Pierwszy atak zimy już pod koniec tego tygodnia. W jakich regionach spadnie śnieg?

Wraz z nadejściem nowego tygodnia nadeszło duże ochłodzenie. Miejscami na północy, północnym wschodzie oraz wschodzie zaczęły pojawiać się pierwsze opady śniegu przynosząc zabielenie krajobrazów. Jednak to dopiero wstęp do tego, co czeka nas pod koniec tygodnia.

Po krótkim ociepleniu, już w w piątek (26.11.2021) obszar kraju dostanie pod wpływ zasobnego w wilgoć ośrodka niżowego, który znad Włoch przez regiony południowo wschodnie naszego kraju będzie się przemieszczał nad Ukrainę.

Prognozowane przez model GFS rozlokowanie ośrodków barycznych nad Europą na 26.11.2021, 18:00 UTC

Ośrodek zbudowany będzie na zwiększonym kontraście termicznym. W chłodnym sektorze w strefie ciągłych opadów mokrego śniegu o dużym natężeniu (południowy zachód, południe oraz częściowo centrum i wschód) zanotujemy 1-2oC.

Natomiast w ciepłym sektorze na południowym wschodzie do 7-8oC i tam występować będą umiarkowane i intensywne opady deszczu.

Prognozowane przez model UM opady i zachmurzenie na 26.11.2021, 19:00, źródło: mapy.meteo.pl

Na zachodzie i północy poza strefami opadów termometry wskażą 3-5oC. Przelotne opady deszczu i deszczu ze śniegiem możliwe są nad morzem.

Prognozowana przez model GFS temperatura na 26.11.2021, 12 UTC w czasie wkraczania od południa strefy opadów

Wiał będzie słaby i umiarkowany wiatr ze zmiennych kierunków. Nieco silniejszy może być okresami w pasie dzielnic północy: porywy do 40-50 km/h, a rano także w Bieszczadach: porywy do 60-70 km/h.

W nocy z piątku na sobotę (26/27.11.2021) ciepły sektor powietrza znad regionów południowo wschodnich zostanie wyparty nad Ukrainę i opady deszczu przejdą w śnieg, lecz będą miały już mniejsze natężenie.

W nocy słabe i umiarkowane opady śniegu nad wschodnią i południowo wschodnią częścią kraju. Przelotne opady deszczu i deszczu ze śniegiem możliwe są na wybrzeżu. W innych regionach bez opadów.

Prognozowane przez model UM zachmurzenie i opady na 27.11.2021, 3:00, źródło mapy.meteo.pl

Temperatura minimalna wyniesie -1-0oC na zachodzie i północy, a w innych regionach 0-1oC. Najcieplej nad morzem 2-3oC.

Prognozowana przez model GFS temperatura minimalna na noc 26/27.11.2021

Jednak mimo tego, że opady śniegu będą miały duże natężenie (okresami mogą mieć charakter śnieżyc) przyrost pokrywy śnieżnej nie powinien być znaczący.

Grunt jest jeszcze dość ciepły i do sobotniego poranka pokrywa śnieżna wzrośnie do 3-5 cm, na terenach podgórskich do 10 cm, a w szczytowych partiach gór spaść może 15-20 cm.

Prognozowana przez model GFS pokrywa śnieżna na 27.11.2021, 6:00 UTC

W weekend bez większych zmian w pogodzie. Nad kraj mogą nasuwać się kolejne układy niżowe z południa przynoszące zróżnicowane temperatury i opady różnego rodzaju.

Należy jednak zaznaczyć, że trasa wspomnianego ośrodka niżowego może ulegać jeszcze zmiana, możliwe są przesunięcia jego drogi bardziej na wschód bądź też na zachód.

O wszelkich zmianach będziemy na bieżąco informować w kolejnych prognozach. Zachęcamy do ich śledzenia.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Pogoda. Pochmurny i mglisty weekend. Miejscami opady różnego rodzaju

W weekend pogodę w kraju będzie kształtował ośrodek wyżowy, który będzie się przemieszczał znad Alp nad południowe regiony Polski. W sobotę na zachodzie zaznaczy się zanikający front okluzji. Zarówno w pierwszy, jak …

Prognoza pogody na tydzień 05-11.12.2022. Dynamiczna aura i sporo opadów

W nowym tygodniu czekają nas zmiany. Pogoda stanie się zdecydowanie bardziej dynamiczna. Często doświadczymy sporych wahań temperatury. Częściej będą występować opady zarówno śniegu, jak i deszczu, a nad morzem możliwe będą burze. …

Pogoda. Pochmurny i mglisty weekend z opadami deszczu i śniegu

W weekend obszar kraju będzie się znajdował na skraju rozległego ośrodka wyżowego znad północno wschodniej części kontynentu. Napływać będzie powietrze polarne kontynentalne, początkowo będzie napływać bezpośrednio ze wschodu i północnego wschodu, jednak …

Prognoza pogody na tydzień 14-20.11.2022 Nadchodzi duże ochłodzenie. Możliwe opady śniegu

W nowym tygodniu czekają nas dużo zmiany w pogodzie. Po ciepłej pierwszej dekadzie listopada nadejdzie duże ochłodzenie. Miejscami mogą się pojawić pierwsze opady śniegu poza terenami górskimi. Poniedziałek (14.11.2022) z przewagą zachmurzenia …