Pogoda na niedzielę, 2 stycznia. Bardzo ciepły i wietrzny dzień. W wielu regionach przelotnie popada

Kraj od kilku dni jest pod wpływem ośrodków niżowych wędrujących nad północno częścią kontynentu. Ściągają one wyjątkowo ciepłe powietrze polarne o cechach morskich.

Wczoraj lokalnie na południowym zachodzie notowaliśmy 14,5oC, nawet temperatura minimalna nie spadła poniżej 10oC.

W niedzielę większych zmian w pogodzie nie będzie. Pogodę w kraju kształtował będzie rozległy ośrodek niżowy znad północnej części Atlantyku.

Prognozowane rozlokowanie ośrodków barycznych nad Europą na 02.01.2022, 12 UTC

Na niebie jutro (02.01.2022) zobaczymy dużo chmur, większe rozpogodzenia tylko na południu i południowym zachodzie. Na północy, a także na północnym wschodzie i północnym zachodzie dużo opadów deszczu. Na krańcach północno wschodnich możliwe opady mieszane.

Prognozowane przez model UM zachmurzenie i opady na 02.01.2022, 15:00, źródło: mapy.meteo.pl

Na termometrach zobaczymy 3-4oC na krańcach północno wschodnich, 6-8oC na wschodzie oraz w głębi regionów północno wschodnich, 9-10oC w głębi kraju, 11-12oC na południu, 12-13oC (lokalnie do 14oC) na zachodzie i południowym zachodzie.

Prognozowana przez model GFS temperatura maksymalna na 02.01.2022

Wiatr umiarkowany, okresami nieco silniejszy, z południowego zachodu w porywach do 40 km/h, na północnym zachodzie do 50 km/h, w zachodniej części wybrzeża do 50-60 km/h, a w górach do 60-70 km/h.

W nocy z niedzieli na poniedziałek (02/03.01.2022) na niebie dominować będą chmury, większe rozpogodzenia na południu.

Na północy i wschodzie sporo opadów deszczu. W drugiej połowie nocy zacznie padać także na zachodzie i południowym zachodzie. Opady mogą mieć tam duże natężenie.

Prognozowane przez model UM zachmurzenie i opady na 03.01.2022, 1:00, źródło: mapy.meto.pl

Temperatura minimalna od 1-2oC na krańcach północnych oraz 3-4oC na Suwalszczyźnie przez 5-6oC na wschodzie i 7-8oC w większości regionów do 8-9oC na zachodzie, a także w centrum.

Prognozowana przez model GFS temperatura minimalna na noc 02/03.01.2022

Wiał będzie dość silny wiatr z zachodu, w porywach do 40-50 km/h w większości regionów, 50-60 km/h na północy, nad morzem do 70-80 km/h, w górach do 60-70 km/h, w Tatrach do 80-90 km/h, a w szczytowych partiach Tatr do około 100 km/h.

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Tweetnij
Share on pinterest
Przypnij

Przeczytaj także

Pogoda na weekend. Sporo przelotnych opadów śniegu. Noce będą zimne

W weekend obszar kraju pozostawać będzie pomiędzy ośrodkiem niżowym znad wschodniej części kontynentu a wyżem z rejonu Wysp Brytyjskich. Napływać będzie powietrze arktyczne o cechach morskich. W niedzielę nad zachodnią i północną …

Czwartek i piątek z opadami różnego rodzaju i silnym wiatrem. Porywy wiatru nawet do 80 km/h

Obszar kraju znajdzie się w najbliższych kilkudziesięciu godzinach w zasięgu ośrodka niżowego wędrującego nad południową częścią Skandynawii. Dodatkowo dojdzie do zaostrzenia się gradientu barycznego pomiędzy wspomnianym niżem a ośrodkiem wyżowym znad zachodniej …

Pogoda na wtorek, 4 stycznia. Kolejny deszczowy dzień. Miejscami znów silnie powieje

W dniu jutrzejszym pogodę w kraju będzie kształtował głęboki wielocentryczny układ niżowy znad Skandynawii oraz przemieszczający się z północnego zachodu na wschód chłodny front z nim związany. Napływać będzie powietrze polarne o …

Przed nami słoneczna niedziela. W nocy chwyci dość silny mróz, nawet 11 stopni poniżej zera

W ostatnich dniach sytuacja baryczna nad naszą częścią Europy nieco się zmieniła. Na pogodę w Polsce wpływają teraz wyże atmosferyczne, które dają stabilniejszą aurę. Ponadto na zachód i południowy wschód od naszego …