Pogoda na piątek. Kontynuacja pochmurnej pogody i opadów deszczu ze śniegiem. Powieje również silny wiatr

W piątek pogodę w kraju będzie kształtował ośrodek niżowy znad pograniczna Łotwy, Estonii oraz Rosji. Napływać będzie powietrze polarne o cechach morskich.

Prognozowane rozlokowanie ośrodków barycznych nad Europą na 28.012022, 12 UTC

Dzień (28.01.2022) rozpocznie się dominacją chmur i opadów, głównie deszczu, tylko na południu opady mieszane, a w górach opady mokrego śniegu o dużym natężeniu. Na północnym zachodzie niewielkie rozpogodzenia.

W kolejnych godzinach nadal dużo chmur i opadów różnego rodzaju, lecz od północnego zachodu w głąb kraju zaczną postępować rozpogodzenia.

Prognozowana przez model GFS temperatura maksymalna na 28.01.2022

Na termometrach zobaczymy 0-1oC na wschodzie i południu, 1-2oC w centrum oraz na północnym wschodzie, 2-3oC na północy, a na zachodzie 3-5oC.

Wiatr silny, z północnego zachodu, w porywach do 40-50 km/h na wschodzie, 50-60 km/h w większości regionów, 70-80 km/h w górach, w Tatrach do 100 km/h, a w ich szczytowych partiach do 130-140 km/h.

W nocy z piątku na sobotę (28/29.01.2022) zachmurzenie duże i umiarkowane, na zachodzie i północy okresami małe.

We wschodniej i południowej części kraju początkowo przelotne intensywne opady śniegu, a w drugiej części nocy na krańcach zachodnich opady deszczu ze śniegiem.

Prognozowana przez model GFS temperatura minimalna na noc 28/29.01.2022

Temperatura minimalna od -14-(-13)oC na krańcach południowych, -5-(3)oC na południu przez -3-(2)oC na wschodzie, -2-(1)oC w centrum do -1-0oC na północy, 0-1oC na zachodzie i 1-2oC nad morzem. Wiał będzie słaby i umiarkowany wiatr ze zmiennych kierunków.

Nieco silniej początkowo powieje na wschodzie i południu, tam porywy do 40-50 km/h, w górach do 50-60 km/h, w Tatrach do 80-90 km/h, a w ich szczytowych partiach do 120 km/h.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Prognoza pogody na tydzień 05-11.12.2022. Dynamiczna aura i sporo opadów

W nowym tygodniu czekają nas zmiany. Pogoda stanie się zdecydowanie bardziej dynamiczna. Często doświadczymy sporych wahań temperatury. Częściej będą występować opady zarówno śniegu, jak i deszczu, a nad morzem możliwe będą burze. …

Nadchodzą intensywne opady śniegu. Gdzie wystąpią?

Większa część Europy znajduje się w zasięgu głębokiego i rozległego, wielocentrycznego układu niżowego znad Północnego Atlantyku. Dodatkowo na jego obrzeżach na śródziemnomorskim wybrzeżu Francji wczoraj rozwinął się kolejny ośrodek niżowy. Obecnie znajduje …

Pogoda. Pochmurny i mglisty weekend z opadami deszczu i śniegu

W weekend obszar kraju będzie się znajdował na skraju rozległego ośrodka wyżowego znad północno wschodniej części kontynentu. Napływać będzie powietrze polarne kontynentalne, początkowo będzie napływać bezpośrednio ze wschodu i północnego wschodu, jednak …

Pogoda. Weekend ze śnieżycami na północy kraju. Niewykluczone również burze

Zgodnie z naszymi prognozami do kraju nadeszło duże ochłodzenie. Temperatura spadła w większej części kraju w pobliże 0oC. Dodatkowo na północy, wschodzie oraz południu pojawiły się opady śniegu. Weekend większych bez zamian …