Najnowsza prognoza 16 dniowa – Czy w końcu się ociepli?

Ostatnie dni mijają pod znakiem chłodnej aury oraz przelotnych opadów deszczu, gradu i lokalnych słabych burz, a dzisiaj na północnym wschodzie pojawiły się opady śniegu i krajobrazy zabieliły się. A co czeka nas w drugiej połowie kwietnia? Czy wrócą prawdziwie wiosenne dni czy nadal będzie chłodno? Tego dowiecie się poniżej.

W lany poniedziałek w całym kraju dużo chmur, tylko na wschodzie rano więcej słońca. Rano na północy możliwe są opady śniegu. Na zachodzie, południowym wschodzie oraz w centrum możliwe są przelotne opady deszczu oraz burze (lokalnie możliwe opady krupy oraz drobnego gradu). Temperatura maksymalna od 4-6 st. na północy i północnym wschodzie przez 8-9 st. na przeważającym obszarze kraju do 10-11 st. na zachodzie i południowym wschodzie. Powieje słaby i umiarkowany wiatr ze zmiennych kierunków.

W nocy czekają nas większe zmiany w pogodzie. Od południowego zachodu zacznie nasuwać się strefa umiarkowanych i intensywnych opadów deszczu. Z czasem na południowym zachodzie opady deszczu zaczną przechodzić w silne opady deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu, co w połączeniu z silnym wiatrem (do 50-60 km/h) może powodować zawieje i zamiecie śnieżne. Druga strefa opadów śniegu znajdzie się nad Pomorzem. Przelotne opady deszczu przechodzące w słabe opady śniegu wystąpią na zachodzie. Na południowym wschodzie natomiast możliwe są umiarkowane opady deszczu. Temperatura minimalna wyniesie od -2 st. na północnym wschodzie przez 0-1 st. na zachodzie i północy oraz 1-2 st. w centrum do 2-3 st. (lokalnie do 4 st.) na południowym wschodzie.
Wtorek przyniesie silne opady mokrego śniegu na Górnym Śląsku, w woj. Łódzkim oraz na środkowym i południowo zachodnim Mazowszu. Słabe opady śniegu możliwe są na północy. Na południowym wschodzie ciągłe intensywne opady deszczu, a na zachodzie przelotne opady deszczu oraz burze. Temperatura maksymalna od 1-2 st. w centrum kraju i 4-5 st. na północnym zachodzie oraz południowym zachodzie przez 6-7 st. na północnym wschodzie i 7-8 st. na Kujawach oraz w Wielkopolsce do 8-10 st. na południowym wschodzie. Wiał będzie silny wiatr ze zmiennych kierunków w porywach do 40-50 km/h, a na południu i w centrum do 60-70 km/h. Słabiej powieje tylko na północnym wschodzie.
W środę nadal chłodno i sporo chmur, więcej słońca tylko w regionach północnych. Na południowym zachodzie, południu oraz w centrum możliwe są umiarkowane opady śniegu, w centrum z czasem zanikające i przechodzące w deszcz. Na południu Małopolski opady śniegu mogą być intensywne. Na południowym wschodzie umiarkowane opady deszczu, tylko na terenach podgórskich i górskich opady śniegu. Temperatura maksymalna od 1-2 st. na południowym zachodzie i częściowo w centrum do 6-8 st. na pozostałym obszarze kraju. Powieje umiarkowany okresami dość silny północno wschodni wiatr, mocniej powieje na południu.
W drugiej połowie tygodnia ociepli się lecz nadal będzie sporo opadów, głównie deszczu, choć w weekend znowu trochę się ochłodzi i możliwe będą przelotne opady deszczu i deszczu ze śniegiem (zwłaszcza w niedzielę) oraz burze. Najcieplej będzie w czwartek: 10-11 st., chłodniej tylko na północy 7-9 st.
Pierwsza połowie kolejnego tygodnia (24-26.04) wyraźnie cieplejsza, będzie też mniej opadów i sporo słońca. W poniedziałek przelotne opady deszczu i burze możliwe są na wschodzie i północnym wschodzie, na krańcach północno wschodnich jeszcze opady deszczu ze śniegiem i śniegu. We wtorek przelotne opady deszczu oraz burze na zachodzie. W środę przelotne opady deszczu możliwe są wszędzie oprócz zachodu kraju, a na wschodzie i południowym wschodzie także burze. Najcieplej będzie w środę od 13-14 st. na przeważającym obszarze kraju do 18-19 st. na wschodzie i południowym wschodzie, ciepło będzie też we wtorek. Od 11-12 st. na północnym wschodzie przez 15 st. w centrum do 16-17 st. na zachodzie. Poniedziałek od 7 st. na wschodzie do 11 st. na zachodzie.
W drugiej połowie tygodnia (27-30.04) czeka Nas dalszy ciąg ocieplenia, choć będzie sporo opadów deszczu oraz burz. Początkowo temperatura będzie w pobliżu 15 st., a w weekend na wschodzie przekroczy 20 st.: w sobotę do 22-23 st., a w niedzielę do 25-26 st. Chłodniej w weekend na zachodzie około 10 st.
Pierwsze dwa dni maja ciepłe i nadal ze sporą ilością opadów deszczu i burz. Poniedziałek (1 maja z temperaturą od 10 st. nad morzem przez 15-17 st. na przeważającym obszarze kraju do 23 st. na południowym wschodzie. W drugi dzień miesiąca ociepli się: od 10-11 st. na zachodzie i północy przez 20-23 st. w centrum do 24-25 st. na wschodzie.
Podsumowując w drugiej połowie kwietnia poczujemy zarówno powiewy zimy jak i też lata, czyli jak w powiedzeniu kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata.

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Tweetnij
Share on pinterest
Przypnij

Przeczytaj także

Pogoda na piątek, 23 lipca. Przelotny deszcz wystąpi lokalnie. Temperatura do 26 stopni

Piątek nie przyniesie większych zmian w pogodzie względem ostatnich dniach. Temperatura nieznacznie wzrośnie. Kraj pozostanie w zasięgu układu wysokiego ciśnienia z zachodniej Europy. Napływać ma nadal ciepła masa powietrza polarno morskiego. W …

Prognoza pogody na tydzień 26.07-01.08.2021

Okres ze stabilną pogodą i umiarkowanymi temperaturami dobiegł końca. W przyszłym tygodniu czeka nas dynamiczna pogoda, a mianowicie wahania temperatury oraz sporo opadów i burz. Poniedziałek (26.07.2021) rozpocznie się dominacją chmur na …

Prognoza burz na poniedziałek 05.07.2021 i noc 05/06.07.2021

Pierwszy dzień nowego tygodnia przyniesie burze w Polsce. Największe ryzyko ich wystąpienia pojawi się wzdłuż północnych województw. Niektóre burze mogą być dość gwałtowne i wyrządzić punktowe szkody. Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia …

Prognoza burz na piątek 09.07.2021 i noc 09/10.07.2021

W piątek nad krajem nadal znajdować będzie się pofalowany front atmosferyczny. We wschodniej połowie Polski zaznaczy się zwrotnikowa masa powietrza, a poza tym trochę chłodniejsza polarno morska. Burze możliwe są w całym …