Najwcześniejsze opady śniegu w Polsce na przestrzeni ostatnich lat

Jak wiadomo śnieg nie tylko pada w miesiącach zimowych. Możemy go obserwować również jesienią czy wiosną. Czasem zdarza się, że biały puch utrzymuje się zaskakująco długo bądź pojawia się bardzo wcześnie. W tym artykule przedstawimy najwcześniejsze incydenty zimowe w Polsce.

Atak zimy 27-28 października 2012

Zima 2012/2013 zapisała się jako bardzo długa. Przede wszystkim pamiętamy jak późno się zakończyła, bowiem trwała w najlepsze aż do początku kwietnia. Pokrywa śnieżna zanikła dopiero w drugiej połowie tego miesiąca. Ta pora roku dała o sobie znać już w III dekadzie października. W ostatnich latach jest to jeden z najwcześniejszych incydentów zimowych. W dodatku był on na dość znaczną skalę.

Już rankiem 27 października na południu i w centrum Polski zaczął padać śnieg. Z biegiem godzin na przeważającym obszarze kraju mieliśmy do czynienia z opadami białego puchu, jednak najsilniejszy był w centralnym pasie, gdzie pojawiła się pokrywa śnieżna. Gdzieniegdzie była ona naprawdę spora. Temperatura oscylowała przeważnie na granicy od -1ºC do 3ºC. Dopiero na drugi dzień opady zanikły.

Przeważnie pokrywa śnieżna wynosiła kilka centymetrów, ale miejscami chwilowo przekraczała 10 cm. Na drugi dzień znacznie zmalała, ale śladowe ilości pozostały do końca miesiąca.

Atak zimy 14 października 2009

W 2009 roku mieliśmy do czynienia z najwcześniejszym atakiem zimy w prawdziwym tego słowa znaczeniu. Ponadto był on mocniejszy niż w 2012. Obszarem, który został dotknięty intensywnymi opadami śniegu był przede wszystkim wschód Polski. Śnieg zaczął padać już w nocy 14 października. Z czasem strefa opadów wkroczyła głębiej do centrum, a potem na zachód Polski. Temperatura wynosiła przeważnie 0-3ºC, cieplej było tylko na zachodzie, gdzie nie pojawiła się pokrywa śnieżna.

Na wschodzie mieliśmy z kolei pokrywę przekraczającą 10 cm, co jak na połowę października jest bardzo rzadkie.

Okazuje się, że niedawno śnieg padał nawet pod koniec września. Tak było w 2013 roku. Wówczas w Polsce występowały lokalnie komórki konwekcyjne i punktowo pojawiły się krótkie opady śniegu.

Wcześniejsze opady śniegu

Bardzo wczesne opady śniegu wraz z pokrywą śnieżną wystąpiły 2 października 1998 między innymi w Zielonej Górze. Pokrywa była jednak krótkotrwała. (źródło)

W 1906 roku w III dekadzie września na terenie dzisiejszej Polski wystąpił padający śnieg. Dokładnie 24/25 września pojawił się on między innymi na Śląsku. Niestety nie ma dostępnych zbyt wiele informacji o tym incydencie. (źródło)

Za najwcześniejszy opad śniegu uznaje się ten z 14-16 września 1889 roku. W tych dniach na obszarach dzisiejszej Polski wystąpiły opady krupy śnieżnej, a także samego śniegu. Temperatura utrzymywała się na poziomie 5ºC. Co prawda trwała pokrywa śnieżna na nizinach raczej nie wystąpiła. Z kolei w Karpaczu powstała pokrywa o wysokości 4 cm. Za to na Śnieżce mieliśmy kilka dni później blisko 140 cm śniegu. (źródło)

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Tweetnij
Share on pinterest
Przypnij

Przeczytaj także

Prognoza długoterminowa. Co czeka nas w najbliższych 2 tygodniach?

Jak na razie gorąca aura i niebezpieczne burze dają się nam we znaki. Taki stan trwa z małymi przerwami właściwie od prawie miesiąca i jak się okazuje jeszcze się utrzyma. Jednak na …

Prognoza burz na środę 28.07.2021 i noc 28/29.07.2021

W środę do Polski nadal napływać będzie gorąca i wilgotna masa powietrza, która zacznie być stopniowo wypierana przez chłodniejszą i suchszą masę powietrza polarno morskiego. Burze możliwe będą na terenie całego kraju, …

Pogoda na wtorek. Silny upał, nawet 34 stopnie. Od południa nadejdą gwałtowne burze

Ośrodek wyżowy, który kształtował pogodę w kraju zacznie ustępować, Zaczniemy natomiast dostawać pod wpływ niżu z centrum nad północną Francją. Napływać będzie powietrze polarne o cechach morskich. Wtorek (29.06.2021) przywita nas dominacją …

Niebezpieczne burze na południowym wschodzie w niedzielę. Wystąpią zalania i podtopienia

Jak na razie niedziela będzie ostatnim dniem z gwałtownymi burzami w Polsce. Kolejne dni przyniosą uspokojenie pogody, ale zapewne nie na długo. Niestety prognozowane burze powodować będą zalania oraz podtopienia. Możliwe będą …