Pogoda na kolejne dni. Nadchodzą zmiany. W środę i w czwartek miejscami pojawi się śnieg

Po zimnej i śnieżnej końcówce grudnia nastąpiło bardzo silne ocieplenie na przełomie roku. Termometry na wielu stacjach rejestrowały temperaturę znacząco przekraczającą 10oC, co jak na ten okres w roku jest rzadką wartością.

Jak się okazuje, zima znów o sobie przypomni, bowiem w najbliższych godzinach zacznie się ochładzać oraz wkrótce pojawią się opady śniegu. Ochłodzenie nie będzie jednak silne, a opady śniegu pojawią się tylko miejscami.

Obecnie jesteśmy pod wpływem niżów barycznych, które znajdują się zarówno na wschód, jak i na zachód i północ naszego kraju. Skutkiem tego jest pochmurna i mokra aura. Przy postępującym spadku temperatury, deszcz stopniowo będzie przechodził w śnieg.

Sytuacja baryczna w środę, 5 stycznia

W środę (05.01.2022) od rana tylko na północy Polski wystąpią większe przejaśnienia. Na pozostałym terytorium zachmurzenie będzie duże bądź całkowite. Opady mieszane z przewagą deszczu jak na razie wystąpią głównie na południu oraz w centrum. W rejonach podgórskich spadnie sam śnieg.

Z biegiem godzin opady przesuną się na wschód, a na zachodzie rozpogodzi się, jednak tylko na kilka godzin, bowiem nadejdą kolejne komórki opadowe.

Opady i zachmurzenie w godzin południowych

Pod koniec dnia padać będzie tylko na wschodzie i zachodzie, a centralna część kraju będzie dość pogodna.

Temperatura maksymalna wyniesie od 1-3oC na północy, przez 2-4oC na zachodzie, 3-5oC na zachodzie i w centrum do 4-6oC na południu. Ponadto dość silnie powieje, bo w niemal całym kraju spodziewamy się podmuchów rzędu 30-50 km/h, a na zachodzie i północy nawet dochodzących do 60 km/h.

Temperatura maksymalna w środę, 5 stycznia

Noc ze środy na czwartek (05/06.01.2022) minie pod znakiem przelotnych opadów mieszanych głównie na północy, zachodzie oraz w centrum. Wciąż dominować będzie deszcz, a w rejonach podgórskich będzie to tylko śnieg. Zachmurzenie w zasadzie wszędzie będzie całkowite.

Spodziewane opady i zachmurzenie w nocy z środy na czwartek

Temperatura minimalna spadnie do okolic 0oC niemal w całym kraju. Prognozujemy w nocy od -2-0oC na północy przez -1-1oC na wschodzie i w centrum do 0-2oC na zachodzie.

Silny wiatr zwiększy uczucie chłodu, ponieważ w pierwszej części kraju nieco się wzmoże i powieje do 40-60 km/h w głębi kraju.

Temperatura minimalna w godzinach nocnych

W czwartek (06.01.2022) od godzin porannych pojawią się opady śniegu w północnej połowie Polski. Opady będą miały charakter miejscowy i przelotny, ale momentami intensywny.

Opady i zachmurzenie w godzinach popołudniowych w czwartek, 6 stycznia

Z biegiem godzin śnieg będzie padał coraz bardziej na południe kraju, ale opuści zachodnie rejony. Wiatr znacząco osłabnie, a poza północnym wschodem będą miały miejsca przejaśnienia.

Temperatura maksymalna w czwartek, 6 stycznia

Termometry wskażą temperaturę dochodzącą do -1oC na północy, 0-2 oC na zachodzie i wschodzie oraz 1-3oC w centrum oraz na południu. Taka temperatura pozwoli na tworzenie się lokalnie pokrywy śnieżnej w przypadku silniejszych opadów. Nie powinna jednak przekroczyć 3-4 cm.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Czwartek z burzami na południu kraju. Lokalnie mogą być gwałtowne

Obszar kraju będzie dzisiaj w zasięgu wielocentrycznego układu niżowego znad północno wschodniej części kontynentu. Nad regionami południowymi i południowo wschodnimi zaznaczy się pofalowany front atmosferyczny. Od zachodu kraj zacznie się dostawać pod …

Uwaga! W sobotę i niedzielę przez Polskę przejdą ulewy. Możliwe zalania i podtopienia

W tym roku pogoda z pewnością daje się we znaki na różne sposoby. W styczniu i lutym mieliśmy do czynienia z wieloma bardzo silnymi wichurami, a nawet liniami szkwału. Tegoroczna zima przyniosła …

Silne upały w Europie. Temperatura osiągnęła aż 47 stopni. Do Polski rownież nadciąga upał

Od dłuższego czasu nad południową i zachodnią częścią kontynentu utrzymują się wyjątkowo upalne masy powietrza, notowane są rekordy temperatury. Wysokim temperaturom towarzyszą duże i liczne pożary lasów. Rekordy temperatury padły między innymi …

Prognoza pogody na tydzień 18-24.07.2022. Wraca silny upał i dużo słońca. Burze tylko lokalnie

W nadchodzącym tygodniu czekają nas duże zmiany w pogodzie. Do kraju zacznie napływać gorące zwrotnikowe powietrze.  W wielu regionach zrobi się upalnie, będzie też mniej opadów, a także więcej pogodnego nieba. Poniedziałek …