Orkan MALIK szaleje nad Polską. Mnóstwo połamanych drzew. Jedna osoba nie żyje

Nad krajem od sobotnich godzin wieczornych szaleje silna wichura związana z orkanem MALIK. We wszystkich regionach mamy do czynienia z silnym wiatrem, przechodzą intensywne opady deszczu, a lokalnie także grzmi.

Położenie orkanu MALIK z 30.01.2022, 00:00 UTC

W nocy ciśnienie w centrum niż spadło do 961 hPa. Obecnie wynosi 967 hPa. Rano (7:00 UTC) jego ośrodek znajduje się nad Łotwą oraz Estonią i kieruje się nad Litwę.

Aktualne rozlokowanie ośrodków barycznych nad Europą 30.01.2022, 7:00 UTC

Orkan imponująco prezentuje się na zdjęciach wykonanych przez satelity meteorologiczne.

Orkan Mail na zdjęciu satelitarnym, 30.01.2022, 9:25

W większej części kraju porywy wiatru osiągają 70-90 km/h, lokalnie około 100 km/h, na północy 90-100 km/h, a nad morzem do około 120 km/h. Jeszcze silniej wieje w górach, na Śnieżce zanotowano porywy do 187 km/h.

Maksymalne porywy wiatru 30.01.2022, do godziny 6:00 UTC

Niestety wichura zdążyła poczynić już duże szkody. Wiatr zrywa dachy, linie energetyczne, łamie drzewa.

W miejscowości Tłuczewo w powiecie Wejherowskim (woj. Pomorskie) na jadący samochód przewróciło się drzewo. Podróżowały nim 4 osoby. Jedna z nich zginęła, a jedna ranna. Natomiast w Kieszkowie (woj. Wielkopolskie) w powalone na drogę drzewo uderzył samochód, ranna została jedna osoba.

Do godziny 6:00 straż pożarna otrzymała 4 tysiące zgłoszeń, najwięcej w województwie Zachodniopomorski, Pomorskim i Wielkopolskim.

Energii elektrycznej zostało pozbawionych 681 tysięcy odbiorców, głównie w województwach: Dolnośląskim, Zachodnio Pomorskim oraz Pomorskim.

Niestety bardzo silny wiatr utrzyma się do końca dnia. Stopniowo słabnąc zacznie dopiero w godzinach nocnych.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Zmiany w pogodzie. W drugiej połowie tygodnia pierwszy powiew zimy

W drugiej połowie tygodnia dominujący wpływ na pogodę w kraju będą miały wpływ dwa układy baryczne. Wyż znad północnej i północno wschodniej części kraju, a także ośrodek niżowy znad wschodniej części kraju. …

Pogoda. Weekend ze śnieżycami na północy kraju. Niewykluczone również burze

Zgodnie z naszymi prognozami do kraju nadeszło duże ochłodzenie. Temperatura spadła w większej części kraju w pobliże 0oC. Dodatkowo na północy, wschodzie oraz południu pojawiły się opady śniegu. Weekend większych bez zamian …

Zgniły wyż nad Polską. Pochmurna oraz mglista sobota i niedziela

Obszar kraju jutro i w niedzielę będzie w obrębie ośrodka wyżowego rozciągający się od Morza Czarnego po Bałtyk i Morze Północne. W ostatni dzień weekendu nad krajem zaznaczy się zanikający pofalowany front …

Prognoza pogody na tydzień 21-27.11.2022. Niskie temperatury i przelotne opady

W nadchodzącym tygodniu czeka nas pogoda typowa dla przedzimia. Temperatura będzie się przeważnie wahać między 0 a 5oC i wystąpią opady różnego rodzaju. Nieco cieplej zrobi się pod koniec tygodnia. Poniedziałek (21.11.2022) …