Pogoda na piątek, 29 października. Sporo słońca i ciepło, ale pojawi się silny wiatr

Jutro pogodę w kraju nadal kształtował będzie ośrodek wyżowy. Jego centrum znajdzie się nad Ukrainą. Z południa napływać będzie ciepłe powietrze polarne o cechach morskich.

Do kraju powoli zacznie się zbliżać ośrodek niżowy znad północnego Atlantyku, co przełoży się na zwiększenia gradientu barycznego, konsekwencją tego będzie nasilenie się wiatru.

Prognozowane rozlokowanie ośrodków barycznych nad Europą na 29.10.2021, 12:00 UTC

Piątek (29.10.2021) dużym zachmurzeniem na północnym wschodzie i lokalnie na południu oraz krańcach wschodnich. W innych regionach dużo słońca i niewiele chmur.

Na południu początkowo miejscami gęste mgły. W kolejnych godzinach już wszędzie dużo słońca i tylko trochę chmur piętra wysokiego. Przez cały dzień nigdzie nie będzie padać.

Temperatura wzrośnie do 13-14oC na północy i północnym zachodzie, 14-15oC na północnym wschodzie i na zachodzie oraz 16-17oC na przeważającym obszarze kraju, choć na południu lokalnie może być do 19oC.

Wiatr umiarkowany, z sektora południowego, w porywach do 40 km/h, na południu do 50 km/h, w Bieszczadach do 60-70 km/h, w Sudetach także do 60-70 km/h, a w ich szczytowych partiach do 90 km/h.

W nocy z piątku na sobotę (29/30.10.2021) nadal na niebie niewiele chmur piętra wysokiego, tylko miejscami na zachodzie, północy oraz południu większe zachmurzenie piętra niskiego i mgły. Nigdzie nie będzie padać.

Temperatura minimalna od 4-5oC na północnym zachodzie i północy przez 5-6oC na zachodzie do 6-7oC większości regionów, na południu lokalnie do 9-10oC.

Wiał będzie umiarkowany wiatr z kierunków południowych. Okresami nieco silniejszy w centrum: do 40 km/h, na południu: do 50 km/h, w górach do 60-70 km/h, a w szczytowych partiach Sudetów i Beskidów do 90-100 km/h.

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Tweetnij
Share on pinterest
Przypnij

Przeczytaj także

Prognoza pogody na tydzień 08-14.11.2021

Obecnie jesteśmy pod wpływem kilku ośrodków barycznych. Między innymi niżu znad Europy Wschodniej oraz wyżu znad Skandynawii. Duża ilość niżów i wyżów w pobliżu przynoszą zmienną pogodę i taka też okaże się …

Nadchodzi załamanie pogody. Przed nami ulewy i silny wiatr. W górach śnieżyce

Okres panowania wyżu znad wschodniej części kontynentu i związanej z nim mglistej aury dobiega końca. Władzę przejmą ośrodki niżowe, które wędrować będą znad wód Atlantyku przez Skandynawię. Nad krajem przemieszczać się będą …

Prognoza pogody na tydzień 29.11-05.12.2021

Od kilku dni w różnych regionach pojawiają się opady śniegu. W nowym tygodniu natomiast czeka nas zmienna pogoda z wahaniami temperatury i sporą ilością opadów różnego rodzaju, w tym także śniegu. Poniedziałek …

Pogoda na weekend. Zimno i sporo przelotnych opadów deszczu. Będzie też wiało, nawet do 70 km/h

W weekend pogodę w kraju nadal kształtować będą przechodzące nad Skandynawią ośrodki niżowe i związane z nimi fronty atmosferyczne. Napływać będzie powietrze polarne o cechach morskich. Sobota (20.11.2021) przywita nas przewagą zachmurzenia …

Obserwuj nas

Najnowsze artykuły