Pogoda na czwartek. Upał i bardzo silne burze we wschodniej połowie kraju

Burze nie odpuszczają. Dzisiaj grzmi na wschodzie kraju. Zjawiska są gwałtowne i powodują kolejne podtopienia. W dniu jutrzejszym prawdopodobnie czekają nas jak dotąd najsilniejsze burze w tym sezonie. Może im towarzyszyć ulewny deszcz, opady dużego/bardzo dużego gradu a także niszczące porywy wiatru.

Pogodę w kraju w dalszym ciągu kształtuje pofalowany front atmosferyczny i tworzące się na nim ośrodki niżowe. Podobnie będzie także jutro. Przed frontem nad południową, wschodnią i częściowo centralną częścią kraju zalegać będzie powietrze zwrotnikowe, a nad pozostałe regiony napływać będzie powietrze polarne o cechach morskich.

Prognozowane rozlokowanie ośrodków barycznych nad Europą na 24.06.2021, 12 UTC

Czwartek (24.06.2021) rozpocznie się dominacją chmur na niebie, więcej pogodnego nieba tylko na wschodzie i częściowo na południu.

Prognozowane przez model UM opady deszczu i burze na 24.06.201, 9:00, źródło: mapy.meteo.pl

Z południowego zachodu przez centrum na północny wschód będzie przemieszczał się rozległy układ wielokomórkowy z ulewnym deszczem, opadami drobnego gradu, wiatrem do 90 km/h. Około południa bądź wczesnym popołudniem układ powinien opuścić Polskę.

Prognozowane przez model UM opady deszczu i burze na 24.06.2021, 12:00, źródło: mapy.meteo.pl
Prognozowane przez model UM opady deszczu i burze na 24.06.2021, 20:00, źródło: mapy.meteo.pl

W drugiej części dnia przybędzie pogodnego nieba, a większe zachmurzenie utrzyma się na zachodzie i północy. Na południu, wschodzie oraz w centrum dojdzie do rozwoju niebezpiecznych burz. Mogą rozwinąć się silne, długo żyjące superkomórki z nawalnymi opadami deszczu do 20-40 mm, opadami dużego/bardzo dużego gradu do 4-6 cm (lokalnie nawet do 8 cm), wiatrem do 80/90 km (lokalnie porywy mogą być jeszcze nieco silniejsze). Nie da się wykluczyć także trąb powietrznych.

Na termometrach zobaczymy 15-18oC na krańcach zachodnich, 18-19oC na północnym zachodzie, 20-24oC w głębi regionów zachodnich i na północy, 30-32oC na północnym wschodzie oraz w centrum oraz 32-34oC na wschodzie i częściowo na południu. Wiatr umiarkowany, ze zmiennych kierunków.

Noc z czwartku na piątek (24/25.06.2021) z zachmurzeniem dużym i całkowitym. Późnym wieczorem bądź w pierwszej części nocy nad Czechami powstanie silny i rozległy układ wielokomórkowy, który przejdzie nad południowym Śląskiem, Małopolską, południem i wschodem Ziemi Łódzkiej, Ziemią Świętokrzyską, Mazowszem, zachodnią i północną Lubelszczyzną oraz Podlasiem.

Prognozowane przez model UM opady deszczu i burze na 25.06.201, 00:00, źródło: mapy.meteo.pl

Mogą mu towarzyszyć nawalne opady deszczu do 40 mm, opady gradu do 2-3 cm, a także niszczące porywy wiatru do 100 km/h (lokalnie nawet jeszcze silniejsze). Przemieszczając się bardziej w głąb regionów północno wschodnich zagrożenie wiatrowe powinno zmaleć (wiatr do 80-90 km/h).

Prognozowane przez model UM opady deszczu i burze na 25.06.201, 03:00, źródło: mapy.meteo.pl

Temperatura minimalna od 11-12oC na zachodzie przez 13-14oC w centrum do 17-18oC na wschodzie i 18-19oC na południowym wschodzie. Wiał będzie umiarkowany wiatr ze zmiennych kierunków, na południu może być chwilami nieco bardziej odczuwalny.  

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Tweetnij
Share on pinterest
Przypnij

Przeczytaj także

W środę załamanie pogody. Dużo deszczu w centrum i na zachodzie kraju. Temperatura do 18 stopni

W dniu jutrzejszym na pogodę w kraju będzie miał wpływ pofalowany front atmosferyczny związany z wielocentrycznym ośrodkiem niżowym znad północnej części Europy. Zacznie napływać chłodne powietrze polarne o cechach morskich. Środa (06.10.2021) …

Pogoda na dwa dni. Przed nami pochmurna aura z opadami deszczu. Będzie też wietrznie

Nad naszym krajem od jakiegoś czasu panuje dość chłodna i pochmurna pogoda wraz z opadami. Taki stan rzeczy gwarantują ośrodki niskiego ciśnienia, które przetaczają się w naszej części kontynentu. W kolejnych dniach …

Pogoda na weekend. Sporo słońca na niebie, ale będzie zimno. W nocy przymrozki

W weekend bez zmian w pogodzie, w dalszym ciągu będziemy pod wpływem wyżu znad Rosji, który będzie się przybliżał do kraju. Napływać będzie powietrze polarne kontynentalne. Pierwszy dzień weekendu (09.10.2021) praktycznie w …

Pogoda na środę, 29 września. Ciepło, ale po południu zacznie postępować pogorszenie pogody

Jutro pogodę w kraju kształtował będzie rozległy ośrodek wyżowy z centrum ulokowanym nad północno wschodnią częścią kontynentu. Jednak od zachodu zacznie się system frontów związany z ośrodkiem niżowym z centrum nad Morzem …