Pogoda. Ciąg dalszy mrozu w trakcie nocy. Dodatkowo na wschodzie pojawią się opady śniegu

aw5w4b54353b aw5w4b54353b

Sytuacja baryczna od długiego czasu zbyt mocno się nie zmienia. W dalszym ciągu znaczący wpływ ma wyż z Europy Zachodniej przez co aura pozostaje stabilna. Poza tym na pogodę w naszym kraju oddziaływują niże przemieszczające się nad Morzem Północnym oraz Bałtykiem.

Przyczyniają się one do powstawania opadów, co też będzie miało miejsce w najbliższych godzinach. Czeka nas także duże zróżnicowanie w pogodzie ze względu na znaczną różnicę temperatury między zachodem, a wschodem Polski.

synmap
Aktualna sytuacja baryczna

We wtorek (08.03.2022) od rana spodziewamy się zachmurzenia dużego i całkowitego na wschodzie, a w pozostałych rejonach umiarkowanego i dużego. Na krańcach południowych i wschodnich może punktowo popadać słaby śnieg, jednak zacznie on zanikać.

image 33
Zachmurzenie i opady we wtorek rano

Z biegiem czasu wielkość zachmurzenia się ujednolici na znacznym obszarze kraju. Właściwie wszędzie poza zachodem, południowym zachodem oraz północnym zachodem prognozujemy duże bądź całkowite. Z kolei w tych pierwszych rejonach co najwyżej małe. Ponadto na północnym wschodzie mogą pojawić się opady mieszane.

image 34
Zachmurzenie i opady we wtorek popołudniu

Wiatr w prawie całej Polsce okaże się słaby. Jedynie pod koniec dnia na wschodzie powieje w podmuchach do 30-40 km/h, co zwiększy uczucie zimna.

image 35
Temperatura maksymalna we wtorek

Termometry wskażą temperaturę dochodzącą do maksymalnie 1-4oC na wschodzie, 3-6oC w centrum oraz do 5-8oC na zachodzie naszego kraju.

Noc z wtorku na środę (08/09.03.2022) przyniesie o wiele więcej opadów. Przez rejony wschodnie i częściowo centralne oraz południowe wystąpią opady śniegu. Na Mazowszu i Ziemi Łódzkiej mogą też pojawić się opady mieszane.

image 36
Zachmurzenie i opady w nocy

Jako, że temperatura okaże się ujemna pojawi się pokrywa śnieżna. Spodziewamy się, że wyniesie maksymalnie do 1-4 cm, a na Podkarpaciu nawet do 6-7 cm.

image 40
Temperatura minimalna w nocy

Przymrozki będą znaczne, ale nie aż tak ja w poprzednich dniach. Najniższa temperatura wyniesie od -5oC do -2oC na wschodzie i w centrum oraz od -3oC do 0oC na zachodzie.

Środa (09.03.2022) przyniesie bardzo ładną aurę na zachodzie i w centrum. Z kolei na wschodzie wciąż zalegać będą opady, a zachmurzenie okaże się duże lub całkowite od samego rana. W tych pierwszych obszarach w wielu miejscach będzie niemal bezchmurnie.

image 37
Zachmurzenie i opady w środę rano

Z biegiem godzin śnieg na wschodzie zamieni się na deszcz, a zachmurzenie w całej Polsce w zasadzie nie ulegnie większej zmianie. Poza tym pokrywa śnieżna stopnieje na skutek dodatnich wartości temperatury.

image 38
Zachmurzenie i opady w środę popołudniu

Wiatr tym razem wszędzie będzie dość wyrównany. Wiatromierze zarejestrują porywy dochodzące do 30 km/h na przeważającym obszarze, a do 40 km/h na południu.

image 39
Temperatura maksymalna w środę

Poza zachmurzeniem i opadami zróżnicowana będzie także temperatura. W ten dzień prognozujemy maksymalnie od 1-4oC na wschodzie przez 4-8oC w centrum do nawet 8-10oC na zachodzie. Tam lokalnie może być nieco cieplej.