Nadchodzą zmiany w pogodzie, miejscami wystąpią opady deszczu, a w górach śnieżyce

Ostatnie minęły pod znakiem pogodnej, wyżowej aury. W większej części kraju niebo było zupełnie wolne od chmur.

Jednak aura zaczęła się zmieniać. Już dzisiaj przybyło chmur, a w kolejnych godzinach miejscami pojawią się opady, głównie deszczu, a na wyżej położonych terenach także deszczu ze śniegiem i śniegu.

Prognozowane rozlokowanie ośrodków barycznych nad Europą na 16.03.2022, 12 UTC

Pogorszenie aury sprowadzi ośrodek niżowy z południa kontynentu. Najbardziej odczuwalny jego wpływ będzie na południu. Następnie kraj zacznie się dostawać w zasięg ośrodka niżowego wędrującego znad Wysp Brytyjskich przez Morze Północne i południową Skandynawię.

W nadchodzącą noc z wtorku na środę (15/16.03.2022) dużo chmur, większe rozpogodzenia tylko na północy. Na południowym zachodzie i częściowo na południu umiarkowane i intensywne opady deszczu, a na wyżej położonych terenach deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu. Lokalnie słabe przelotne opady deszczu na zachodzie oraz na północy.

Prognozowane przez model UM zachmurzenie i opady na 16.03.2022, 2:00, źródło: mapy.meteo.pl

Temperatura minimalna od 0-2oC i w górach na Suwalszczyźnie oraz 2-4oC na wschodzie i północnym wschodzie przez 3-4oC na północnym zachodzie do 4-5oC na pozostałym obszarze kraju. Wiatr słaby i umiarkowany ze zmiennych kierunków, bardziej odczuwalny w górach, tam porywy do 50-60 km/h.

Prognozowana przez model GFS temperatura minimalna na noc 15/16.03.2022

Środa (16.03.2022) rozpocznie się dominacją chmur na niebie, większe rozpogodzenia na północy. Na krańcach południowych umiarkowane i intensywne opady deszczu, a na wyżej położonych terenach mokrego śniegu i deszczu ze śniegiem. W Tatrach możliwe śnieżyce. Opady stopniowo będą zanikać.

Prognozowane przez model UM zachmurzenie i opady na 16.03.2022, 7:00, źródło: mapy.meto.pl

W kolejnych godzinach w całym kraju przybędzie pogodnego nieba. W Tatrach utrzymają się jeszcze opady mokrego śniegu.

Prognozowane przez model UM zachmurzenie i opady na 16.03.2022, 14:00

Na termometrach zobaczymy 0-2oC w Karpatach, 4-9oC na południu, 8-10oC na wschodzie, 10-11oC w większości regionów, a na zachodzie 12-13oC.

Prognozowana przez model GFS temperatura maksymalna na 16.03.2022

Wiał będzie słaby i umiarkowany wiatr ze zmiennych kierunków, bardziej odczuwalny tylko w Sudetach, tam porywy do 50-60 km/h.

W nocy ze środy na czwartek (16/17.03.2022) na ogół zachmurzenie małe bądź bezchmurnie, więcej chmur tylko na zachodzie, północnym zachodzie, a także na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu. Punktowo na Kujawach i Dolnym Śląsku przelotne opady deszczu.

Prognozowane przez model UM zachmurzenie i opady na 16.03.2022, 21:00, źródło: mapy.meteo.pl

Temperatura minimalna od -5-0oC na południu i -1-0oC na wschodzie przez 2-3oC na północy i w centrum do 4-5oC na zachodzie. Powieje słaby i umiarkowany wiatr z południowego wschodu.

Prognozowana przez model GFS temperatura minimalna na noc 16/17.03.2022

Czwartek (17.03.2022) z dominacją pogodnego nieba, tylko rano miejscami większe zachmurzenie, a wieczorem przybędzie chmur na zachodzie. Na pomorzu Zachodnim wieczorem możliwe słabe i umiarkowane opady deszczu.

Prognozowana przez model GFS temperatura maksymalna na 17.03.2022

Temperatura wzrośnie do 4-5oC na wschodzie, 7-10oC w głębi kraju i 11-14oC na zachodzie. Wiatr umiarkowany, z południowego wschodu. Nieco silniejszy będzie okresami na zachodzie i północy, tam porywy do 40-50 km/h.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Prognoza na weekend. Po przejściu burz czeka nas chłodna i dość deszczowa pogoda

Jak już wcześniej wspominaliśmy w nocy z piątku na sobotę (20/21.05.2022) nad naszym krajem przejdzie niż baryczny wraz z frontami, który przyniesie groźne zjawiska burzowe. W weekend ów niż będzie w dalszym …

Prognoza na piątek i sobotę. Po gorącej i burzowej pogodzie wyraźnie się ochłodzi

Jak na razie możemy cieszyć się naprawdę ciepłą, wręcz gorącą aurą z niemal bezchmurnym niebem. Wszystko jednak zmieni się już w piątek po przejściu frontu atmosferycznego, który przyniesie także miejscami groźne burze. …

Pogoda. Ciepła środa i czwartek, miejscami pojawią się burze z gradem

W nadchodzących kilkudziesięciu godzinach początkowo (środa) obszar kraju będzie w zasięgu ośrodka wyżowego, którego centrum w południe ulokowane będzie nad Bałtykiem w rejonie wybrzeża Litwy. Natomiast w czwartek Polska zacznie się dostawać …

Pogoda. Najbliższe dni umiarkowanie ciepłe. Pojawią się przelotne opady deszczu

Obszar kraju znajduje się obecnie w zasięgu rozległego ośrodka wyżowego z centrum ulokowanym w rejonie Wysp Brytyjskich. W ciągu nadchodzących kilkudziesięciu godzin w polu barycznym nad Europą nie spodziewamy się większych zmian. …