Pogoda. Już za kilka dni uderzy silny upał. Jak gorąco może być?

Intensywne upały w tym roku mają miejsce dość często. Przede wszystkim wystąpiły one na przełomie czerwca i lipca i w drugiej połowie lipca, gdzie na termometrach często odnotowywano ponad 35oC.

Kolejny tak silny wzrost temperatury nastąpi już niedługo, bowiem w okolicach 3-5 sierpnia. Warto zaznaczyć, że nie będzie to długa fala upałów, aczkolwiek znów może dać się we znaki.

Anomalia temperatury w czwartek, 4 sierpnia

Najpierw doświadczymy jednak mocnego pogorszenia pogody polegającego na przejściu w wielu rejonach ulew już w nadchodzący weekend (30-31.07.2022). O sile deszczu może świadczyć prognozowany kontrast termiczny.

Temperatura maksymalna w niedzielę, 31 lipca

W rejonach bez opadów spodziewana jest temperatura oscylująca w granicach 23-26oC, a w obszarach objętych strefą opadową zaledwie 13-17oC.

Szybko jednak pogoda będzie się poprawiać i od poniedziałku (01.08.2022) z dnia na dzień będzie coraz cieplej.

Upał w kroczy do naszego kraju już w środę (03.08.2022), choć głównie zawita do zachodnich rejonów Polski. Warto zaznaczyć, że wówczas większy wzrost temperatury będzie hamować zachmurzenie, które w wielu rejonach okaże się umiarkowane.

Temperatura maksymalna w środę, 3 sierpnia

Stacje meteorologiczne wskażą wówczas od 25-28oC na wschodzie przez 27-30oC w centrum do nawet 29-33oC na zachodzie. Ponadto na krańcach zachodnich może być lokalnie nieco goręcej.

Apogeum upału nastąpi szybko, bo już dzień później. W czwartek (04.08.2022) po raz kolejny w tym roku na termometrach zobaczymy więcej niż 35oC.

Tym razem zachmurzenie również przyczyni się do przyhamowania wzrostu temperatury, choć nie wszędzie. W ten dzień spodziewamy się konwekcji, a więc będzie ono lokalne ze względu na miejscowe komórki burzowe.

Temperatura maksymalna w czwartek, 4 sierpnia

Temperatura więc będzie zależna od rozmieszczenia burz, ale spodziewamy się z reguły od 29-33oC na wschodzie przez 30-34oC w centrum do nawet 33-36oC, choć niewykluczone że w tym ostatnim obszarze może być 37oC.

Następnie upał będzie się wycofywać, choć gorąca aura dalej będzie się utrzymywać. Okresowo też będzie mógł pojawić się lekki upał, ale zapewne wówczas maksymalnie możemy spodziewać się 31-32oC.

W piątek (05.08.2022) jeszcze będzie miał miejsce silny upał, ale podczas tego dnia będą mogły również wystąpić burze co wiąże się z zachmurzeniem. Tym razem najcieplej będzie na wschodzie.

Temperatura maksymalna w piątek, 5 sierpnia

Temperatura maksymalna wyniesie od około 21-27oC na zachodzie przez 26-31oC w centrum do 29-34oC na wschodzie.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Zmiany w pogodzie. W drugiej połowie tygodnia pierwszy powiew zimy

W drugiej połowie tygodnia dominujący wpływ na pogodę w kraju będą miały wpływ dwa układy baryczne. Wyż znad północnej i północno wschodniej części kraju, a także ośrodek niżowy znad wschodniej części kraju. …

Pogoda. Pochmurny i mglisty weekend. Miejscami opady różnego rodzaju

W weekend pogodę w kraju będzie kształtował ośrodek wyżowy, który będzie się przemieszczał znad Alp nad południowe regiony Polski. W sobotę na zachodzie zaznaczy się zanikający front okluzji. Zarówno w pierwszy, jak …

Pogoda. Weekend ze śnieżycami na północy kraju. Niewykluczone również burze

Zgodnie z naszymi prognozami do kraju nadeszło duże ochłodzenie. Temperatura spadła w większej części kraju w pobliże 0oC. Dodatkowo na północy, wschodzie oraz południu pojawiły się opady śniegu. Weekend większych bez zamian …

Prognoza pogody na tydzień 07-13.11.2022. Dość wysokie temperatury i zmienne zachmurzenie

Po ciepłym początku listopada z w miarę stabilną pogodą w nadchodzącym tygodniu czeka nas zmienna pogoda i dość wysokie temperatury. Poniedziałek (07.11.2022) rozpocznie się dominacją chmur. W zachodniej, południowej oraz wschodniej części …