Pogoda. Już za kilka dni uderzy silny upał. Jak gorąco może być?

Intensywne upały w tym roku mają miejsce dość często. Przede wszystkim wystąpiły one na przełomie czerwca i lipca i w drugiej połowie lipca, gdzie na termometrach często odnotowywano ponad 35oC.

Kolejny tak silny wzrost temperatury nastąpi już niedługo, bowiem w okolicach 3-5 sierpnia. Warto zaznaczyć, że nie będzie to długa fala upałów, aczkolwiek znów może dać się we znaki.

Anomalia temperatury w czwartek, 4 sierpnia

Najpierw doświadczymy jednak mocnego pogorszenia pogody polegającego na przejściu w wielu rejonach ulew już w nadchodzący weekend (30-31.07.2022). O sile deszczu może świadczyć prognozowany kontrast termiczny.

Temperatura maksymalna w niedzielę, 31 lipca

W rejonach bez opadów spodziewana jest temperatura oscylująca w granicach 23-26oC, a w obszarach objętych strefą opadową zaledwie 13-17oC.

Szybko jednak pogoda będzie się poprawiać i od poniedziałku (01.08.2022) z dnia na dzień będzie coraz cieplej.

Upał w kroczy do naszego kraju już w środę (03.08.2022), choć głównie zawita do zachodnich rejonów Polski. Warto zaznaczyć, że wówczas większy wzrost temperatury będzie hamować zachmurzenie, które w wielu rejonach okaże się umiarkowane.

Temperatura maksymalna w środę, 3 sierpnia

Stacje meteorologiczne wskażą wówczas od 25-28oC na wschodzie przez 27-30oC w centrum do nawet 29-33oC na zachodzie. Ponadto na krańcach zachodnich może być lokalnie nieco goręcej.

Apogeum upału nastąpi szybko, bo już dzień później. W czwartek (04.08.2022) po raz kolejny w tym roku na termometrach zobaczymy więcej niż 35oC.

Tym razem zachmurzenie również przyczyni się do przyhamowania wzrostu temperatury, choć nie wszędzie. W ten dzień spodziewamy się konwekcji, a więc będzie ono lokalne ze względu na miejscowe komórki burzowe.

Temperatura maksymalna w czwartek, 4 sierpnia

Temperatura więc będzie zależna od rozmieszczenia burz, ale spodziewamy się z reguły od 29-33oC na wschodzie przez 30-34oC w centrum do nawet 33-36oC, choć niewykluczone że w tym ostatnim obszarze może być 37oC.

Następnie upał będzie się wycofywać, choć gorąca aura dalej będzie się utrzymywać. Okresowo też będzie mógł pojawić się lekki upał, ale zapewne wówczas maksymalnie możemy spodziewać się 31-32oC.

W piątek (05.08.2022) jeszcze będzie miał miejsce silny upał, ale podczas tego dnia będą mogły również wystąpić burze co wiąże się z zachmurzeniem. Tym razem najcieplej będzie na wschodzie.

Temperatura maksymalna w piątek, 5 sierpnia

Temperatura maksymalna wyniesie od około 21-27oC na zachodzie przez 26-31oC w centrum do 29-34oC na wschodzie.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Prognoza długoterminowa. Do końca lipca czeka nas wiele upalnych dni. Pojawią się też silne burze

W ostatnich dniach Europę nawiedza bardzo silna, wręcz historyczna fala upałów. Jak się okazuje, dotarła ona także do naszego kraju i obecnie doświadczamy bardzo wysokiej temperatury. W środę (20.07.2022) stacje meteorologiczne zarejestrowały …

Prognoza pogody na tydzień 08-14.08.2022. Przed nami upalne dni. Opadów nadal niewiele

Tegoroczne lato należy do bardzo ciepłych. Póki co oficjalnie w wielu rejonach pojawiło się już kilkanaście upalnych dni, a ta liczba znacznie się zwiększy w nadchodzącym okresie. Z biegiem czasu stopniowo będzie …

Prognoza długoterminowa. Koniec tygodnia ze sporą ilością opadów. Później powrót upału

Przez około tydzień doświadczaliśmy bardzo silnej fali upałów. Póki co czeka nas przerwa od tak wysokich wartości temperatury, ale na horyzoncie znów widać podobną sytuację. Na początku sierpnia znów możliwe jest solidne …

Najbliższe dni przyniosą upał i dużą ilość słońca. Dopiero w piątek nadejdzie front z burzami

Obszar kraju przez najbliższych kilka dni znajdował się będzie na zachodnich obrzeżach wału wyżowego rozciągającego od Morza Śródziemnego przez Europę Środkowo Wschodnią po północno wschodnią część kontynentu. Dodatkowo nad Morzem Norweskim znajdzie …