Nawałnice nad Polską. Wiatr, ulewy i grad spowodowały sporo zniszczeń. Pojawiło się też tornado

W piątek (01.07.2022) mieliśmy do czynienia z kulminacją fali upałów zakończoną bardzo groźnymi burzami.

Temperatura osiągała dość rzadko spotykane wartości w naszym kraju, ponieważ lokalnie sięgała niemal 38oC. Za to na znacznym obszarze termometry wskazywały ponad 34oC.

Maksymalne wartości temperatury w piątek, 1 lipca

Taki skwar w połączeniu z bardzo korzystnymi warunkami termodynamicznymi i co istotne kinematycznymi musiał zakończyć się inicjacją burz.

Co więcej przez Polskę przeszedł front atmosferyczny, który zintensyfikował zjawiska burzowe. Właściwie na prawie całej szerokości pojawiały się burze, dlatego dotknęły one bardzo wielu miejsc.

Rozmieszczenie burz około godziny 18

Co warto zaznaczyć, nie cechowały się one jednym głównym zagrożeniem, bowiem były one niebezpieczne zarówno przez wiatr prostoliniowy, ulewy skutkujące podtopieniami, opady gradu o dużej wielkości, a nawet trąbę powietrzną.

Powalone drzewa w Toruniu. Źródło: pomorska.pl

Najcięższa sytuacja panowała na północy kraju, gdzie wiatr dochodził punktowo do nawet 120 km/h. Oficjalnie najwyższą zmierzoną wartością było 112 km/h w Chojnicach, więc gdzieniegdzie mogło wiać nieco mocniej.

Powalone drzewa w pobliżu Włocławka. Źródło: pomorska.pl

Efektem tego były standardowo powalone drzewa, które blokowały poszczególne ulice. Poza tym ucierpiały też linie energetyczne, co zaskutkowało przerwami w dostawie energii eklektycznej.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa podaje, że bez prądu do wczorajszego wieczora było około 125 tysięcy odbiorców.

Uszkodzony słup energetyczny w Borach Tucholskich. Źródło: pomorska.pl

Wiatr nie stanowił zagrożenie tylko dla drzew i linii, ale również dla różnych budowli. Między innymi w Słupsku wiatr zerwał iglicę kościoła, która spadając uszkodziła dach.

Jeśli chodzi o nawalny deszcz, ten dał się we znaki przede wszystkim w Szczecinie. Tam podczas przejścia burz niektóre ulice zamieniły się w tymczasowe rzeki, a woda sięgała nawet jednego metra.

Warto zaznaczyć, że niestety przez nadmierne zabetonowywanie miast dochodzi do takich sytuacji coraz częściej, ponieważ woda nie ma jak wsiąknąć w ziemię.

Skutki ulewnego deszczu w Szczecinie. Źródło: dobrapogoda.pl

O gwałtowności wczorajszych burz dużą wymowę ma fakt, że powstała też co najmniej jedna trąba powietrzna.

Tą zarejestrowano i sfilmowano w Sierakowicach, w województwie pomorskim. Żywioł zniszczył między innymi dach bloku, co dobrze widać na poniższym filmie.

Wiatr i ulewy głównie dotyczyły północnej Polski, choć w innym rejonach również poczyniły straty. Z kolei grad o znacznej średnicy dał się we znaki już dość równomiernie na poszczególnych obszarach. Szacuje się, że największe gradziny miały nawet 5-6 cm średnicy!

Gradziny w województwie łódzkim. Źródło: Państwowa Straż Pożarna

Ostatecznie groźny incydent burzowy doprowadził do znacznych strat materialnych, a 3 osoby zostały poszkodowane.

Póki co czeka nas przerwa od niebezpiecznych burz, choć następne o co najwyżej umiarkowanej sile pojawią się już w poniedziałek (04.07.2022). Więcej szczegółów na ich temat pojawi się w kolejnych prognozach.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Pogoda na tydzień 26.02-03.03.2024. Bardzo ciepło i mniej opadów deszczu

Przed nami prawdziwie wiosenny tydzień. Temperatury będą wysokie jak na przełom lutego i marca, a opadów będzie mniej niż do tej pory. W poniedziałek (26.02.2024) na niebie zobaczymy trochę chmur, ale słońce …

Pogoda na tydzień 12-18.02.2024. Wysokie temperatury i przelotny deszcz

Przed nami ciepły tydzień z częstymi opadami deszczu. Pogoda bardziej będzie przypominać wczesną wiosnę niż zimę. W poniedziałek (12.02.2024) dużo chmur i opadów deszczu. W Tatrach opady śniegu. Najwięcej opadów wystąpi na …

Pogoda na tydzień 05-11.02.2024. Silny wiatr, ulewy i lokalne burze

W nadchodzącym tygodniu czeka nas wyjątkowo dynamiczna aura. Doświadczymy zarówno dużych wahań temperatury, ulew, śnieżyc, lokalnych burz, jak i silnego wiatru. Będą dni, kiedy poczujemy powiewy wiosny, ale też takie z zimową …

Pogoda na tydzień 19-25.02.2024. Nadal ciepło, ale deszczowo

Nadchodzący tydzień zapowiada się ciepło, lecz do pełni szczęścia zabraknie słońca, które często będą zasłaniać deszczowe chmury. Najcieplej zapowiada się druga połowa tygodnia, a najchłodniej jego początek. Poniedziałek (19.02.2024) z dominacją chmur, …