady mokrego śniegu, a lokalnie deszczu ze śniegiem i deszczu. Okresami możliwe są śnieżyce.

Na Podkarpaciu natomiast padać będzie głównie deszcz i deszcz ze śniegiem. W innych regionach kraju występować będą słabe przelotne opady różnego rodzaju.

Na południu kraju opady będą przy temperaturze na poziomie 1-2oC. W innych regionach podobna temperatura, chłodniej na północy, tam -1-0oC.

W godzinach nocnych (09/10.12.2022) opady mokrego śniegu, lokalnie deszczu ze śniegiem będą się rozciągać od Górnego Śląska, Śląska Opolskiego oraz Małopolski przez południe i wschód Łódzkiego oraz Ziemie Świętokrzyską po Mazowsze i Lubelszczyznę.

Okresami występować będą śnieżyce. Na Podkarpaciu opady marznącego deszczu, lokalnie deszczu ze śniegiem.

Do sobotniego poranka spadnie przeważnie około 5 cm, lokalnie do 10 cm. Więcej śniegu spadnie na Lubelszczyźnie: około 10 cm, a także w Małopolsce do 15 cm.

Temperatura minimalna od -7-5oC na północy i północnym zachodzie oraz -4-1oC na północnym wschodzie przez -1-0oC w większości regionów do 0-1oC na Podkarpaciu. Wiatr słaby i umiarkowany, ze zmiennych kierunków, nieco bardziej odczuwalny będzie w Bieszczadach, tam porywy do 50 km/h.

W sobotę (10.12.2022) pogoda na chwilę się poprawi. Dominować będzie zachmurzenie całkowite, więcej pogodnego nieba na północy.

Wystąpią słabe przelotne opady śniegu, a miejscami także mżawki. Wieczorem nad morzem przelotne intensywne opady mokrego śniegu i deszczu ze śniegiem.

Na termometrach zobaczymy -3-0oC na północy, 0oC w większości regionów, 0-1oC na zachodzie oraz nad morzem. Powieje słaby wiatr z północnego wschodu.

W nocy z soboty na niedzielę (10/11.12.2022) początkowo bez większych zmian. Ponowne pogorszenie pogody rozpocznie się po północy, kiedy to nad południowy wschód dotrze strefa intensywnych opadów mokrego śniegu. Do rana obejmie ona swym zasięgiem Małopolskę, Podkarpacie i południe Lubelszczyzny.

Temperatura minimalna od -8-(-5oC) na północnym zachodzie oraz północy i -5-(-3)oC na północnym wschodzie do -2-(-1)oC w większości regionów. Wiał będzie słaby i umiarkowany wiatr z północnego wschodu. Silniejszy tylko w Karpatach, porywy do 50-60 km/h.

W niedzielę (11.12.2022) strefa opadów będzie przemieszczać nad kolejne regiony i do wieczora obejmie południe, wschód, a także centrum.

Temperatura wzrośnie do -3-(-2)oC na północnym wschodzie, -2-(-1)oC na północy -1-0oC w większości regionów oraz 0-2oC nad morzem.

Wiał będzie umiarkowany wiatr z sektora północnego. Nieco silniejszy w strefie opadów, porywy do 40 km/h, a w Karpatach do 40-50 km/h.

W nocy z niedzieli na poniedziałek (11/12.12.2022) bez większych zmian w pogodzie, a ponadto intensywne opady śniegu pojawią się miejscami także na zachodzie.

Do poniedziałkowego poranka na południu, wschodzie i w centrum pokrywa śnieżna wzrośnie przeważnie do 15-20 cm, (lokalnie do 30 cm), a w Małopolsce 20-30 cm (miejscami do 40 cm).

Prognozowana przez model ECMWF pokrywa śnieżna na 12.12.2022, 4:00

Opady już o coraz mniejszym natężeniu na wschodzie, południu i w centrum mogą się utrzymać do wtorkowego poranka, a na północnym wschodzie do wtorkowego wieczora.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Pogoda. Wyjątkowo ciepły Sylwestrowy Weekend. Na termometrach nawet do 18 stopni

W weekend pogodę w kraju będzie kształtował rozległy wielocentryczny ośrodek niżowy znad Północnego Atlantyku i Morza Norweskiego. Ściągać on będzie wyjątkowo ciepłe powietrze polarne o cechach morskich. Ponadto przyczyni się on do …

Pogoda na tydzień 23-29.01.2023. Kontynuacja lekkiej zimy. Miejscami kolejne opady śniegu

Przed nami pochmurny i mglisty tydzień z częstymi opadami różnego rodzaju oraz temperaturą w większej części kraju wahającą się lekko powyżej 0oC. Poniedziałek (23.01.2023) z przewagą zachmurzenia całkowitego, niewielkie rozpogodzenia tylko na …

Prognoza pogody na tydzień 09-15.01.2023. Kolejne dość ciepłe dni z opadami deszczu

W nowym tygodniu czeka nas kontynuacja ciepłej aury. Będzie też dużo chmur i opadów, głównie deszczu. Temperatury nadal będą w większej części kraju znacznie powyżej normy. Poniedziałek (09.01.2023) z dominacją chmur, niewielkie …

Pogoda na tydzień 16-22.01.2023. Przed nami powrót zimy. Gdzie spadnie najwięcej śniegu?

W nadchodzącym tygodniu czekają nas zmiany w pogodzie. W pierwszej jego połowie czeka nas jeszcze ciepła aura z dominacją chmur, lecz od środy czeka nas powrót zimy. Dużych mrozów się nie spodziewamy, …