Nadchodzi bardzo zimna noc. Od weekendu znaczne zmiany w pogodzie

umberto ttj0x50eFEs unsplash umberto ttj0x50eFEs unsplash

Polska znajduje się obecnie w zasięgu ośrodka wysokiego ciśnienia z centrum nad Bałtykiem, który zapewnia sporo pogodnego nieba oraz ściąga powietrze arktyczne o cechach morskich. Za sprawą pogodnego nieba nocami notowane są znaczne spadki temperatury. W minioną noc w wielu miejscach na północy kraju temperatura obniżyła się do 1-2oC, a przy gruncie notowano -1/0oC. Lokalnie przygruntowe przymrozki pojawiły się też na południu.

tmp
Temperatura minimalna przy gruncie z ostatniej nocy, źródło: weatheronline.pl

Nadchodząca noc z czwartku na piątek (21/22.05.2020) również przyniesie przymrozki. Tym razem na jeszcze większym obszarze kraju. Wystąpią od regionów południowych i południowo wschodnich przez centrum po Pomorze Gdańskie i zachodnią część Mazur. Przy gruncie zanotujemy przeważnie -2oC-0oC. Choć lokalnie w obniżeniach terenu może być nawet około -4oC.

Natomiast na wysokości 2 metrów nad ziemią na termometrach 0-2oC na wschodzie oraz na północnym i południowym wschodzie, przez 3-4oC w centrum do 6-7oC na zachodzie. Na niebie będzie niewiele chmur, tylko punktowo okresami nieco większe zachmurzenie. Nigdzie nie będzie padać. Wiał będzie słaby i umiarkowany wiatr ze zmiennych kierunków, okresami nieco mocniej może powiać na wschodzie: do około 40 km/h.

W piątek (22.05.2020) sporo słońca i tylko trochę niegroźnych chmur. Większe zachmurzenie na wschodzie i tam też miejscami możliwe są przelotne opady deszczu. Wieczorem chmur zacznie przybywać na zachodzie. Temperatura wzrośnie do 10-13oC na wschodzie, 13-14oC w centrum, 15-17oC na zachodzie oraz 18-19oC wzdłuż zachodniej granicy. Wiatr słaby i umiarkowany ze zmiennych kierunków, nieco silniejszy tylko na wschodzie: porywy do około 50 km/h.

W nocy z piątku na sobotę (22/23.05.2020) pogoda zacznie się zmieniać. Od zachodu będzie się nasuwać chłodny front atmosferyczny, który przyniesie dużo chmur i intensywne opady deszczu. Do rana padać będzie w całej zachodniej części kraju. W innych regionach jeszcze sporo pogodnego nieba, tylko w pierwszej części nocy lokalnie na wschodzie większe zachmurzenie i zanikające przelotne opady deszczu.

Będzie to ostatnia noc z przygruntowymi przymrozkami. Wystąpią one od Podlasia po Mazowsze oraz na południu Podkarpacia. Zanotujemy tam spadki temperatury lekko poniżej 0oC, ale lokalnie w obniżeniach terenu może być około -3/-2oC. Natomiast na wysokości 2m temperatura od 2-3oC na wschodzie i 3-4oC na północnym wschodzie przez 5-6oC w centrum do 8-10oC na zachodzie.

Weekend w całym kraju już z dużym zachmurzeniem. Będzie też dużo opadów deszczu, zarówno ciągłych jak i przelotnych. Możliwe będą także burze. Przez ten czas może spaść od 10 mm na wschodzie do około 20-25 mm na południowym zachodzie. Na szczęście noce będą już bez przymrozków.