Pogoda na piątek. Ciąg dalszy wichury i opadów deszczu. Porywy wiatru nawet do 100 km/h

Pogodę w kraju kształtuje obecnie głęboki, wielocentryczny ośrodek niżowy znad Skandynawii, który przynosi silny wiatr, opady deszczu, a miejscami także burze.

Również w piątek Polska będzie pod jego wpływem, lecz zacznie napływać już wyraźnie chłodniejsze powietrze polarne o cechach morskich.

Prognozowane rozlokowanie ośrodków barycznych nad Europą na 22.10.2021, 12 UTC

Piątek (22.10.2021) rozpocznie się zachmurzeniem dużym i umiarkowanym. Na wschodzie oraz północy przelotne opady deszczu, a na północy także krupy i drobnego gradu. Nad morzem możliwe są burze.

W kolejnych godzinach przybędzie chmur, tylko na południu sporo pogodnego nieba. Na północy i północnym zachodzie dużo opadów deszczu, a nad morzem burze w czasie, których możliwe są opady drobnego gradu i krupy.

Na termometrach zobaczymy 6-9oC na północy, 9-10oC w większości regionów, 10-11oC na południu, a na południowym wschodzie 12-13oC.

Powieje silny wiatr z sektora zachodniego, w porywach do 40-50 km/h na południu, 50-60 km/h w centrum, 70-80 km/h na zachodzie, północy i północnym wschodzie, do 100 km/h nad morzem, w górach do 70-80 km/h, w Tatrach do 90 km/h, a w ich szczytowych partiach do około 100 km/h.

W nocy z piątku na sobotę (22/23.10.2021) rozpogodzenia na przemian z chmurami. Będzie też sporo opadów deszczu, na północnym wschodzie lokalnie także deszcz ze śniegiem.

Temperatura minimalna wyniesie 4-5oC. Cieplej nad morzem 6-9oC. Wiatr z kierunków zachodnich, nie będzie już tak silny jak w dzień i osiągnie w porywach 40-50 km/h na południu, 50-60 km/h w głębi kraju, 60-70 km/h na północy.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Prognoza długoterminowa. Koniec tygodnia ze sporą ilością opadów. Później powrót upału

Przez około tydzień doświadczaliśmy bardzo silnej fali upałów. Póki co czeka nas przerwa od tak wysokich wartości temperatury, ale na horyzoncie znów widać podobną sytuację. Na początku sierpnia znów możliwe jest solidne …

Prognoza pogody na tydzień 08-14.08.2022. Przed nami upalne dni. Opadów nadal niewiele

Tegoroczne lato należy do bardzo ciepłych. Póki co oficjalnie w wielu rejonach pojawiło się już kilkanaście upalnych dni, a ta liczba znacznie się zwiększy w nadchodzącym okresie. Z biegiem czasu stopniowo będzie …

Silne upały w Europie. Temperatura osiągnęła aż 47 stopni. Do Polski rownież nadciąga upał

Od dłuższego czasu nad południową i zachodnią częścią kontynentu utrzymują się wyjątkowo upalne masy powietrza, notowane są rekordy temperatury. Wysokim temperaturom towarzyszą duże i liczne pożary lasów. Rekordy temperatury padły między innymi …

Pogoda. Przed nami bardzo ciepłe dni z lokalnym deszczem i burzami

Przez nadchodzące dwa dni pogodę w kraju kształtował będzie wał wyżowy rozciągający się od Europy Północno Wschodniej przez Europę Środkową po Atlantyk. Z północy napływać powietrze polarne o cechach morskich. Środa (10.08.2022) …