Pogoda na czwartek. Upał i bardzo silne burze we wschodniej połowie kraju

Burze nie odpuszczają. Dzisiaj grzmi na wschodzie kraju. Zjawiska są gwałtowne i powodują kolejne podtopienia. W dniu jutrzejszym prawdopodobnie czekają nas jak dotąd najsilniejsze burze w tym sezonie. Może im towarzyszyć ulewny deszcz, opady dużego/bardzo dużego gradu a także niszczące porywy wiatru.

Pogodę w kraju w dalszym ciągu kształtuje pofalowany front atmosferyczny i tworzące się na nim ośrodki niżowe. Podobnie będzie także jutro. Przed frontem nad południową, wschodnią i częściowo centralną częścią kraju zalegać będzie powietrze zwrotnikowe, a nad pozostałe regiony napływać będzie powietrze polarne o cechach morskich.

Prognozowane rozlokowanie ośrodków barycznych nad Europą na 24.06.2021, 12 UTC

Czwartek (24.06.2021) rozpocznie się dominacją chmur na niebie, więcej pogodnego nieba tylko na wschodzie i częściowo na południu.

Prognozowane przez model UM opady deszczu i burze na 24.06.201, 9:00, źródło: mapy.meteo.pl

Z południowego zachodu przez centrum na północny wschód będzie przemieszczał się rozległy układ wielokomórkowy z ulewnym deszczem, opadami drobnego gradu, wiatrem do 90 km/h. Około południa bądź wczesnym popołudniem układ powinien opuścić Polskę.

Prognozowane przez model UM opady deszczu i burze na 24.06.2021, 12:00, źródło: mapy.meteo.pl
Prognozowane przez model UM opady deszczu i burze na 24.06.2021, 20:00, źródło: mapy.meteo.pl

W drugiej części dnia przybędzie pogodnego nieba, a większe zachmurzenie utrzyma się na zachodzie i północy. Na południu, wschodzie oraz w centrum dojdzie do rozwoju niebezpiecznych burz. Mogą rozwinąć się silne, długo żyjące superkomórki z nawalnymi opadami deszczu do 20-40 mm, opadami dużego/bardzo dużego gradu do 4-6 cm (lokalnie nawet do 8 cm), wiatrem do 80/90 km (lokalnie porywy mogą być jeszcze nieco silniejsze). Nie da się wykluczyć także trąb powietrznych.

Na termometrach zobaczymy 15-18oC na krańcach zachodnich, 18-19oC na północnym zachodzie, 20-24oC w głębi regionów zachodnich i na północy, 30-32oC na północnym wschodzie oraz w centrum oraz 32-34oC na wschodzie i częściowo na południu. Wiatr umiarkowany, ze zmiennych kierunków.

Noc z czwartku na piątek (24/25.06.2021) z zachmurzeniem dużym i całkowitym. Późnym wieczorem bądź w pierwszej części nocy nad Czechami powstanie silny i rozległy układ wielokomórkowy, który przejdzie nad południowym Śląskiem, Małopolską, południem i wschodem Ziemi Łódzkiej, Ziemią Świętokrzyską, Mazowszem, zachodnią i północną Lubelszczyzną oraz Podlasiem.

Prognozowane przez model UM opady deszczu i burze na 25.06.201, 00:00, źródło: mapy.meteo.pl

Mogą mu towarzyszyć nawalne opady deszczu do 40 mm, opady gradu do 2-3 cm, a także niszczące porywy wiatru do 100 km/h (lokalnie nawet jeszcze silniejsze). Przemieszczając się bardziej w głąb regionów północno wschodnich zagrożenie wiatrowe powinno zmaleć (wiatr do 80-90 km/h).

Prognozowane przez model UM opady deszczu i burze na 25.06.201, 03:00, źródło: mapy.meteo.pl

Temperatura minimalna od 11-12oC na zachodzie przez 13-14oC w centrum do 17-18oC na wschodzie i 18-19oC na południowym wschodzie. Wiał będzie umiarkowany wiatr ze zmiennych kierunków, na południu może być chwilami nieco bardziej odczuwalny.  

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Tweetnij
Share on pinterest
Przypnij

Przeczytaj także

Niesamowite! 30 latek z warszawskiego Ursusa przeżył uderzenie pioruna

W piątek (16.07.2021) nad Polską w godzinach porannych przetaczały się burze. Nad Mazowszem tego poranka przemieszczał się dość spory układ burzowy. Burza miała swoje początki już około godziny 6 rano nad środkowym …

Niebezpiecznie burze z gradem w piątek. Niewykluczone trąby powietrzne

W piątek nad Polską nadal znajdować będzie pofalowany front atmosferyczny oddzielający dwie zróżnicowane masy powietrza. We wschodniej Polsce znów zrobi się upalnie, tymczasem wzdłuż zachodnich województw dużo chłodniej. W ten dzień (09.07.2021) …

Pogoda na środę. Gwałtowne burze z gradem i ulewy głównie na wschodzie i północy

W środę na pogodę w kraju będzie miał wpływ ośrodek niżowy z centrum nad Niemiec i system frontów z nim związanych. Napływać będzie powietrze polarne o cechach morskich. Środa (30.06.2021) rozpocznie się …

Huragan Elsa nadciąga nad Stany Zjednoczone. To pierwszy huragan sezonu

W ostatnim czasie na Atlantyku rozwinęła się burza tropikalna nazwana jako Elsa, która szybko stała się pierwszym huraganie w tegorocznym sezonie. W niedzielę wieczorem przeszła już nad Kubą, gdzie ewakuowano aż 180 …