Pogoda na piątek. Ciąg dalszy wichury i opadów deszczu. Porywy wiatru nawet do 100 km/h

Pogodę w kraju kształtuje obecnie głęboki, wielocentryczny ośrodek niżowy znad Skandynawii, który przynosi silny wiatr, opady deszczu, a miejscami także burze.

Również w piątek Polska będzie pod jego wpływem, lecz zacznie napływać już wyraźnie chłodniejsze powietrze polarne o cechach morskich.

Prognozowane rozlokowanie ośrodków barycznych nad Europą na 22.10.2021, 12 UTC

Piątek (22.10.2021) rozpocznie się zachmurzeniem dużym i umiarkowanym. Na wschodzie oraz północy przelotne opady deszczu, a na północy także krupy i drobnego gradu. Nad morzem możliwe są burze.

W kolejnych godzinach przybędzie chmur, tylko na południu sporo pogodnego nieba. Na północy i północnym zachodzie dużo opadów deszczu, a nad morzem burze w czasie, których możliwe są opady drobnego gradu i krupy.

Na termometrach zobaczymy 6-9oC na północy, 9-10oC w większości regionów, 10-11oC na południu, a na południowym wschodzie 12-13oC.

Powieje silny wiatr z sektora zachodniego, w porywach do 40-50 km/h na południu, 50-60 km/h w centrum, 70-80 km/h na zachodzie, północy i północnym wschodzie, do 100 km/h nad morzem, w górach do 70-80 km/h, w Tatrach do 90 km/h, a w ich szczytowych partiach do około 100 km/h.

W nocy z piątku na sobotę (22/23.10.2021) rozpogodzenia na przemian z chmurami. Będzie też sporo opadów deszczu, na północnym wschodzie lokalnie także deszcz ze śniegiem.

Temperatura minimalna wyniesie 4-5oC. Cieplej nad morzem 6-9oC. Wiatr z kierunków zachodnich, nie będzie już tak silny jak w dzień i osiągnie w porywach 40-50 km/h na południu, 50-60 km/h w głębi kraju, 60-70 km/h na północy.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Zmiany w pogodzie. W drugiej połowie tygodnia pierwszy powiew zimy

W drugiej połowie tygodnia dominujący wpływ na pogodę w kraju będą miały wpływ dwa układy baryczne. Wyż znad północnej i północno wschodniej części kraju, a także ośrodek niżowy znad wschodniej części kraju. …

Prognoza pogody na tydzień 07-13.11.2022. Dość wysokie temperatury i zmienne zachmurzenie

Po ciepłym początku listopada z w miarę stabilną pogodą w nadchodzącym tygodniu czeka nas zmienna pogoda i dość wysokie temperatury. Poniedziałek (07.11.2022) rozpocznie się dominacją chmur. W zachodniej, południowej oraz wschodniej części …

Nadchodzą intensywne opady śniegu. Gdzie wystąpią?

Większa część Europy znajduje się w zasięgu głębokiego i rozległego, wielocentrycznego układu niżowego znad Północnego Atlantyku. Dodatkowo na jego obrzeżach na śródziemnomorskim wybrzeżu Francji wczoraj rozwinął się kolejny ośrodek niżowy. Obecnie znajduje …

Pogoda. Weekend ze śnieżycami na północy kraju. Niewykluczone również burze

Zgodnie z naszymi prognozami do kraju nadeszło duże ochłodzenie. Temperatura spadła w większej części kraju w pobliże 0oC. Dodatkowo na północy, wschodzie oraz południu pojawiły się opady śniegu. Weekend większych bez zamian …