Piątek z intensywnymi opadami śniegu na południu i wschodzie kraju. Pokrywa śnieżna może przekroczyć 20 cm!

loic van der heyden 9cOSyMj9AzU unsplash loic van der heyden 9cOSyMj9AzU unsplash

Wydawałoby się, że zima już dość dawno dobiegła końca. Jak się jednak okazuje, najbliższe dni przyniosą nam jeszcze ostatni powiew najchłodniejszej pory roku. Nie tylko czeka nas przelotny śnieg, ale wręcz śnieżyce z silnym wiatrem i niską temperaturą. To pozwoli na wygenerowanie się wysokiej pokrywy śnieżnej.

Taka sytuacja związana jest z niżem w rejonie Morza Czarnego, który znajdzie się blisko naszego kraju już w piątek (01.04.2022). Zaciągnie on masy wilgotnego powietrza co zaskutkuje obfitymi opadami.

image 181
Sytuacja baryczna w piątek, 1 kwietnia

Generalnie strefa silnych opadów wkroczy do nas już w czwartek wieczorem (31.03.2022), jednak póki co padać będzie sam deszcz, a tylko lokalnie deszcz ze śniegiem. Opady samego śniegu spodziewane są tylko w rejonach górskich.

image 182
Zachmurzenie i opady w czwartek wieczorek

Na nizinach deszcz zamieni się w śnieg w drugiej części nocy i nad ranem obejmie już znaczną część Polski. Na początku sypać będzie w pasie od Dolnego Śląska przez Ziemię Łódzką po Lubelszczyznę. Intensywność opadów okaże się duża, więc krajobrazy szybko się zabielą.

image 183
Zachmurzenie i opady w piątek wcześnie rano

Do godzin okołopołudniowych strefa opadów śniegu zwiększy się i obejmie obszary występujące nieznacznie na północ, a poza tym także Śląsk i Małopolskę. W dalszym ciągu na Podkarpaciu zamiast śniegu padać będzie deszcz.

image 184
Zachmurzenie i opady w piątek około południa

Do wieczora także tam sięgnie już śnieg. Intensywność opadów cały czas będzie bardzo spora, więc do tej pory wysokość pokrywy śnieżnej może osiągnąć kilkunastu centymetrów.

image 185
Zachmurzenie i opady w piątek wieczorem

W następnych godzinach natężenie opadów śniegu może nieco zmaleć, ale i tak będzie sypać dość solidnie. Co ciekawe, śnieg padać będzie w tych rejonach jeszcze przez całą sobotę, a na krańcach południowo wschodnich nawet w niedzielę (03.04.2022).

image 186
Zachmurzenie i opady w sobotę

Warunki drogowe okażą się w tych rejonach bardzo złe, więc warto zachować tam szczególną ostrożność. Znacznemu przyrostowi pokrywy śnieżnej pomoże temperatura, która oscylować będzie w granicach 0oC.

image 187
Temperatura maksymalna w piątek, 1 kwietnia

W piątek (01.04.2022) prognozujemy maksymalnie od 0oC do około 2oC w strefie, gdzie pojawią się śnieżyce. Za to dzień później, termometry wskażą jeszcze niższe wartości temperatury.

image 188
Temperatura maksymalna w sobotę, 2 kwietnia

W sobotę (02.04.2022) podziewamy się bowiem od -1oC do 1/2oC. Nie bez znaczenia będzie silny wiatr. Przy tak silnych opadach i wysokiej pokrywie śnieżnej, może on powodować drobne zaspy, choć utrudni to fakt, że śnieg będzie mokry.

image 189
Maksymalne porywy wiatru w piątek, 1 kwietnia

Niemniej osiągnie on prędkość dochodzącą do nawet 50-65 km/h w porywach. Ostatecznie do końca sobotniej doby zanotujemy bardzo wysokie jak na ten okres w roku pokrywy śnieżne.

image 190
Pokrywa śnieżna w sobotę wieczorem

Do tego czasu z reguły śnieg sięgnie 5-15 cm, a miejscami na Lubelszczyźnie, Ziemi Łódzkiej oraz w rejonach podgórskich w Dolnym Śląsku nawet 15-25 cm.

Śnieg topnieć powoli będzie już w niedzielę, choć całkowicie stopnieje zapewne dopiero we wtorek lub w środę.