Piątek z intensywnymi opadami śniegu na południu i wschodzie kraju. Pokrywa śnieżna może przekroczyć 20 cm!

Wydawałoby się, że zima już dość dawno dobiegła końca. Jak się jednak okazuje, najbliższe dni przyniosą nam jeszcze ostatni powiew najchłodniejszej pory roku. Nie tylko czeka nas przelotny śnieg, ale wręcz śnieżyce z silnym wiatrem i niską temperaturą. To pozwoli na wygenerowanie się wysokiej pokrywy śnieżnej.

Taka sytuacja związana jest z niżem w rejonie Morza Czarnego, który znajdzie się blisko naszego kraju już w piątek (01.04.2022). Zaciągnie on masy wilgotnego powietrza co zaskutkuje obfitymi opadami.

Sytuacja baryczna w piątek, 1 kwietnia

Generalnie strefa silnych opadów wkroczy do nas już w czwartek wieczorem (31.03.2022), jednak póki co padać będzie sam deszcz, a tylko lokalnie deszcz ze śniegiem. Opady samego śniegu spodziewane są tylko w rejonach górskich.

Zachmurzenie i opady w czwartek wieczorek

Na nizinach deszcz zamieni się w śnieg w drugiej części nocy i nad ranem obejmie już znaczną część Polski. Na początku sypać będzie w pasie od Dolnego Śląska przez Ziemię Łódzką po Lubelszczyznę. Intensywność opadów okaże się duża, więc krajobrazy szybko się zabielą.

Zachmurzenie i opady w piątek wcześnie rano

Do godzin okołopołudniowych strefa opadów śniegu zwiększy się i obejmie obszary występujące nieznacznie na północ, a poza tym także Śląsk i Małopolskę. W dalszym ciągu na Podkarpaciu zamiast śniegu padać będzie deszcz.

Zachmurzenie i opady w piątek około południa

Do wieczora także tam sięgnie już śnieg. Intensywność opadów cały czas będzie bardzo spora, więc do tej pory wysokość pokrywy śnieżnej może osiągnąć kilkunastu centymetrów.

Zachmurzenie i opady w piątek wieczorem

W następnych godzinach natężenie opadów śniegu może nieco zmaleć, ale i tak będzie sypać dość solidnie. Co ciekawe, śnieg padać będzie w tych rejonach jeszcze przez całą sobotę, a na krańcach południowo wschodnich nawet w niedzielę (03.04.2022).

Zachmurzenie i opady w sobotę

Warunki drogowe okażą się w tych rejonach bardzo złe, więc warto zachować tam szczególną ostrożność. Znacznemu przyrostowi pokrywy śnieżnej pomoże temperatura, która oscylować będzie w granicach 0oC.

Temperatura maksymalna w piątek, 1 kwietnia

W piątek (01.04.2022) prognozujemy maksymalnie od 0oC do około 2oC w strefie, gdzie pojawią się śnieżyce. Za to dzień później, termometry wskażą jeszcze niższe wartości temperatury.

Temperatura maksymalna w sobotę, 2 kwietnia

W sobotę (02.04.2022) podziewamy się bowiem od -1oC do 1/2oC. Nie bez znaczenia będzie silny wiatr. Przy tak silnych opadach i wysokiej pokrywie śnieżnej, może on powodować drobne zaspy, choć utrudni to fakt, że śnieg będzie mokry.

Maksymalne porywy wiatru w piątek, 1 kwietnia

Niemniej osiągnie on prędkość dochodzącą do nawet 50-65 km/h w porywach. Ostatecznie do końca sobotniej doby zanotujemy bardzo wysokie jak na ten okres w roku pokrywy śnieżne.

Pokrywa śnieżna w sobotę wieczorem

Do tego czasu z reguły śnieg sięgnie 5-15 cm, a miejscami na Lubelszczyźnie, Ziemi Łódzkiej oraz w rejonach podgórskich w Dolnym Śląsku nawet 15-25 cm.

Śnieg topnieć powoli będzie już w niedzielę, choć całkowicie stopnieje zapewne dopiero we wtorek lub w środę.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Pogoda na tydzień 20-26.11.2023. Dużo opadów deszczu i śniegu. Wystąpi też silny wiatr

W przyszłym tygodniu czeka nas zmienna pogoda, wystąpią duże i częste wahania temperatury. Będzie często i obficie padać zarówno deszcz, jak i śnieg. Wystąpi również silny wiatr. Poniedziałek (20.11.2023) będzie pochmurnym dniem z …

Pogoda na tydzień 06-12.11.2023. Umiarkowane temperatury i dużo przelotnych opadów

Przed nami tydzień z umiarkowanymi temperaturami jak na początek listopad i ze zmienną pogodą. Często będzie się chmurzyć i padać. Może też nieco mocniej wiać. Poniedziałek (06.11.2023) z dominacją chmur i opadów …