Burze nie odpuszczają. Dzisiaj grzmi na wschodzie kraju. Zjawiska są gwałtowne i powodują kolejne podtopienia. W dniu jutrzejszym prawdopodobnie czekają nas jak dotąd najsilniejsze burze w tym sezonie. Może im towarzyszyć ulewny deszcz, opady dużego/bardzo dużego gradu a także niszczące porywy wiatru.
Pogodę w kraju w dalszym ciągu kształtuje pofalowany front atmosferyczny i tworzące się na nim ośrodki niżowe. Podobnie będzie także jutro. Przed frontem nad południową, wschodnią i częściowo centralną częścią kraju zalegać będzie powietrze zwrotnikowe, a nad pozostałe regiony napływać będzie powietrze polarne o cechach morskich.
Czwartek (24.06.2021) rozpocznie się dominacją chmur na niebie, więcej pogodnego nieba tylko na wschodzie i częściowo na południu.
Z południowego zachodu przez centrum na północny wschód będzie przemieszczał się rozległy układ wielokomórkowy z ulewnym deszczem, opadami drobnego gradu, wiatrem do 90 km/h. Około południa bądź wczesnym popołudniem układ powinien opuścić Polskę.
W drugiej części dnia przybędzie pogodnego nieba, a większe zachmurzenie utrzyma się na zachodzie i północy. Na południu, wschodzie oraz w centrum dojdzie do rozwoju niebezpiecznych burz. Mogą rozwinąć się silne, długo żyjące superkomórki z nawalnymi opadami deszczu do 20-40 mm, opadami dużego/bardzo dużego gradu do 4-6 cm (lokalnie nawet do 8 cm), wiatrem do 80/90 km (lokalnie porywy mogą być jeszcze nieco silniejsze). Nie da się wykluczyć także trąb powietrznych.
Na termometrach zobaczymy 15-18oC na krańcach zachodnich, 18-19oC na północnym zachodzie, 20-24oC w głębi regionów zachodnich i na północy, 30-32oC na północnym wschodzie oraz w centrum oraz 32-34oC na wschodzie i częściowo na południu. Wiatr umiarkowany, ze zmiennych kierunków.
Noc z czwartku na piątek (24/25.06.2021) z zachmurzeniem dużym i całkowitym. Późnym wieczorem bądź w pierwszej części nocy nad Czechami powstanie silny i rozległy układ wielokomórkowy, który przejdzie nad południowym Śląskiem, Małopolską, południem i wschodem Ziemi Łódzkiej, Ziemią Świętokrzyską, Mazowszem, zachodnią i północną Lubelszczyzną oraz Podlasiem.
Mogą mu towarzyszyć nawalne opady deszczu do 40 mm, opady gradu do 2-3 cm, a także niszczące porywy wiatru do 100 km/h (lokalnie nawet jeszcze silniejsze). Przemieszczając się bardziej w głąb regionów północno wschodnich zagrożenie wiatrowe powinno zmaleć (wiatr do 80-90 km/h).
Temperatura minimalna od 11-12oC na zachodzie przez 13-14oC w centrum do 17-18oC na wschodzie i 18-19oC na południowym wschodzie. Wiał będzie umiarkowany wiatr ze zmiennych kierunków, na południu może być chwilami nieco bardziej odczuwalny.