Zgodnie z naszymi prognozami po opadach śniegu i silnym wietrze, które przyniósł niż AXEL spłynęło powietrze arktyczne kontynentalne przynosząc w wielu miejscach wschodniej i południowo wschodniej Polski poniżej -20 st. Miejscami temperatura wynosiła w pobliżu -25 st.: w sobotę -26 st. zanotowano w Suwałkach i Katowicach, -24 st. w Mińsku Mazowieckim, Kielcach, Rzeszowie oraz w Częstochowie. Natomiast w niedzielę temperatura minimalna, wyniosła -26 st. w Katowicach, -25 st. w Katowicach, -24 st. w Krakowie i Rzeszowie. Warto jeszcze dodać, że według nieoficjalnych pomiarów (stacja nie należąca do Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej), jednak spełniająca wszystkie kryteria dla stacji pomiarowych, która znajduje się w Czarnym Dunajcu zanotowała rekord minimalnej temperatury dla XXI w: -38,9 st. (nowa stacja), a stara stacja zanotowała -39,8 st. Stacja IMGW znajdująca się w Jabłonce zanotowała -37,1 st.
W kolejnych dniach cieplej, choć temperatury nadal będą na minusie, lekka odwilż zacznie się w drugiej połowie tygodnia, a w weekend wrócą ujemne temperatury. Więcej szczegółów podamy poniżej.
We wtorek obszar kraju będzie pod wpływem rozległego ośrodka wyżowego ANGELIKA, którego centrum znajdzie się nad zachodnia Rosją, natomiast w środę obszar kraju zacznie się dostawać pod wpływ głębokiego ośrodka niskiego ciśnienia, który z nad Atlantyku będzie przemieszczał się nad Skandynawię, zacznie też stopniowo napływać cieplejsze powietrze polarno morskie.
W dniu jutrzejszym zachmurzenie małe, tylko początkowo na północnym wschodzie i północnym zachodzie więcej chmur. Na wschodzie umiarkowane przez cały dzień i tam też nie da się wykluczyć słabych opadów śniegu. Temperatura maksymalna od -8-(-7) st. na wschodzie i południu przez -6 st. w centrum do -5-(-4) st. na północy i -3-(-2) st. na zachodzie, nad morzem -1-0 st. Powieje słaby i umiarkowany wiatr z południowego wschodu, mocniej może powiać na północy: do 40 km/h, a nad morzem do 50-60 km/h.
W nocy zachmurzenie małe, tylko na wschodzie trochę więcej chmur. Nigdzie nie będzie padać. Temperatura minimalna -15-(-13) st. na południu i -12-(-11) st. na wschodzie przez -11-(-10) st. w centrum do -9-(-8) st. na zachodzie i -8-(-6) st. na północy, nad morzem -4 st. Wiał będzie słaby i umiarkowany wiatr z sektora południowego, mocniej może powiać nad morzem: do 50 km/h.
W środę zachmurzenie małe, na południowym wschodzie umiarkowane, na zachodzie po południu wzrastające do całkowitego. Wieczorem na zachodzie możliwe są intensywne opady śniegu, lokalnie wzdłuż granicy przechodzące w deszcz ze śniegiem. Temperatura maksymalna od -8-(-7) st. na wschodzie przez -7-(-6) st. w centrum do -5-(-4) st. na zachodzie i północnym zachodzie i -2-(-1) st. nad morzem. Powieje słaby i umiarkowany wiatr z sektora południowego, mocniej powieje na północy, a na Bałtyku sztorm.
Czwartek i piątek z dodatnią temperaturą w większości kraju, na minusie tylko w nocy, cało dobowy mróz tylko na wschodzie. Możliwe są też opady śniegu i silny wiatr. Najwięcej opadów na północy.
O wszelkich zmianach będziemy na bieżąco informować w kolejnych prognozach.