Pogoda na czwartek. Upał i bardzo silne burze we wschodniej połowie kraju

Burze nie odpuszczają. Dzisiaj grzmi na wschodzie kraju. Zjawiska są gwałtowne i powodują kolejne podtopienia. W dniu jutrzejszym prawdopodobnie czekają nas jak dotąd najsilniejsze burze w tym sezonie. Może im towarzyszyć ulewny deszcz, opady dużego/bardzo dużego gradu a także niszczące porywy wiatru.

Pogodę w kraju w dalszym ciągu kształtuje pofalowany front atmosferyczny i tworzące się na nim ośrodki niżowe. Podobnie będzie także jutro. Przed frontem nad południową, wschodnią i częściowo centralną częścią kraju zalegać będzie powietrze zwrotnikowe, a nad pozostałe regiony napływać będzie powietrze polarne o cechach morskich.

Prognozowane rozlokowanie ośrodków barycznych nad Europą na 24.06.2021, 12 UTC

Czwartek (24.06.2021) rozpocznie się dominacją chmur na niebie, więcej pogodnego nieba tylko na wschodzie i częściowo na południu.

Prognozowane przez model UM opady deszczu i burze na 24.06.201, 9:00, źródło: mapy.meteo.pl

Z południowego zachodu przez centrum na północny wschód będzie przemieszczał się rozległy układ wielokomórkowy z ulewnym deszczem, opadami drobnego gradu, wiatrem do 90 km/h. Około południa bądź wczesnym popołudniem układ powinien opuścić Polskę.

Prognozowane przez model UM opady deszczu i burze na 24.06.2021, 12:00, źródło: mapy.meteo.pl
Prognozowane przez model UM opady deszczu i burze na 24.06.2021, 20:00, źródło: mapy.meteo.pl

W drugiej części dnia przybędzie pogodnego nieba, a większe zachmurzenie utrzyma się na zachodzie i północy. Na południu, wschodzie oraz w centrum dojdzie do rozwoju niebezpiecznych burz. Mogą rozwinąć się silne, długo żyjące superkomórki z nawalnymi opadami deszczu do 20-40 mm, opadami dużego/bardzo dużego gradu do 4-6 cm (lokalnie nawet do 8 cm), wiatrem do 80/90 km (lokalnie porywy mogą być jeszcze nieco silniejsze). Nie da się wykluczyć także trąb powietrznych.

Na termometrach zobaczymy 15-18oC na krańcach zachodnich, 18-19oC na północnym zachodzie, 20-24oC w głębi regionów zachodnich i na północy, 30-32oC na północnym wschodzie oraz w centrum oraz 32-34oC na wschodzie i częściowo na południu. Wiatr umiarkowany, ze zmiennych kierunków.

Noc z czwartku na piątek (24/25.06.2021) z zachmurzeniem dużym i całkowitym. Późnym wieczorem bądź w pierwszej części nocy nad Czechami powstanie silny i rozległy układ wielokomórkowy, który przejdzie nad południowym Śląskiem, Małopolską, południem i wschodem Ziemi Łódzkiej, Ziemią Świętokrzyską, Mazowszem, zachodnią i północną Lubelszczyzną oraz Podlasiem.

Prognozowane przez model UM opady deszczu i burze na 25.06.201, 00:00, źródło: mapy.meteo.pl

Mogą mu towarzyszyć nawalne opady deszczu do 40 mm, opady gradu do 2-3 cm, a także niszczące porywy wiatru do 100 km/h (lokalnie nawet jeszcze silniejsze). Przemieszczając się bardziej w głąb regionów północno wschodnich zagrożenie wiatrowe powinno zmaleć (wiatr do 80-90 km/h).

Prognozowane przez model UM opady deszczu i burze na 25.06.201, 03:00, źródło: mapy.meteo.pl

Temperatura minimalna od 11-12oC na zachodzie przez 13-14oC w centrum do 17-18oC na wschodzie i 18-19oC na południowym wschodzie. Wiał będzie umiarkowany wiatr ze zmiennych kierunków, na południu może być chwilami nieco bardziej odczuwalny.  

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Nadchodzące dni z dość wysoką temperaturą. Miejscami przejdą jednak burze z gradem

W dalszym ciągu na pogodę w Polsce oddziałuje wyż atmosferyczny, którego centrum znajduje się aktualnie w okolicach Litwy. Jednak już w czwartek nad nasz kraj od południa przemieści się niż, dzięki któremu …

Prognoza długoterminowa do końca kwietnia. Powolne ocieplenie i sporo opadów deszczu. Miejscami możliwe burze

W dalszym ciągu w naszym kraju jest dość chłodno i towarzyszą nam gdzieniegdzie opady deszczu. Temperatura niechętnie przekracza 10oC, a zachmurzenie okazuje się spore. Taka sytuacja w pogodzie jednak nie potrwa zbyt …

Prognoza długoterminowa. Do końca miesiąca czeka nas kilka gorących i burzowych dni. Nie zabraknie też ochłodzenia

W najbliższym czasie nad Polską znajdzie się wyż atmosferyczny, który na chwilę zapewni słoneczną i bardzo ciepłą aurę. Jednak już niedługo zbliży się do nas niż, dzięki któremu powstaną korzystne warunki na …

Prognoza długoterminowa. Możliwy upał, a potem silne burze i znaczne ochłodzenie

Sezon burzowy w naszym kraju stopniowo nabiera rozpędu, choć i tak względem poprzednich lat, burz jest mało. Jak się okazuje, już za kilka dni prawdopodobnie czeka nas kolejny incydent z silnymi zjawiskami …