Nadchodzi silna wichura

i8pguhdty3y frantzou fleurine i8pguhdty3y frantzou fleurine

W dniu jutrzejszym czeka nas wyjątkowo dynamiczna aura. Wystąpią zarówno ulewy, śnieżyce oraz bardzo silny wiatr. Miejscami możliwe będą też burze. Sprawcą zamieszania w pogodzie będzie wtórny ośrodek niskiego ciśnienia THERESA oraz system frontów z nim związanych. Ośrodek niskiego ciśnienia powstanie jutro w godzinach wieczornych nad Bałtykiem Południowym. W nocy ośrodek będzie się szybko przemieszczał przez północno wschodnią część kraju nad południowo wschodnią Ukrainę. W miarę wędrówki na południowy wschód ośrodek niżowy będzie się pogłębiał. I w godzinach porannych nad południowo wschodnią Ukrainą może wynieść 988 hPa. Początkowo napływać będzie ciepłe powietrze z zachodu, a w nocy zacznie napływać chłodniejsze powietrze z północnego zachodu.

W czwartek praktycznie w całym kraju zachmurzenie całkowite, tylko na północnym wschodzie duże wzrastające do dużego. Na zachodzie, południowym zachodzie, północy oraz w centrum możliwe są opady deszczu, a na wschodzie, północnym wschodzie i krańcach południowo wschodnich śniegu. Do końca dnia praktycznie w całym kraju opady przejdą w deszcz, tylko na północnym wschodzie utrzymają się opady śniegu. Opady będą miały umiarkowane natężenie. Mocniej może podać w górach. Wieczorem opady na wschodzie i północnym wschodzie kraju zaczną przybierać na sile.  W nocy na północnym wschodzie mogą mieć charakter śnieżyc, co w połączeniu z silnym wiatrem doprowadzi do powstania silnych zawiei i zamieci śnieżnych znacznie ograniczających widoczność. W drugiej części nocy na północy kraju opady deszczu przejdą w opady śniegu o umiarkowanym natężeniu. Nad ranem opady deszczu zaczną przechodzić w opady śniegu w centrum, na wschodzie i częściowo na południu kraju. Do piątkowego poranka już w całym kraju opady deszczu przejdą w opady śniegu, tylko na północnym zachodzie miejscami może padać deszcz ze śniegiem. Lokalnie możliwe są burze z bardzo silnym wiatrem. Temperatura maksymalna jutro wyniesie od 0-1 st. na północnym wschodzie i 1-2 st. na wschodzie oraz południu (na obszarach górskich i podgórskich chłodniej) przez 3-4 st. w centrum do 7-8 st. na zachodzie i północnym zachodzie (na północnym zachodzie lokalnie do 9 st.). Wiał będzie silny zachodni i północno zachodni wiatr w porywach do 60-70 km/h na południu, i w centrum, 70-80 km/h na zachodzie i północy, a na Wybrzeżu zachodnim do 85-95 km/h. Umiarkowani powieje tylko na wschodzie i północnym wschodzie. W miarę upływu dnia wiatr będzie przybierał na sile. W nocy już w całym kraju będzie silnie wiać: do 40-50 km/h na północnonym wschodzie, 80-85 km/h na przeważającym obszarze kraju, a lokalnie do 90 km/h. Nad morzem i w górach porywy wiatru mogą przekraczać 100 km/h. W szczytowych partiach Tatr mogą dochodzić do około 140 km/h.  W przypadku wystąpienia burza, a zwłaszcza jeśli rozwinie się formacja konwekcyjna w formie linii szkwału porywy wiatru mogą być jeszcze silniejsze.

W piątek już spokojniej, silnie może powiać początkowo jeszcze na południowym wschodzie: do 90 km/h, po południu już w całym kraju wiatr ucichnie. Zachmurzenie duże i całkowite, tylko na zachodzie małe i umiarkowane. Na wschodzie możliwe są opady śniegu, a w pasie od pomorza po województwo Łódzkie i zachodnie Mazowsze także deszczu ze śniegiem. Lokalnie okresami opady mogą być intensywne. Temperatura maksymalna od -1 st. na wschodzie i 0-1 st. na południu (chłodniej na trenach górskich) przez 1-2 st. w centrum do 2-3 st. na północy i 3-4 st. na zachodzie (nad morzem i w rejonie Zalewu Szczecińskiego do 5 st.)

Podsumowując w następnych godzinach czeka nas dynamiczna i zarazem niebezpieczna aura. Radzimy uważać w dniu jutrzejszym, a zwłaszcza w następną noc.