Nadciąga kolejna fala upałów do Polski. Nawet 36 stopni w cieniu, a później bardzo silne burze

Początek lipca przyniósł w naszym kraju spokojniejszą pogodę i wytchnienie od upałów. Taki stan rzeczy nie potrwa jednak zbyt długo, ponieważ już od wtorku w kraju zacznie robić się upalnie. Upałowi towarzyszyć mają niszczące burze z gradem, silnym wiatrem a nawet trąbami powietrznymi.

We wtorek (06.07.2021) Polska zacznie dostawać się pod wpływ układu wysokiego ciśnienia, który wraz z niżem znajdującym się nad Wielką Brytanią zacznie sprowadzać do Polski gorące masy powietrza.

Temperatura maksymalna we wtorek (06.07.2021)

Upał w tym dniu prawdopodobny będzie na Ziemi Łódzkiej, Opolszczyźnie, Dolnym Śląsku, Ziemi Lubuskiej oraz w Wielkopolsce. Na początku będzie to „tylko” 30-31°C. W pozostałych regionach również gorąco, ale nie upalnie – od 26 do 29°C.

Jeśli chodzi o burze w tym dniu, to te możliwe będą jedynie na krańcach wschodnich po południu oraz przy niemieckiej granicy, ale dopiero wieczorem oraz w nocy. Nie powinny być silne i nie będzie ich dużo. Tak więc prawie wszędzie będzie to słoneczny dzień.

Prawdopodobne burze we wtorek

W kolejny dzień, czyli środę (07.07.2021) zrobi się bardzo upalnie. Do Polski zacznie napływać będzie zwrotnikowa masa powietrza. Miejscami upał będzie ciężki do zniesienia. Pojawi się także więcej burz, lokalnie dość gwałtownych.

Temperatura maksymalna w środę (07.07.2021)

Temperatura maksymalna w ciągu dnia osiągnie od 28°C na Podlasiu i Mazurach, 30-32°C na południowym wschodzie i na Mazowszu do nawet 33-35°C w centrum kraju.

Najgoręcej będzie znów w Wielkopolsce, Kujawach, Opolszczyźnie oraz na Ziemi Łódzkiej. Chłodniej będzie tylko przy niemieckiej granicy, tam zaledwie 19-22°C.

W środę zjawiska burzowe możliwe będą już na większym obszarze kraju. Komórki burzowe rozwijać będą się wzdłuż wschodnich województw czyli Podlasia, Mazowsza, Lubelszczyzny oraz Podkarpacia, a także w zachodnich województwach. W obu tych regionach mogą być dość gwałtowne i przynieść ulewny deszcz, grad i porywy wiatru do 90 km/h.

Chwiejność termodynamiczna w środę

Czwartek (08.07.2021) będzie kolejnym upalnym dniem w Polsce. Ponownie najchłodniej będzie na krańcach zachodnich – 20-23°C. W głębi zachodnich województw już cieplej – do 25-27°C.

Upał ponownie wystąpi w centrum, na południu i wschodzie kraju. Prawie wszędzie prognozowane są wartości przynajmniej 30 stopniowe. Najgorzej znów na Ziemi Łódzkiej, Mazowszu, Opolszczyźnie i Górnym Śląsku, tutaj nawet 34-36°C.

Temperatura maksymalna w czwartek (08.07.2021)

Burze możliwe będą w pasie od Śląska i Opolszczyzny przez Wielkopolskę, Kujawy po Pomorze. Zjawiska mogą być bardzo silne. Prawdopodobny jest duży grad, nawet o średnicy przekraczającej 5 cm. W pozostałych regionach Polski mimo dużej chwiejności termodynamicznej powinno być spokojnie i sucho.

Chwiejność termodynamiczna w czwartek

Piątek (09.07.2021) będzie bardzo niebezpiecznym dniem w kraju. Znów towarzyszyć ma nam silny upał. Najchłodniej na krańcach wschodnich i zachodnich – 27-29°C. Poza tym upalnie, nawet 35°C.

Temperatura maksymalna w piątek (09.07.2021)

W tym dniu nad Polską spodziewane są niszczące burze z dużym gradem, ulewami, silnym wiatrem, a nawet możliwością wystąpienia trąb powietrznych. Na ten moment najgroźniej ma być w centralnej i zachodniej połowie Polski.

Chwiejność termodynamiczna w piątek
Spodziewane burze i opady w piątek

W trakcie nocy burze możliwe będą również na wschodzie kraju, ale będą miały mniejsze natężenie czyli silny deszcz, drobny grad i porywy wiatru do 80 km/h.

Weekend (10-11.07.2021) zapowiada się upalnie i burzowo w centrum i na wschodzie kraju. Zjawiska znów mogą być bardzo silne i przynieść znaczne szkody. Upał zelżeje, bowiem spodziewamy się maksymalnie 30-32°C na Mazowszu.

Temperatura maksymalna w sobotę (10.07.2021)
Temperatura maksymalna w niedzielę (11.07.2021)
Chwiejność termodynamiczna w sobotę

Aktualne prognozy wskazują że na początku przyszłego tygodnia znów do większej części kraju wejdą upalne temperatury. Upał nie powinien być aż tak silny, ale nadal możliwe będą wzrosty temperatury do 33-34°C.

Temperatura maksymalna we wtorek (13.07.2021)

Niestety wysokim temperaturom znów mają towarzyszyć silne burze. Przed nami więc wyjątkowo dynamiczne dni, z upałami, a później również duża ilością silnych burz z gradem.

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Tweetnij
Share on pinterest
Przypnij

Przeczytaj także

Pogoda na piątek. Ciąg dalszy wichury i opadów deszczu. Porywy wiatru nawet do 100 km/h

Pogodę w kraju kształtuje obecnie głęboki, wielocentryczny ośrodek niżowy znad Skandynawii, który przynosi silny wiatr, opady deszczu, a miejscami także burze. Również w piątek Polska będzie pod jego wpływem, lecz zacznie napływać …

Uwaga! Nadchodzą przymrozki. Przed nami zimne noce. Gdzie będzie najchłodniej?

Zgodnie z naszymi prognozami na pogodę w kraju coraz silniejszy wpływ ma ośrodek wyżowy znad Rosji. Zapewnia on coraz więcej pogodnego nieba, ale i napływ coraz chłodniejszej masy powietrza polarnego kontynentalnego. W …

Pogoda na piątek i noc z piątku na sobotę. Pogodnie, ale chłodno. W nocy przymrozki

W piątek już cały obszar kraju będzie w zasięgu ośrodka wyżowego znad Rosji. Napływać będzie powietrze polarne kontynentalne. Dzień (08.10.2021) rozpocznie się dominacją chmur na niebie na północnym zachodzie oraz krańcach zachodnich …

Pogoda na weekend. Sporo słońca na niebie, ale będzie zimno. W nocy przymrozki

W weekend bez zmian w pogodzie, w dalszym ciągu będziemy pod wpływem wyżu znad Rosji, który będzie się przybliżał do kraju. Napływać będzie powietrze polarne kontynentalne. Pierwszy dzień weekendu (09.10.2021) praktycznie w …