Pogoda na piątek, 29 października. Sporo słońca i ciepło, ale pojawi się silny wiatr

Jutro pogodę w kraju nadal kształtował będzie ośrodek wyżowy. Jego centrum znajdzie się nad Ukrainą. Z południa napływać będzie ciepłe powietrze polarne o cechach morskich.

Do kraju powoli zacznie się zbliżać ośrodek niżowy znad północnego Atlantyku, co przełoży się na zwiększenia gradientu barycznego, konsekwencją tego będzie nasilenie się wiatru.

Prognozowane rozlokowanie ośrodków barycznych nad Europą na 29.10.2021, 12:00 UTC

Piątek (29.10.2021) dużym zachmurzeniem na północnym wschodzie i lokalnie na południu oraz krańcach wschodnich. W innych regionach dużo słońca i niewiele chmur.

Na południu początkowo miejscami gęste mgły. W kolejnych godzinach już wszędzie dużo słońca i tylko trochę chmur piętra wysokiego. Przez cały dzień nigdzie nie będzie padać.

Temperatura wzrośnie do 13-14oC na północy i północnym zachodzie, 14-15oC na północnym wschodzie i na zachodzie oraz 16-17oC na przeważającym obszarze kraju, choć na południu lokalnie może być do 19oC.

Wiatr umiarkowany, z sektora południowego, w porywach do 40 km/h, na południu do 50 km/h, w Bieszczadach do 60-70 km/h, w Sudetach także do 60-70 km/h, a w ich szczytowych partiach do 90 km/h.

W nocy z piątku na sobotę (29/30.10.2021) nadal na niebie niewiele chmur piętra wysokiego, tylko miejscami na zachodzie, północy oraz południu większe zachmurzenie piętra niskiego i mgły. Nigdzie nie będzie padać.

Temperatura minimalna od 4-5oC na północnym zachodzie i północy przez 5-6oC na zachodzie do 6-7oC większości regionów, na południu lokalnie do 9-10oC.

Wiał będzie umiarkowany wiatr z kierunków południowych. Okresami nieco silniejszy w centrum: do 40 km/h, na południu: do 50 km/h, w górach do 60-70 km/h, a w szczytowych partiach Sudetów i Beskidów do 90-100 km/h.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Prognoza pogody na tydzień 01-07.08.2022. Nadchodzi spore ocieplenie. Opadów niewiele

Po weekendzie, który w znacznej części kraju zapisał się jako chłodny i deszczowy, a miejscami także burzowy, w nowym tygodniu czeka nas duże ocieplenie. W wielu miejscach zrobi się gorąco i upalnie. …

Czwartek z burzami na południu kraju. Lokalnie mogą być gwałtowne

Obszar kraju będzie dzisiaj w zasięgu wielocentrycznego układu niżowego znad północno wschodniej części kontynentu. Nad regionami południowymi i południowo wschodnimi zaznaczy się pofalowany front atmosferyczny. Od zachodu kraj zacznie się dostawać pod …

Prognoza długoterminowa. Koniec tygodnia ze sporą ilością opadów. Później powrót upału

Przez około tydzień doświadczaliśmy bardzo silnej fali upałów. Póki co czeka nas przerwa od tak wysokich wartości temperatury, ale na horyzoncie znów widać podobną sytuację. Na początku sierpnia znów możliwe jest solidne …

Prognoza pogody na tydzień 25-31.07.2022. Na ogół bardzo ciepło i niewiele opadów

W nowym tygodniu czeka nas zróżnicowana aura. Temperatura będzie ulegać częstym wahaniom. Będą zarówno fale upałów, jak i dni z umiarkowanymi wartościami temperatury. Zimno jednak z pewnością nie będzie. Niestety opadów w …