Niebawem pogoda diametralnie się zmieni. Możliwe intensywne opady śniegu i silny wiatr

Marzec jak dotąd przynosi niezmieniającą się zbytnio pogodę. Mamy do czynienia z bardzo znikomym zachmurzeniem i wysoką temperaturą. Co oczywiste taki stan rzeczy gwarantują rozbudowane wyże, które skutecznie blokują większe zmiany.

Aktualne rozmieszczenie ośrodków barycznych

Każdy trend w pogodzie musi w końcu ulec zmianie i tak też będzie z obecną przyjemną aurą. Czekają nas bowiem solidne opady mieszane, niska temperatura oraz okresowo dość silne podmuchy wiatru. Dużym plusem takiej zmiany jest jednak poprawienie sytuacji hydrologicznej.

Widoczne zmiany baryczne na końcu miesiąca w postaci nacierających niżów

Pierwsze drobne pogorszenie nastąpi w sobotę (26.03.2022). Wówczas zachmurzenie znacząco się zwiększy, ponieważ w przeważającej części kraju, a zwłaszcza w centrum Polski będzie ono duże bądź całkowite. Ponadto na wschodzie oraz w centrum wystąpią słabe opady deszczu.

Spodziewane opady i zachmurzenie w sobotę, 26 marca

Od tego dnia temperatura wyraźnie zmaleje, choć póki co pozostanie jeszcze na umiarkowanym poziomie. Wynosić bowiem będzie 8-11oC na północy oraz 11-15oC w pozostałych rejonach. Wówczas pojawi się również dość mocny wiatr.

Wiatromierze wskażą porywy dochodzące do 40-50 km/h na przeważającej części naszego kraju, a na wschodzie nawet do 50-60 km/h. Nie będzie więc stanowił zagrożenie, ale zdecydowanie wpłynie obniżająco na temperaturę odczuwalną.

Maksymalne podmuchy wiatru w sobotę, 26 marca

W niedzielę (27.03.2022) oraz w poniedziałek (28.03.2022) pogoda najpewniej na krótką chwilę się poprawi, ponieważ nie powinny wystąpić wtedy opady. Temperatura w ten pierwszy dzień wyniesie od około 6-8oC na wschodzie przez 7-10oC w centrum do 10-12oC na zachodzie.

Z kolei w poniedziałek nieco się ociepli, bowiem wszędzie spodziewamy się około 13-17oC. Warto jednak zaznaczyć, że wtedy bardzo mocno wzmoże się wiatr i będzie mógł stanowić już pewne zagrożenie.

Maksymalne podmuchy wiatru w poniedziałek, 28 marca

Jego prędkość prawdopodobnie wzrośnie do maksymalnie 40-60 km/h na południu, 50-70 km/h w centrum oraz 60-80 km/h na północy. Ponadto na wybrzeżu niewykluczone, że podmuchy osiągną prędkość przekraczającą 90 km/h.

Wiatr na drugi dzień znacząco osłabnie, ale od wtorku (29.03.2022) bądź środy (30.03.2022) zaczną pojawiać się w Polsce coraz silniejsze opady deszczu, a nawet deszczu ze śniegiem oraz samego śniegu.

Strefy opadowe zapewne będą obejmować znaczne obszary, więc mokro będzie właściwie wszędzie. Miejscami opady okażą się intensywne.

Przykładowe wyliczenia rozmieszczenia opadów w środę, 30 marca

Warto zaznaczyć, że temperatura będzie cechowała się bardzo dużą zmiennością i różnorodnością, ale z reguły maksymalna jej wartość będzie oscylowała w granicach 3-10oC.

Takie obniżenie się temperatury pozwoli na lokalne opady intensywnego śniegu. Gdzieniegdzie krajobrazy będą mogły się na krótko zabielać.

Szacowane opady śniegu w piątek, 1 kwietnia

Ponadto bardzo możliwe, że znów powróci do nas silny wiatr, choć oszacowanie dokładnej jego prędkości na ten moment jest jeszcze niemożliwe. Poza tym najpewniej pojawi się jeden dzień lub dwa dni ze strefą opadową, która obejmie niemal cały kraj.

Szacowane opady w sobotę, 2 marca

W dalszym ciągu będzie mógł lokalnie padać śnieg, więc zmienność pogody okaże się bardzo duża. Sumy opadowe mogą okazać się gdzieniegdzie całkiem spore.

Sumy opadowe do 3 kwietnia

W okresie od środy, 30 marca do niedzieli, 3 kwietnia może spaść przeważnie 5-20 litrów na metr kwadratowy, a miejscami nawet 20-45 litrów. Te wartości zapewne jeszcze wyraźnie wzrosną w następnych dniach, ale o tym w kolejnych prognozach.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Pogoda. Najbliższe dni umiarkowanie ciepłe. Pojawią się przelotne opady deszczu

Obszar kraju znajduje się obecnie w zasięgu rozległego ośrodka wyżowego z centrum ulokowanym w rejonie Wysp Brytyjskich. W ciągu nadchodzących kilkudziesięciu godzin w polu barycznym nad Europą nie spodziewamy się większych zmian. …

Prognoza pogody na tydzień 16-22.05.2022. Szybko zmieniająca się temperatura. Możliwe silne burze

W nadchodzącym tygodniu czeka nas zróżnicowana pogoda. Rozpocznie się on umiarkowanie ciepło, a szczególnie zimne będą noce, kiedy to przy gruncie w części regionów możliwe będą przymrozki. Kulminacja ochłodzenia nastąpi w środę. …

Pogoda. W drugiej połowie tygodnia duże ocieplenie i gwałtowne burze. Czy pojawi się upał?

Obecnie obszar kraju jest w zasięgu układu wyżowego znad Skandynawii. Po jego wschodniej stronie nad Polskę spływa powietrze arktyczne. Jednak w już drugiej połowie tygodnia wyż zacznie się przemieszczać nad Bałkany, a …

Weekend majowy z dość zmienną i ciepłą pogodą. Kiedy będzie najcieplej i najsłoneczniej?

Obecnie dość znaczny wpływ w pogodzie w naszym kraju mają wyże baryczne, które znajdują się między innymi nad Morzem Północnym oraz nad Bałtykiem. Zagwarantują one bardziej słoneczną oraz cieplejszą aurę w najbliższych …