Najwcześniejsze opady śniegu w Polsce na przestrzeni ostatnich lat

Jak wiadomo śnieg nie tylko pada w miesiącach zimowych. Możemy go obserwować również jesienią czy wiosną. Czasem zdarza się, że biały puch utrzymuje się zaskakująco długo bądź pojawia się bardzo wcześnie. W tym artykule przedstawimy najwcześniejsze incydenty zimowe w Polsce.

Atak zimy 27-28 października 2012

Zima 2012/2013 zapisała się jako bardzo długa. Przede wszystkim pamiętamy jak późno się zakończyła, bowiem trwała w najlepsze aż do początku kwietnia. Pokrywa śnieżna zanikła dopiero w drugiej połowie tego miesiąca. Ta pora roku dała o sobie znać już w III dekadzie października. W ostatnich latach jest to jeden z najwcześniejszych incydentów zimowych. W dodatku był on na dość znaczną skalę.

Już rankiem 27 października na południu i w centrum Polski zaczął padać śnieg. Z biegiem godzin na przeważającym obszarze kraju mieliśmy do czynienia z opadami białego puchu, jednak najsilniejszy był w centralnym pasie, gdzie pojawiła się pokrywa śnieżna. Gdzieniegdzie była ona naprawdę spora. Temperatura oscylowała przeważnie na granicy od -1ºC do 3ºC. Dopiero na drugi dzień opady zanikły.

Przeważnie pokrywa śnieżna wynosiła kilka centymetrów, ale miejscami chwilowo przekraczała 10 cm. Na drugi dzień znacznie zmalała, ale śladowe ilości pozostały do końca miesiąca.

Atak zimy 14 października 2009

W 2009 roku mieliśmy do czynienia z najwcześniejszym atakiem zimy w prawdziwym tego słowa znaczeniu. Ponadto był on mocniejszy niż w 2012. Obszarem, który został dotknięty intensywnymi opadami śniegu był przede wszystkim wschód Polski. Śnieg zaczął padać już w nocy 14 października. Z czasem strefa opadów wkroczyła głębiej do centrum, a potem na zachód Polski. Temperatura wynosiła przeważnie 0-3ºC, cieplej było tylko na zachodzie, gdzie nie pojawiła się pokrywa śnieżna.

Na wschodzie mieliśmy z kolei pokrywę przekraczającą 10 cm, co jak na połowę października jest bardzo rzadkie.

Okazuje się, że niedawno śnieg padał nawet pod koniec września. Tak było w 2013 roku. Wówczas w Polsce występowały lokalnie komórki konwekcyjne i punktowo pojawiły się krótkie opady śniegu.

Wcześniejsze opady śniegu

Bardzo wczesne opady śniegu wraz z pokrywą śnieżną wystąpiły 2 października 1998 między innymi w Zielonej Górze. Pokrywa była jednak krótkotrwała. (źródło)

W 1906 roku w III dekadzie września na terenie dzisiejszej Polski wystąpił padający śnieg. Dokładnie 24/25 września pojawił się on między innymi na Śląsku. Niestety nie ma dostępnych zbyt wiele informacji o tym incydencie. (źródło)

Za najwcześniejszy opad śniegu uznaje się ten z 14-16 września 1889 roku. W tych dniach na obszarach dzisiejszej Polski wystąpiły opady krupy śnieżnej, a także samego śniegu. Temperatura utrzymywała się na poziomie 5ºC. Co prawda trwała pokrywa śnieżna na nizinach raczej nie wystąpiła. Z kolei w Karpaczu powstała pokrywa o wysokości 4 cm. Za to na Śnieżce mieliśmy kilka dni później blisko 140 cm śniegu. (źródło)

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Pogoda na tydzień 08-14.04.2024. Nadchodzi ochłodzenie. Wystąpią przelotne opady

W nadchodzącym tygodniu czeka nas zmienna pogoda. Wystąpi duże wahania temperatury, a miejscami wystąpią opady deszczu. W poniedziałek (08.04.2024) dużo słońca i tylko trochę chmur piętra wysokiego. Większe zachmurzenie tylko na północy. …

Niedziela z załamaniem pogody. Pojawią się burze z silnym wiatrem

Po ostatnich wielu dość pogodnych i ciepłych, a niekiedy bardzo ciepłych dniach nadchodzą duże zmiany w pogodzie. Przed nami dłuższy chłodny okres z częstymi opadami.  Zmiany rozpoczną się już w nadchodzącą noc. …

Prognoza na tydzień 25-31.03.2024. Nadchodzi duże ocieplenie i sporo słońca

W nadchodzącym tygodniu czekają nas duże zmiany w pogodzie. Po chłodnym jego początku z przelotnymi opadami różnego rodzaju zacznie się wyraźnie ocieplać, dodatkowo niebo rozpogodzi się, a opadów będzie mniej. Będziemy mogli …

Pogoda na tydzień 15-21.04.2024. Spore ochłodzenie i więcej opadów oraz burz

Zgodnie z naszymi prognozami nad północną, wschodnią oraz południową częścią kraju przeszły burze przynoszące kres ciepłej aurze. W nowym tygodniu czeka nas duże ochłodzenie. Poniedziałek (15.04.2024) rozpocznie się dominacją chmur, rozpogodzenia możliwe …

Obserwuj nas

Najnowsze artykuły

Pogoda na tydzień 15-21.04.2024. Spore ochłodzenie i więcej opadów oraz burz

Zgodnie z naszymi prognozami nad północną, wschodnią oraz południową częścią...

Niedziela z załamaniem pogody. Pojawią się burze z silnym wiatrem

Po ostatnich wielu dość pogodnych i ciepłych, a niekiedy bardzo...

Pogoda na tydzień 08-14.04.2024. Nadchodzi ochłodzenie. Wystąpią przelotne opady

W nadchodzącym tygodniu czeka nas zmienna pogoda. Wystąpi duże wahania...