Po chwilowym ataku zimy nadchodzi odwilż!

liv bruce 270665 unsplash liv bruce 270665 unsplash

Do Polski po niezbyt długiej przerwie zawitała zima. Lokalnie spadło dużo śniegu oraz wszędzie wystąpił mróz. Jak się okazuje, już w piątek i sobotę czeka nas odwilż.

W piąty dzień tygodnia (04.01.2019) wkroczy do nas ciepły front atmosferyczny z północnego zachodu. Do popołudnia niemal wszędzie będzie jeszcze mroźno. Jedynie na Pomorzu Zachodnim i w województwie lubuskim temperatura będzie wyższa niż zero. Zachmurzenie w przeciwieństwie do czwartku będzie całkowite właściwie w całym kraju, a wraz z frontem będą nadchodziły opady. Na czele strefy opadów będzie występował śnieg co w połączeniu z wiatrem o prędkości 40-50 km/h może powodować zamiecie śnieżne.

Z biegiem czasu śnieg będzie przemieniał się w deszcz. Opady będą przemieszczały się na wschód. Temperatura w dzień będzie się utrzymywać na poziomie od -4 do -1 stopnia na wschodzie i w centrum, a na zachodzie od -1 do 3 stopni. 

W nocy z piątku na sobotę (04/05.01.2019) granica mrozu będzie przesuwała się coraz bardziej na wschód, gdzie będzie padał jeszcze śnieg. Z kolei opady deszczu będą mogły wystąpić przelotnie na zachodzie. Temperatura wyniesie od -1 do 1 stopnia na wschodzie oraz od 0 do 4 stopni w centrum i na zachodzie.

W sobotę (05.01.2019) nastąpi wzrost temperatury. Zachmurzenie będzie wciąż całkowite, choć na północy naszego kraju będą mogły wystąpić przejaśnienia. Opady deszczu spodziewane są jedynie na południu Polski. Termometry w ten dzień pokażą od 0 do 3 stopni na wschodzie, od 2 do 4 stopni w centrum i od 3 do 6 stopni na zachodzie. W dalszym ciągu będzie wiał silny wiatr o prędkości dochodzącej do 50 km/h.

Nadchodzące ocieplenie nie będzie jednak długie. Już w niedziele powróci do nas zima, ale o tym w najbliższej prognozie tygodniowej.