Nadchodzi kolejna śnieżyca. Spadnie do 20 cm śniegu, a mróz nie odpuści

Pogoda nie daje nam wytchnienia. Dopiero co ustąpiły intensywne opady śniegu, a miejscami także marznące opady znad wschodnich i południowych regionów, a już nad Podkarpaciem i Małopolską przemieszcza się kolejna strefa opadów śniegu o umiarkowanym i dużym natężeniu.

W ciągu kolejnych godzin nadejdzie kolejna strefa opadów śniegu, a w Bieszczadach możliwy marznący deszcz.

W środę obszar kraju dostanie się w zasięg ośrodka niżowego, który będzie wędrował znad północnych Włoch na Ukrainę. Natomiast w czwartek coraz silniej zaznaczał się będzie wpływ ośrodka wyżowego z nad Skandynawii. Zarówno w środę jak i w czwartek napływać będzie powietrze arktyczne morskie.

Prognozowane rozlokowanie ośrodków barycznych nad Europą na 10.02.2021, 12 UTC

W środę (10.02.2021) zachmurzenie duże i całkowite na południu i południowym wschodzie, w innych regionach duże i umiarkowane. Najwięcej pogodnego nieba na zachodzie i północnym zachodzie. Do południa miejscami słabe opady śniegu, tylko nad morzem mogą być intensywne.

W kolejnych godzinach słabe opady śniegu na północnym wschodzie, a nad morzem przelotne opady śniegu, które mogą mieć charakter śnieżyc. Niewkluczone, że miejscami mogą im towarzyszyć wyładowania atmosferyczne.

Natomiast późnym popołudniem nad regiony południowe wkroczy strefa ciągłych opadów śniegu o małym i umiarkowanym natężeniu, a na Podkarpaciu o dużej sile. W Karpatach możliwe opady marznące.

Temperatura wzrośnie do -10oC na krańcach południowo zachodnich, -9-(-8)oC na północnym wschodzie, -8-(-7)oC w centrum, -7-(-6)oC na zachodzie i północy, -3-(-2)oC na południu, -2-0oC na południowym wschodzie, a w Karpatach do 0-1oC. Wiatr słaby ze zmiennych kierunków. Jedynie wieczorem nad morzem może być nieco bardziej odczuwalny.

Noc ze środy na czwartek (10/11.02.2021) przyniesie zachmurzenie całkowite na wschodzie i południu. W innych regionach, duże i umiarkowane. Okresami możliwe są większe rozpogodzenia.

W regionach wschodnich i południowych ciągłe opady śniegu na ogół o małym i umiarkowanym natężeniu, tylko na Podkarpaciu i południu Lubelszczyzny mogą mieć duże natężenie. Na północy przelotne opady śniegu, miejscami mogą mieć charakter śnieżyc.

Na termometrach zobaczymy od -16/-15oC na północnym wschodzie przez -13-(-10)oC w większej części kraju oraz -10-(-8)oC na północnym zachodzie do -8-(6)oC na południowym wschodzie oraz -2oC nad morzem. Wiał będzie słaby i umiarkowany wiatr z sektora północnego.

W czwartek (11.02.2021) do godzin południowych bez słońca na południu i wschodzie, a w innych regionach zachmurzenie duże i umiarkowane, okresami małe. Na wschodzie i południowym wschodzie ciągłe opady śniegu o dużym natężeniu.

W następnych godzinach nadal zachmurzenie całkowite na wschodzie i południu, a na pozostałym obszarze kraju większe rozpogodzenia. Ciągłe opady śniegu utrzymają się jeszcze na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu i na terenach górskich Małopolski. Przelotne, lecz intensywne opady śniegu również na północy. Nad morzem miejscami także słabe burze.

Temperatura wzrośnie do -12-(-11) na północnym wschodzie, -11-(-10)oC w centrum, -10-(-8)oC na południowym zachodzie, -8-(-6)oC na południowym wschodzie, -5-(-3)oC na zachodzie i północy oraz do -1oC nad morzem.

Powieje umiarkowany wiatr z kierunków północnych. Nieco bardziej może być okresami odczuwalny na wschodzie i południu: porywy do 40 km/h oraz nad morzem: porywy do 50 km/h. W regionach tych wiatr może powodować zawieje i zmiecie śnieżne.

Przez okres objęty w prognozie na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie może spaść do 20 cm śniegu, a w innych regionach wschodniej i południowej Polski 5-10 cm śniegu. Według niektórych prognoz strefa najsilniejszych opadów może wejść nieco bardziej w głąb kraju. O wszelkich zmianach będziemy na bieżąco Państwa informować.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Pogoda. Środa i czwartek z opadami różnego rodzaju, lokalnymi burzami oraz silnym wiatrem

W środę i czwartek pogodę w kraju będzie kształtował wielocenteyczny układ niżowy znad północnej części kontynentu oraz system frontów z nim związany. Z północnego zachodu napływać będzie powietrze polarne o cechach morskich. …

Pogoda na tydzień 23-29.01.2023. Kontynuacja lekkiej zimy. Miejscami kolejne opady śniegu

Przed nami pochmurny i mglisty tydzień z częstymi opadami różnego rodzaju oraz temperaturą w większej części kraju wahającą się lekko powyżej 0oC. Poniedziałek (23.01.2023) z przewagą zachmurzenia całkowitego, niewielkie rozpogodzenia tylko na …

Pogoda. Pochmurny długi weekend ze zróżnicowaną temperaturą. Miejscami spadnie śnieg

W długi weekend pogodę w kraju kształtować będą ośrodki niżowe, które wędrować będą znad Atlantyku przez Skandynawię na wschód. Napływać będzie powietrze polarne o cechach morskich. Piątek (06.01.2023) rozpocznie się dominacją chmur …

Prognoza pogody na tydzień 09-15.01.2023. Kolejne dość ciepłe dni z opadami deszczu

W nowym tygodniu czeka nas kontynuacja ciepłej aury. Będzie też dużo chmur i opadów, głównie deszczu. Temperatury nadal będą w większej części kraju znacznie powyżej normy. Poniedziałek (09.01.2023) z dominacją chmur, niewielkie …