Orkan MALIK szaleje nad Polską. Mnóstwo połamanych drzew. Jedna osoba nie żyje

Nad krajem od sobotnich godzin wieczornych szaleje silna wichura związana z orkanem MALIK. We wszystkich regionach mamy do czynienia z silnym wiatrem, przechodzą intensywne opady deszczu, a lokalnie także grzmi.

Położenie orkanu MALIK z 30.01.2022, 00:00 UTC

W nocy ciśnienie w centrum niż spadło do 961 hPa. Obecnie wynosi 967 hPa. Rano (7:00 UTC) jego ośrodek znajduje się nad Łotwą oraz Estonią i kieruje się nad Litwę.

Aktualne rozlokowanie ośrodków barycznych nad Europą 30.01.2022, 7:00 UTC

Orkan imponująco prezentuje się na zdjęciach wykonanych przez satelity meteorologiczne.

Orkan Mail na zdjęciu satelitarnym, 30.01.2022, 9:25

W większej części kraju porywy wiatru osiągają 70-90 km/h, lokalnie około 100 km/h, na północy 90-100 km/h, a nad morzem do około 120 km/h. Jeszcze silniej wieje w górach, na Śnieżce zanotowano porywy do 187 km/h.

Maksymalne porywy wiatru 30.01.2022, do godziny 6:00 UTC

Niestety wichura zdążyła poczynić już duże szkody. Wiatr zrywa dachy, linie energetyczne, łamie drzewa.

W miejscowości Tłuczewo w powiecie Wejherowskim (woj. Pomorskie) na jadący samochód przewróciło się drzewo. Podróżowały nim 4 osoby. Jedna z nich zginęła, a jedna ranna. Natomiast w Kieszkowie (woj. Wielkopolskie) w powalone na drogę drzewo uderzył samochód, ranna została jedna osoba.

Do godziny 6:00 straż pożarna otrzymała 4 tysiące zgłoszeń, najwięcej w województwie Zachodniopomorski, Pomorskim i Wielkopolskim.

Energii elektrycznej zostało pozbawionych 681 tysięcy odbiorców, głównie w województwach: Dolnośląskim, Zachodnio Pomorskim oraz Pomorskim.

Niestety bardzo silny wiatr utrzyma się do końca dnia. Stopniowo słabnąc zacznie dopiero w godzinach nocnych.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Pogoda na weekend. Po przejściu frontu z burzami czeka nas nieduże ochłodzenie

W weekend początkowo nad wschodnią częścią kraju zaznaczy się chłodny wycinek pofalowanego frontu związanego z niżem znad Finlandii.   Z czasem jednak od zachodu zacznie się rozbudowywać klin wyżowy od rozległego ośrodka …

Pogoda. Przed nami bardzo ciepłe dni z lokalnym deszczem i burzami

Przez nadchodzące dwa dni pogodę w kraju kształtował będzie wał wyżowy rozciągający się od Europy Północno Wschodniej przez Europę Środkową po Atlantyk. Z północy napływać powietrze polarne o cechach morskich. Środa (10.08.2022) …

Prognoza pogody na tydzień 01-07.08.2022. Nadchodzi spore ocieplenie. Opadów niewiele

Po weekendzie, który w znacznej części kraju zapisał się jako chłodny i deszczowy, a miejscami także burzowy, w nowym tygodniu czeka nas duże ocieplenie. W wielu miejscach zrobi się gorąco i upalnie. …

Pogoda na wtorek i środę. Czekają nas burze i przelotne opady. Gdzie mogą wystąpić?

Przez dość długi czas mieliśmy do czynienia z bardzo upalną pogodą. Miejscami wystąpiły też burze, które odznaczały się gdzieniegdzie sporą intensywnością, jak choćby w Krakowie. Jak się okazuje, w najbliższych dniach również …