Nadchodzi pogorszenie pogody. Miejscami przejdą burze

sadman sakib 361532 unsplash sadman sakib 361532 unsplash

Niestety nic co dobre nie może wiecznie trwać i godziny ładnej pogody są już policzone. Od początku tygodnia pogoda stopniowo się pogarsza, a od środy czeka nas duże załamanie pogody zwłaszcza na wschodzie Polski.

W środę (16.05.2018) wszędzie dużo chmur, najwięcej na wschodzie, południu oraz w centrum, choć na południowym wschodzie po południu możliwe są większe rozpogodzenia. Na południu, wschodzie oraz w centrum możliwe są ciągłe opady deszczu. Strefa opadów wkroczy około południa nad południowy wschód i z biegiem dnia będzie się przemieszczać nad regiony wschodnie oraz centrum. Opady mogą być intensywne. Najwięcej deszczu spadnie na południowym wschodzie i w centrum kraju: przeważnie 15-30 mm, choć lokalnie na Podkarpaciu może spaść nawet do 50-60 mm. Tak silne opady mogą doprowadzić do podtopień, zwłaszcza na obszarach bezodpływowych. Mogą również powodować wezbrania na rzekach, lecz tym razem nie powinny być one groźne (po dłuższym okresie bez opadów wielkoskalowych na większości rzek stan wody układa się w strefie stanów niskich). W związku z  silnymi opadami deszczu wydaliśmy ostrzeżenia pogodowe.

W całym kraju możliwe są burze, choć największe szanse będą na zachodzie i północy i częściowo w centrum. Szczegółowa mapa dostępna w naszej prognozie burz. W najcieplejszym momencie dnia na termometrach zobaczymy od 11-13 st. na Podkarpaciu, w Małopolsce i na Ziemi Świętokrzyskiej przez 14-17 st. w pasie od Górnego Śląska przez południe Łódzkiego i Mazowsza po Lubelszczyznę do 21-22 st. na północy i północnym zachodzie. Powieje umiarkowany, okresami nieco silniejszy wiatr ze zmiennych kierunków w porywach do 30-40 km/h, a wieczorem na południowym wschodzie do 50-60 km/h.

Noc ze środy na czwartek z  dużym zachmurzeniem w całym kraju, tylko okresami na zachodzie, wschodzie oraz w centrum okresami możliwe są większe rozpogodzenia. W nocy praktycznie wszędzie możliwe są opady deszczu. Najwięcej deszczu spadnie na południu oraz w centrum. Miejscami w pierwszej połowie nocy możliwe są burze. Temperatura minimalna od 8-9 st. na w centrum i na południu Podlasia przez 9-10 st. na zachodzie do 11-12 st. na przeważającym obszarze kraju. Wiał będzie umiarkowany wiatr, okresami dość silny wiatr ze zmiennych kierunków w porywach do 30-40 km/h, a na południowym wschodzie do 50-70 km/h (lokalnie niewykluczone porywy do 80 km/h), a w wyższych partiach Bieszczadów do 85 km/h.

W czwartek (17.05.2018) czeka nas sporo chmur, choć po południu miejscami może zacząć się rozpogadzać. Na południu, południowym wschodzie, w centrum oraz częściowo na północnym wschodzie dużo opadów deszczu oraz burz. W nocy z czwartku na piątek opady będą zanikać. Temperatura maksymalna od 14-16 st. na południowym wschodzie przez 16-17 st. na Lubelszczyźnie oraz 17-18 st. w centrum do 19-20 st. na północy i północnym wschodzie oraz 23-24 st. na zachodzie. Powieje umiarkowany, okresami nieco silniejszy wiatr ze zmiennych kierunków w porywach do 30-50 km/h, a na wschodzie do 60 km/h, w Tatrach do 60-70 km/h, a w Bieszczadach do 85 km/h.