Pogoda na kolejne dni. Nadchodzi znaczne ocieplenie, nawet powyżej 10 stopni

Obszar kraju dostał się w zasięg rozległego wielocentrycznego ośrodka niżowego znad Północnego Atlantyku oraz pofalowanego frontu z nim związanego.

Ośrodek sprowadza nie tylko dużo opadów, lecz także ciepłe powietrze polarne o cechach morskich.

Prognozowane rozlokowanie ośrodków barycznych nad Europą na 09.02.2022

Najsilniej napływ ciepłej masy powietrza zaznaczy się jutro i pojutrze, kiedy to zanotujemy na termometrach do 10oC, a miejscami nawet nieco więcej, a w większości regionów będzie powyżej 5oC.

W środę (09.02.2022) na niebie dominować będą chmury, niewielkie rozpogodzenia możliwe są na wschodzie, północnym wschodzie oraz na południowym zachodzie.

Prognozowane przez model UM zachmurzenie i opady na 09.02.2022, 15:00, źródło: mapy.meteo.pl

W całym kraju możliwe są opady deszczu, lecz najwięcej będzie ich na północy i wschodzie, zwłaszcza w drugiej części dnia.

W szczytowych partiach Sudetów i Karpat możliwe są opady śniegu.

Prognozowana przez model GFS temperatura maksymalna na dzień 09.02.2022

Na termometrach zobaczymy 0-3oC na krańcach południowych, 5-7oC na wschodzie, 7-8oC w większości regionów, 9-10oC na zachodzie, a na południowym zachodzie 10-12oC.

Wiał będzie umiarkowany wiatr z sektora zachodniego, okresami może być nieco silniejszy w porywach do 40 km/h, na południowym zachodzie, zachodzie oraz nad morzem do 50 km/h, a rano w Tatrach porywy do około 100 km/h.

W nocy ze środy na czwartek (09/10.02.2022) w praktycznie całym kraju zachmurzenie całkowite, tylko na krańcach południowych, a zwłaszcza w drugiej części nocy w północnych regionach możliwe są rozpogodzenia.

Prognozowane przez model UM zachmurzenie i opady na 10.02.2022, 00:00, źródło: mapy.meteo.pl

W większości regionów dużo opadów deszczu, tylko na północy w drugiej połowie nocy opady zanikną.

W górach opady deszczu ze śniegiem, a w szczytowych partiach samego śniegu.

Prognozowana przez model GFS temperatura minimalna na noc 09/10.02.2022

Temperatura minimalna od -5-0oC w Tatrach i 1-2oC na krańcach południowych, przez 2-3oC na północy oraz 4-5oC na przeważającym obszarze kraju do 5-6oC na zachodzie.

Powieje słaby i umiarkowany wiatr z kierunków zachodnich. Okresami nieco silniejszy będzie na wschodzie i północy, tam porywy do 40 km/h, na wybrzeżu do 50 km/h, a w jego wschodniej części do 60 km/h. W miarę upływu nocy wiatr będzie słabł.

Czwartek (10.02.2022) z największym zachmurzeniem w pasie od południowego wschodu przez centrum po północny zachód i tutaj też sporo opadów deszczu.

W innych regionach możliwe są większe rozpogodzenia, a opady możliwe są tylko miejscami.

Prognozowane przez model UM zachmurzenie i opady na 10.02.2022, 12:00

Wyjątek będą stanowiły regiony północne, gdzie będzie się stopniowo przemieszczać wspomniana strefa zachmurzenia i opadów. Najwięcej opadów będzie tam wieczorem.

Prognozowana przez model GFS temperatura maksymalna na dzień 10.02.2022

Temperatura wzrośnie do 0-3oC w Karpatach, 3-4oC nad morzem, 5-7oC na Lubelszczyźnie, 8-9oC w większości regionów, 9-10oC na zachodzie i częściowo na południu, a na południowym zachodzie do 10-12oC.

Wiał będzie słaby i umiarkowany wiatr z południowego zachodu. Na południu, zachodzie i częściowo w centrum okresami nieco bardziej odczuwalny, porywy do 40 km/h, a w górach do 50-70 km/h.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Pogoda na weekend. W sobotę nad Polską przejdzie front z burzami. Niedziela spokojniejsza

W pierwszy dzień weekendu pogodę w kraju kształtował będzie system frontów związany z ośrodkiem niżowym znad pogranicza Finlandii i Rosji. Natomiast w niedzielę Polska dostanie się w zasięg wyżu, którego centrum w …

Dynamiczna pogoda w sobotę. Nad krajem przejdzie front z burzami i porywistym wiatrem

W sobotę (16.07.2022) czeka nas duże załamanie pogody. Obszar kraju znajdzie się w obrębie zatoki niżowej związanej z niżem znad Skandynawii. Dodatkowo we wspomnianej zatoce nad Bałtykiem rozwinie się kolejny niż, a …

Pogoda na weekend. Po przejściu frontu z burzami czeka nas nieduże ochłodzenie

W weekend początkowo nad wschodnią częścią kraju zaznaczy się chłodny wycinek pofalowanego frontu związanego z niżem znad Finlandii.   Z czasem jednak od zachodu zacznie się rozbudowywać klin wyżowy od rozległego ośrodka …

Prognoza długoterminowa. Silna fala upałów w przyszłym tygodniu. Temperatura przekroczy 35 stopni

Po dość długim rześkim, a miejscami wręcz chłodnym okresie, znów w wielu rejonach doświadczamy ciepłej aury. Co prawda szybko znów się ochłodzi, to jednak pod koniec drugiej dekady miesiąca lipiec znów da …