Z początkiem tego tygodnia rozpoczęła się przebudowa pola barycznego nad obszarem Europy, a mianowicie ośrodek wyżowy z nad Europy, który zapewniał spokojną aurę w minionym tygodniu odsunął się w głąb Rosji, umożliwiając tym samym wędrówkę układów niżowych z nad wód Atlantyku „głębiej” nad obszar Europy. Zaczęły one sprowadzać łagodniejszą masę powietrza. W rejonie Islandii znajduje się rozległy ośrodek niżowy, na którego obrzeżach tworzą się wtórne układy niżowe. Jeden z takich układów przewędruje w nocy nad północną częścią kraju przynosząc gwałtowne załamanie pogody. Obecnie wkracza on z nad wód Morza Północnego nad Niemcy, a do rana znajdzie się nad pograniczem Polski i Białorusi.
Wspomniany wyżej ośrodek niżowy przyniesie intensywne opady różnego rodzaju: głównie mokrego śniegu i deszczu ze śniegiem, lokalnie możliwe są burze (południe, południowy wschód i zachód oraz częściowo centrum kraju), nie powinny one wykazywać dużej aktywności elektrycznej, głównym zagrożeniem w czasie ich trwania będzie silny i bardzo silny wiatr (zwłaszcza na południu). Obecnie strefa opadów znajduje się już w zachodniej części kraju i do wieczora obejmie swym zasięgiem całą zachodnią, południowo zachodnią i centralną część kraju oraz częściowo regiony północne. Temperatura po południu wyniesie od około 0 st. na wschodzie i północnym wschodzie przez 1-2 st. w centrum do 2-3 st. na południowym zachodzie i południu, w Małopolsce lokalnie do 4 st. Po południu zacznie się nasilać wiatr z sektora południowego, skręcający na zachodni : na zachodzie porywy mogą do 60-70 km/h, a na południowym zachodzie 70-80 km/h, na terenach podgórskich do 90 km/h, w górach do 100 km/h, a w szczytowych partiach do około 120 km/h. Wieczorem porywy do około 100 km/h możliwe są także poza rejonami górskimi południowo zachodniej części kraju (w sporej części regionów południowo zachodnich wiatr będzie osiągał 80-90 km/h). Nasilać zacznie się też wiatr na południu: do 70-80 km/h, w górach do około 100 km/h (w szczytowych partiach Tatr do 125 km/h), w centrum, w centrum do 60-70 km/h (lokalnie do 80 km/h). Na wschodzie i północy porywy będą dochodzić do 50-60 km/h.
W nocy opady różnego rodzaju obejmą cały kraju. Najwięcej opadów będzie na północy, północnym wschodzie i częściowo na wschodzie, a najmniej na południu. W drugiej części nocy od zachodu opady zaczną zanikać. Początkowo temperatura wyniesie od -2-(-1) st. na północnym wschodzie i -1 st. wzdłuż wschodniej granicy przez 0-1 st. na północy do 2-3 st. na pozostałym obszarze kraju (na południu lokalnie do 4 st.). Nad ranem od -1-0 st. na północy przez 1 st. na przeważającym obszarze kraju do 2 st. na południowym wschodzie. W nocy wiać będzie z sektora zachodniego, a nad morzem z północy. Porywy wiatru będą dochodzić do 30-40 km/h na północy (nad morzem do 60 km/h), w centrum i na zachodzie do 60-70 km/h, na południu i południowym zachodzie do 80-90 km/h, w górach porywy mogą przekraczać 100 km/h i w szczytowych partiach dochodzić do około 120 km/h.
W piątek już znacznie spokojniej, jeszcze tylko na południu, południowym zachodzie, południowym wschodzie i w centrum porywy wiatru mogą dochodzić do 60-70 km/h i w miarę upływu dnia będą coraz słabsze. Po południu wiatr do 60-70 km/h utrzyma się tylko na południowym wschodzie. Na południu zachmurzenie duże i umiarkowane, a na pozostałym obszarze kraju duże i całkowite. Przelotne opady mokrego śniegu i deszczu ze śniegiem możliwe są głównie na północy i wschodzie i stopniowo będą zanikać. Miejscami przelotne opady pojawią się też w centrum i na południowym zachodzie. Temperatura maksymalna wyniesie od -2-0 st. na północnym wschodzie przez 0-1 st. na przeważającym obszarze kraju do 3-4 st. na południu i południowym zachodzie.