Nadciąga silne załamanie pogody. Wystąpią ulewy i burze

Panowanie gorącej i pogodnej aury dobiega końca. Już w środę na zachodzie i południu wystąpiło większe zachmurzenie, pojawiły się także burze. Z każdym kolejnym dniem będzie stopniowo się ochładzać, a opadów będzie coraz więcej. Możliwe będą też burze.

Nad kraj nasunęła się zatoka niżowa związana z wielocentrycznym niżem znad Północnego Atlantyku. Po jej zachodniej stronie napływa wilgotna, lecz nieco chłodniejsza masa powietrza polarnego morskiego.

W czwartek (24.09.2020) od zachodu zacznie się nasuwać chłodny front związany ze wspomnianym wyżej niżem. W miarę przemieszczania się w głąb kraju front zacznie wykazywać tendencje do falowania i możliwe będzie na nim powstawanie z zafalowań ośrodków niżowych. Front ten będzie kształtował pogodę w kraju do końca tygodnia. Po jego zachodniej stronie będzie postępować adwekcja jeszcze chłodniejszego powietrza polarnego o cechach morskich.

Prognozowane rozlokowanie ośrodków barycznych (24.09.2020, 12 UTC)

W czwartek rano wszędzie zachmurzenie duże i umiarkowane. Na zachodzie oraz miejscami w innych regionach kraju możliwe są przelotne opady deszczu. W zachodniej i północno zachodniej części kraju możliwe także słabe burze.

W kolejnych godzinach nadal na niebie sporo chmur i miejscami przelotne opady deszczu oraz burze. Największe szanse na ich wystąpienie będą na wschodzie oraz północnym zachodzie. W czasie trwania burz na wschodzie występować będą opady deszczu do 20-25 mm, opady drobnego gradu i wiatr do 70 km/h. Natomiast w innych regionach szanse na rozwój burz będą niewielkie i jeśli się rozwiną będą miały mniejsze natężenie: opady deszczu do 10-15 mm oraz wiatr do 50 km/h.

Na termometrach zobaczymy 22-23oC na północy, 23-24oC na wschodzie i 24-26oC w innych regionach kraju. Wiał będzie umiarkowany wiatr z sektora południowego.

W nocy z czwartku na piątek (24/25.09.2020) nadal dużo chmur, jedynie na południu i zachodzie w drugiej części nocy możliwe większe rozpogodzenia. Na wschodzie i północy przelotne opady deszczu. We wschodnich regionach początkowo zanikające burze.

Temperatura minimalna od 13-14oC na przeważającym obszarze kraju do 14-15oC na południowym zachodzie oraz w centrum. Wiatr umiarkowany z kierunków południowych. Silnie powieje tylko w górach.

Piątek (25.09.2020) od rana z dużym zachmurzeniem, a na Dolnym Śląsku przelotne opady deszczu. W kolejnych godzinach przybędzie rozpogodzeń na wschodzie. Nad regiony zachodnie, południowo zachodzie i częściowo centralne nasuną się ciągłe opady deszczu o umiarkowanym, lokalnie dużym natężeniu.

Na wschodzie i częściowo na północy po południu możliwe są burze. Największe szanse na ich rozwój będą od Małopolski po Pomorze Wschodnie i Środkowe. W regionach tych też będą miały największe natężenie: opady deszczu do 20-25 mm, opady gradu do 2 cm oraz wiatr do 70-80 km/h. Burze mogą się organizować w nieduże układy w tym także w formie liniowej. Mogą pojawić się też superkomórki.

Na termometrach zobaczymy 14-17oC na zachodzie, 17-19oC na południowym zachodzie, 21-23oC na północy, północnym wschodzie i w centrum 23-24oC na wschodzie oraz 24-26oC od Podkarpacia po południowe Mazowsze. Powieje dość silny wiatr ze zmiennych kierunków, w porywach do 40-50 km/h, lokalnie do 60 km/h.

Pierwszy dzień weekendu (26.09.2020) przyniesie spore zachmurzenie na przeważającym obszarze Polski. We wschodnich regionach Polski pojawiać się będą opady deszczu i burze. Burze mogą organizować się w układy liniowe. Ponownie możliwy jest też rozwój superkomórek burzowych. Zjawiska nie powinny być mocno aktywne elektrycznie, lecz mogą im towarzyszyć ulewne opady deszczu do 30 mm, opady gradu do 2 cm i porywy wiatu do 80 km/h.

Na termometrach zobaczymy od zaledwie 7-9oC na południowym zachodzie i 9-10oC na zachodzie przez 12-15oC na północy, przez 17-20oC na północnym wschodzie i w centrum, 18-20oC na południu do 20-23oC na wschodzie. Wiatr dość silny ze zmiennych kierunków.

Również niedziela (27.09.2020) będzie pochmurnym i deszczowym dniem, najwięcej opadów na wschodzie oraz na północy. Dopiero wieczorem zacznie się rozpogadzać na południu. W większej części kraju będzie zaledwie 9-12oC. Cieplej tylko na północnym wschodzie: do 18oC. Niedziela będzie nie tylko pochmurna i deszczowa, lecz także wietrzna. Porywy wiatru ze zmiennych kierunków do 50-60 km/h (lokalnie do 70 km/h), a na północnym wschodzie do 80 km/h.

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Tweetnij
Share on pinterest
Przypnij

Przeczytaj także

Prognoza pogody na tydzień 18-24.10.2021

W nadchodzącym tygodniu czeka nas zróżnicowana pogoda. Będzie zarówno duże ocieplenie, ale też pod koniec tygodnia nadejdzie silne ochłodzenie. Opady deszczu będą występować znacznie częściej niż dotychczas. Poniedziałek (18.10.2021) przywita nas dominacją …

Pogoda na dwa dni. Przed nami pochmurna aura z opadami deszczu. Będzie też wietrznie

Nad naszym krajem od jakiegoś czasu panuje dość chłodna i pochmurna pogoda wraz z opadami. Taki stan rzeczy gwarantują ośrodki niskiego ciśnienia, które przetaczają się w naszej części kontynentu. W kolejnych dniach …

Prognoza długoterminowa. Przed nami dość ciepła, ale zmienna pogoda. Miejscami przejdą ulewy

Aktualnie panuje dość wysoka temperatura przy sporym, ale zróżnicowanym zachmurzeniu. Poza tym nie brakuje również opadów, choć tylko na zachodzie. W najbliższych dniach czeka nas termicznie przyjemna aura, choć będzie ona się …

Pogoda na środę, 29 września. Ciepło, ale po południu zacznie postępować pogorszenie pogody

Jutro pogodę w kraju kształtował będzie rozległy ośrodek wyżowy z centrum ulokowanym nad północno wschodnią częścią kontynentu. Jednak od zachodu zacznie się system frontów związany z ośrodkiem niżowym z centrum nad Morzem …